godlo


Kształcenie Młodzieży
Szkoły dla Dorosłych
Kursy Kwalifikacyjne KKZ
Rekrutacja
Rodzice
Internat
Plan Lekcji
Dyrekcja
Nauczyciele
Pedagog
Patronka
Dokumenty Szkoły
Samorząd Szkolny
Matura - Egzaminy
Poza lekcjami
Podręczniki
PROJEKTY:
POWERVET
W świecie liczą się tylko zawodowcy
Kluczowe kompetencje
Leonardo da Vinci
Kapitał Ludzki
Przedsiębiorczość i doradztwo zawodowe


Archiwum

edziennik

wiarygodna szkola

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

w
G

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

a

w

 

ARCHIWUM 2013-15

Koniec roku szkolnego 2014/15

W piątek 26 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego dla uczniów naszej szkoły. Na apelu zostali wyróżnieni uczniowie ze średnią ocen powyżej 4,5 i wyższą oraz wzorowym zachowaniem, laureaci i finaliści konkursów i olimpiad przedmiotowych, najlepsi sportowcy oraz uczniowie ze 100% frekwencją. Pożegnaliśmy uczniów klas trzecich Zasadniczej Szkoły Zawodowej: 3kmZ oraz 3 śwZ, życząc im wielu sukcesów w dorosłym życiu.

Życzymy udanych i bezpiecznych wakacji. 
Do zobaczenia we wrześniu ;)

Dodano 30.06.2015

 

 

Harmonogram egzaminów poprawkowych i klasyfikacyjnych 

sierpień 2015r.

do pobrania

 

Ostatnie wspólne chwile

12 czerwca 2015 roku my uczniowie klasy 3 kmZ wybraliśmy się na wycieczkę rowerową do Królewskich Źródeł. Była to wycieczka krajoznawczo- integracyjna.  Zapoznaliśmy się w tym dniu z bogactwem przyrodniczym Puszczy Kozienickiej i jej historią. Wraz z wychowawczynią  panią Justyną Wiszniowską  oraz nauczycielką od  pracowni gastronomicznej panią Hanną Romanowską,  wybraliśmy się na długi spacer ścieżką dydaktyczną Królewskie Źródła. Byliśmy zachwyceni pięknem przyrody naszego najbliższego środowiska. Przy leśniczówce napiliśmy się wody ze źródełka,  z którego pijał sam król Władysław Jagiełło podczas polowań. Według okolicznych mieszkańców woda z tego źródła ma właściwości lecznicze! Nie mogło zabraknąć też ogniska i pieczenia kiełbasek. Fajnie było pograć w siatkówkę i posłuchać dźwięków gitary, na której grał nasz kolega Dawid. To były piękne chwile  spędzone na łonie natury.

Dodano 14.06.2015

Dzień Dziecka na sportowo

W Dzien Dziecka w naszej szkole odbył sięTturniej Klas w Piłkę Nożną o Puchar dyrektora Szkoły. Rywalizacja była zacięta, najlepsi okazali się chłopcy z klasy 3kmZ wygrywając z klasą 1hżT.

Dodano 04.06.2015

Atlas w CKZiU

W dniu 30.04.2015r. w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego gościliśmy przedstawicieli kolejnej znanej marki w Polsce. Warsztaty szkoleniowe przeprowadzili autoryzowani wykonawcy firmy Atlas, którzy zapoznali uczniów klas o profilu budowlanym z własnymi produktami oraz ich właściwym zastosowaniu. Uczestnicy szkolenia mogli w teorii i praktyce poznać  nowatorskie technologie wykorzystywane obecnie w pracach budowlanych. Na koniec warsztatów uczniowie otrzymali certyfikaty oraz szereg upominków od firmy Atlas. Po zakończeniu szkolenia uczestnicy zgodnie stwierdzili, że były to bardzo ciekawe zajęcia praktyczne.

Dodano 05.05.2015

SPORTOWCY Z „CZERWONEGO” NAJLEPSI W PIONKACH

27 kwietnia 2015 roku odbyły się Trzecie Otwarte Mistrzostwa Pionek w Biegach Przełajowych organizowane przy Nadleśnictwie Kozienice. Trasa biegów przebiegała po bardzo malowniczej leśnej trasie, która co roku jest miejscem sportowej rywalizacji. Jak zwykle nasza szkoła miała największą liczbę biegaczy, którzy nigdy nie zawodzą i drużynowo w kategorii szkół ponadgimnazjalnych zajęliśmy pierwsze miejsce.


Nasi sportowcy odnieśli też wiele sukcesów indywidualnych:
Klasy pierwsze:   Natalia Wziątek – III miejsce
Damian Śwital – I miejsce
Łukasz Gregorczyk – II miejsce
Klasy drugie:        Daria Bernacik – II miejsce
Patrycja Amerek – III miejsce
Jakub Polak – II miejsce
Gratulujemy wszystkim biegaczom i przypominamy, że wygranym jest każdy kto stanie na starcie i ukończy bieg niezależnie od miejsca i uzyskanego czasu.

Dodano 05.05.2015

Warsztaty kulinarne w CKZiU

Znany kucharz i restaurator Robert Sowa poprowadził we wtorek warsztaty kulinarne w naszej szkole. Zdradzał, co jest najważniejsze w kuchni i pokazywał nowe techniki kulinarne. Uczestnikom kursów wręczał certyfikaty, ale przedtem solidnie ich przeegzaminował ze składników przygotowywanych potraw.
W warsztatach kulinarnych uczestniczyły 34 osoby. Byli to uczniowie z klas gastronomicznych oraz dorośli z kwalifikacyjnych kursów zawodowych prowadzonych w naszej szkole.

POLICZKI WOŁOWE Z PRÓŻNI I DORSZ Z OGÓRKIEM KISZONYM
Menu było bardzo ciekawe, a o wszystkim ze szczegółami opowiadał Robert Sowa. Na początek była rolada z dorsza atlantyckiego z sosem z ogórków kiszonych z koperkiem. Potem na stół wjechały przygotowane metodą próżniową policzki wołowe podane na ragout z soczewicy i pomidorów. Na koniec był deser z serka mascarpone z kawą, makaronikami, truskawkami i świeżą miętą.

Wtorkowy kurs nie był tylko lekcją gotowania. Robert Sowa dał mały wykład o sosach, mówił o boomie na kierunki kulinarne, nowych trendach w kuchni i zdradzał tajemnice sukcesu.

Uczestnicy kursów otrzymali od mistrza kuchni certyfikaty i książki z dedykacjami. Później Robert Sowa poprowadził jeszcze wykład otwarty dla uczniów i nauczycieli Czerwonego.

Dodano 05.05.2015

Logistycy na Lotnisku w Radomiu

W dniu 21 kwietnia 2015 r. młodzież z pierwszej i drugiej klasy w zawodzie technik logistyk odwiedziła Port Lotniczy „Radom” S.A. Uczniowie zapoznali się z profesjonalną obsługą pasażerów, pracą Służb Ochrony Lotniska, wyposażeniem środków transportu bliskiego, pracą sokolnika oraz straży granicznej. Przeszli także przez profesjonalną kontrolę bezpieczeństwa  na lotnisku.
Dla uczniów było to pierwsze spotkanie z pracą na lotnisku, tak więc z bardzo dużym zainteresowaniem słuchali pracownika obsługi pasażera - Pana Remigiusza Mazura.

Młodzi ludzie po raz kolejny zdobyli nowe doświadczenie, które będą mogli w przyszłości wykorzystać w swojej pracy, jako technik logistyk. Zawód ten pozwala m.in. wykonywać pracę w obsłudze lotniska, jak również we wszystkich innych gałęziach gospodarki i transportu.

Dodano 05.05.2015

Konkurs kulinarny „Pasja smaków- potrawy mączne”.

Dnia 22 kwietnia 2015r. w siedzibie Zespołu Szkół Spożywczych i Hotelarskich w Radomiu odbył się konkurs kulinarny, do rywalizacji którego przystąpiło 8 szkół, a wśród nich nasze uczennice z kl. 2lżT, Justyna Kocoń i Karolina Swiątek. Oprócz zdrowej rywalizacji między uczestnikami głównym celem konkursu były:

  • doskonalenie umiejętności kulinarnych, rozbudzanie inicjatywy, pomysłowości i kreatywności uczniów szkół gastronomicznych,
  • wzbudzenie zainteresowań uczniów wykorzystaniem produktów regionalnych,
  • nawiązanie ścisłej współpracy z pracodawcami z szeroko pojętej branży gastronomicznej i spożywczej,
  • podnoszenie poziomu kształcenia zawodowego oraz współpraca między szkołami i firmami branży gastronomicznej i spożywczej. 

Wszystkie zespoły wykazały się bardzo wysokim poziomem wiedzy i umiejętności praktycznych. Na zakończenie dyrektor ZSSiH wręczył uczestnikom dyplomy i nagrody książkowe.

Potrawa konkursowa:

Dodano 28.04.2015

VII Dzień Przedsiębiorczości

17 kwietnia 2015 r. w Naszej Szkole odbył się po raz VII Dzień Przedsiębiorczości „Co dalej Maturzysto?”.
Celem tego przedsięwzięcia było przedstawienie możliwości absolwenta na rynku pracy oraz ukierunkowanie na dalszy rozwój młodego człowieka, który zaowocuje w przyszłości kadrą pracowniczą na wysokim poziomie. Prezentacje przygotowały wyższe uczelnie z regionu oraz pracownicy PUP w Pionkach:
•Uniwersytet Technologiczno – Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu,
•Wyższa Szkoła Handlowa w Radomiu,
•Europejska Uczelnia Społeczno – Techniczna w Radomiu,
•Wyższa Szkoła Biznesu im. biskupa Jana Chrapka w Radomiu,
•Wyższa Inżynierska Szkoła Bezpieczeństwa i Organizacji Pracy w Radomiu,
•Radomska Szkoła Wyższa w Radomiu,
•Zespół Medycznych Szkół Policealnych w Radomiu,
•TEB Edukacja w Radomiu,
•Ochotniczy Hufiec Pracy w Pionkach,
•Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu fili w Pionkach.
Na sali gimnastycznej CKZiU zgromadzili się uczniowie ostatnich klas:
•kl. IV – technik mechanik, technik żywienia i gospodarstwa domowego, technik logistyk i technik hotelarstwa,
•kl. III – liceum o profilu policyjnym,
•kl. III – zasadnicze szkoły zawodowe o profilu: kucharz, ślusarz, monter i technolog robót wykończeniowych w budownictwie oraz wielozawodówka.


Oprócz ogólnych informacji o kierunkach kształcenia poszczególnych uczelni, uczniowie mogli dowiedzieć się o tajnikach pracy zawodowej i możliwościach jakie niesie za sobą wyuczony zawód. Maturzyści zawsze mają dylemat, co dalej jeśli nie powiedzie im się na egzaminie maturalnym. Dzięki DP dowiedzieli się, że istnieją szkoły, które matury nie wymagają i żeby nie tracić czasu można kontynuować kształcenie i przystąpić ponownie do matury zdobywając nowy zawód i różnego rodzaju certyfikaty.  O prawach absolwentów na rynku pracy, możliwościach zdobycia nowych umiejętności na kursach i stażach mówili pracownicy Ochotniczego Hufca Pracy i pionkowskiej filii Powiatowego Urzędu Pracy.
Duże zainteresowanie wzbudziły prezentacje: CKZiU w Radomiu oraz TEB Edukacja w Radomiu, podczas których zademonstrowano praktyczne zastosowanie wyuczonego zawodu. Pierwsza z prezentacji przedstawiała masaż relaksacyjno – odprężający chociaż bolesny, to jednak niezwykle skuteczny. Druga pokazywała tajniki makijażu wykonywanego przez słuchaczkę technikum usług kosmetycznych. Chętnych osób nie brakowało, aby osobiście spróbować masażu lub makijażu. 
Na przygotowanych stoiskach prezentacyjnych uczniowie mogli znaleźć ciekawe materiały na temat kierunków studiów, możliwościach zakwaterowania czy zdobycia stypendiów na uczelniach oraz zapoznać się z ofertami wyjazdów zagranicę w ramach międzynarodowej wymiany studentów i ciekawymi imprezami podczas „Juwenaliów”. 
Sprawny przebieg prezentacji oraz ich kolejność były domeną uczennic kl. I w zawodzie technik logistyk: Pauliny Jemioł i Aleksandry Mularskiej, które to wystąpiły w roli prowadzących Dzień Przedsiębiorczości. Organizatorkami tego Dnia były Magdalena Domagała i Beata Milczarczyk, nauczycielki CKZiU.

Dodano 28.04.2015

Turniej Szachowy

W dniu 17.04.2015r. w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego odbył się  I Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora Szkoły. W zawodach tych wzięło udział 17 zawodników. Grano systemem argentyńskim. 5 rund po 10 minut. Zwycięzcą okazał się uczeń klasy 2 pL Emil Sadura, który wygrał wszystkie partie. Drugie i trzecie miejsce przypadło dla uczniów
z Gimnazjum z Jedlini, a byli to Patryk Wójtowicz oraz Maciej Kwiatkowski. Zwycięzcy otrzymali puchar, nagrody książkowe oraz pamiątkowe dyplomy. Dodatkową nagrodą dla zwycięzców jest możliwość wzięcia udziału w Międzynarodowym Turnieju Szachowym im. Jacka Żemantowskiego o Puchar Prezesa PZSzach w Radomiu, który odbędzie się w dniu  31 maja 2015 r., organizowany przez Radomskie Stowarzyszenie Sportowe „Gambit”. 


Głównym pomysłodawcą i organizatorem turnieju był p. Krzysztof Rajkowski nauczyciel przedmiotów zawodowych branży mechanicznej w CKZiU, a prywatnie pasjonat szachów

Dodano 22.04.2015

Wysoki wynik Magdy w Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Rolniczych .

W piątek, 17 kwietnia  uczennica Technikum Żywienia Magdalena Gregorczyk brała udział w etapie okręgowym XXXIX edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych w bloku  Żywienie człowieka.
Olimpiada  ta, to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów  wiedzy i umiejętności  zawodowych.
W okręgu warszawskim do eliminacji szkolnych przystąpiło 2343 uczniów z których wyłoniono 159  do etapu okręgowego. Młodzież  przyjechała z wielu szkół województwa mazowieckiego i łódzkiego. Etap okręgowy odbył się w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie .Uczniowie rozwiązywali testy i zadania praktyczne w
9 blokach tematycznych w tym Żywienie człowieka i gospodarstwo domowe. Już sam fakt uczestniczenia w tych zmaganiach, świadczy o wysokim poziomie wiedzy i umiejętności zawodowych uczniów.
Wśród uczestników z najwyższymi wynikami znalazła się uczennica CKZiU w Pionkach Magdalena Gregorczyk, zdobywając V miejsce.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

Dodano 22.04.2015

  Dobry występ uczniów ,,Czerwonego’’
w XIII Międzypowiatowym Konkursie Języka Angielskiego

W dniu 14 kwietnia 2015 roku w Zespole Szkół nr 1 im. Jana Pawła II w Przysusze odbył się XIII Międzypowiatowy Konkurs Języka Angielskiego. Naszą szkołę reprezentowało troje uczniów-  Katarzyna Jaworska z klasy 4 hlT ,Filip Tomala z klasy  2 lżT oraz Łukasz Majos z II pL. Uczniowie zostali wyłonieni w drodze eliminacji szkolnych. Chociaż nie udało im się stanąć na podium, osiągnęli  bardzo dobre wyniki, gdyż poziom  konkursu był niezmiernie wysoki.  Przystąpiło  do niego 30 uczniów, którzy  zmagali się z etapem pisemnym (testem gramatyczno –leksykalnym), jak też ustnym. Gratulujemy udziału w konkursie wszystkim uczestnikom,  którzy zostali wyróżnieni przez komisję konkursową. Szczególne brawa kierujemy pod adresem Katarzyny Jaworskiej , która bardzo dobrze zaprezentowała się w części ustnej tego konkursu. Trzymamy kciuki, aby równie dobrze udało  się jej zdać nadchodzący egzamin maturalny

 

Dodano 19.04.2015

SUKCES W KONKURSIE PIEŚNI I POEZJI PATRIOTYCZNEJ

We wtorek 14 kwietnia w Centrum Aktywności Lokalnej odbyły się eliminacje XII  Diecezjalnego  Konkursu Pieśni i Poezji  Patriotycznej pod hasłem  Kocham moją Ojczyznę. W  konkursie uczestniczyło ponad 100 uczniów szkół różnego typu, w tym 3 uczennice z naszej szkoły.  Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach reprezentowały: Anna Borkowska  z klasy 1hżT, Katarzyna Firlej z 3 kmZ  oraz Justyna Samuś  z 4 hlT. 


W kategorii poezja patriotyczna Ania Borkowska zaprezentowała utwór Kazimiery Iłłakowiczównej  Do Polski, zaś Kasia Firlej wyrecytowała fragment III cz. Dziadów Adama Mickiewicza. W kategorii pieśń patriotyczna Justyna Samuś z ogromną pasją wykonała utwór Dziewczyna z granatem z serialu Czas honoru.
Dziewczyny z naszej szkoły: Ania Borkowska i Justyna Samuś odniosły ogromny sukces, zwyciężając w swoich kategoriach konkursowych w grupie wiekowej uczniów szkół ponadgimnazjalnych i zapewniając sobie tym samym awans do finału diecezjalnego, który odbędzie się 29 kwietnia  w Starachowicach. Gratulujemy i życzymy powodzenia!

Dodano 19.04.2015

 

Mój wymarzony zawód

10 kwietnia 2015 roku w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego  odbył się IIIMiędzygimnazjalny Konkurs Przedsiębiorczości i Języków Obcych „Mój wymarzony zawód”. Organizujemy  tę imprezę wraz z Filią Powiatowego Urzędu Pracy w Pionkach. W tym roku przedstawicielem PUP była  pani Honorata Panufnik – doradca zawodowy, która wraz z nauczycielami naszej szkoły  współtworzyła zespół jurorski.  Gimnazjaliści  prezentowali preferowane przez siebie zawody w języku angielskim lub niemieckim. Do konkursu zgłosili się uczniowie Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Pionkach przedstawiając zawód kucharza, przewodnika wycieczek oraz nauczyciela. Publiczny Zespół Szkół w Suskowoli reprezentowała młodzież, która przedstawiła policjanta i strażaka jako zawody obciążone ryzykiem,  jednak ciekawe i niosące pomoc drugiemu człowiekowi. Uczniowie Publicznego  Gimnazjum im. mjr. AK Mariana Bąka w Sydole ukazali  zaletyi wady bycia żołnierzem oraz lekarzem.
Wszyscy uczestnicy włożyli mnóstwo pracy w swoje prezentacje multimedialne, słownictwo obcojęzyczne,  pokaz stroju danego zawodu czy  umiejętności kulinarne w przypadku kucharza.
Jak na konkurs przystało finał zakończył wręczenie nagród.
 W kategorii języka niemieckiego:
-  I miejsce zdobyli uczniowie Publicznego Zespołu Szkół w Suskowoli z zawodem strażaka
-  II miejsce Publicznego Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 w Pionkach przedstawiając zawód nauczyciela.
W kategorii języka angielskiego:
-  wygrał zespół ukazujący tajniki pracy żołnierza z Publicznego  Gimnazjum i. mjr. AK Mariana Bąka
w Sydole,
-  II miejsce zapewnił sobie kucharz z Publicznego Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 1
w Pionkach,
-  III  lekarz z gimnazjum w Sydole.


Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu oraz ich opiekunom i zapraszamy za rok, pamiętając, że „W życiu liczą się tylko zawodowcy”.

Dodano 14.04.2015

To nie Prima aprilis, to BMW

01.04.2015r. uczniowie klas mechanicznych CKZiU w Pionkach zwiedzili zakłady BMW w Niemczech. BMW Werk Leipzig jest jednym z najnowocześniejszych zakładów na świecie, zarówno pod względem architektonicznym, jak i technologicznym.


Mechanicy z klas: 1 lmT, 2 gmT i 3 lmT wraz z opiekunami  zwiedzili linie produkcyjne obecnie produkowanych samochodów osobowych BMW i3 oraz BMW i8. Zapoznali się z nowoczesnymi rozwiązaniami układów napędowych,  napędzanych silnikiem TwinPower Turbo oraz kompozytowych karoserii wykonanych z komponentów CFRP. Produkcja samochodu to niewyobrażalnie złożony
i równie fascynujący proces. Podczas ponad 2,5 godzinnego spaceru po wszystkich najważniejszych punktach fabryki pokonaliśmy na nogach prawie pięć kilometrów. Gdybyśmy wiedzieli, przywieźlibyśmy rowery – tak jak to robi zdecydowana większość tutejszych robotników :).


100 nowoczesnych robotów pracujących w hali montażowej robi naprawdę olbrzymie wrażenie!!! Zanim kolejnym razem wskoczycie do auta, od razu skupiając się na przekręceniu kluczyka, zastanówcie się, ile precyzji i wysiłku pozwoliło na wytworzenie tak złożonej rzeczy jak samochód. Dzisiaj producenci lubią się chwalić zastosowaniem kolejnych elektronicznych gadżetów czy prześcigać się w oszczędzaniu kolejnych gramów CO2. Tymczasem prekursorskie pomysły i naprawdę duże pieniądze widać właśnie w takich miejscach jak to – gdzie nadal liczy się inżynieryjny talent człowieka oraz wielkie i ciężkie maszyny.


Zwiedziliśmy również miasto nazwane przez Goethego Miniaturowym Paryżem, czyli przepiękny Lipsk. To tu żył Marcin Luter, a Johann Wolfgang Goethe i Fryderyk Schiller byli studentami tutejszego uniwersytetu. Z Lipskiem związani byli wybitni kompozytorzy - Jan Sebastian Bach i  Richard Wagner. Miasto jest obecnie centrum drukarskim, wydawniczym, przemysłowym.  Duże wrażenie wywarł na nas Leipzig Hauptbahnhof – największy końcowy europejski dworzec kolejowy. Wyróżnia go nie tylko wyjątkowa wielkość, ale i znakomite połączenie zabytkowego charakteru tego obiektu z nowoczesnością.
W Niemczech pogoda nam nie sprzyjała, ale ilość wrażeń i zdobytych nowych doświadczeń okazała się bezcenna. Dla mechaników z CKZiU sukces rynkowy BMW to zwycięstwo kreatywności wielkich inżynierów, a więc zwycięstwo prawdziwych zawodowców. Najważniejsza nauka wyniesiona z tej wyprawy potwierdza, że „W świecie liczą się tylko zawodowcy”

Dodano 08.04.2015

Smacznie i kolorowo w Czerwonym

W dniu 24 marca w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach w ramach Tygodnia Zawodowca odbyły się dwa konkursy tematyczne dla klas usługowych:  Ogólnoszkolny konkurs gastronomiczny „Ale jaja” oraz Międzyklasowy konkurs stołów wielkanocnych i świątecznych.
W rywalizacji uczestniczyły klasy zasadnicze w zawodzie kucharz oraz klasy hotelarskie i żywieniowe.
Celem Ogólnoszkolnego konkursu gastronomicznego „Ale jaja” było propagowanie sztuki kulinarnej , rozbudzenie zamiłowania do zawodu oraz „wyłowienie” talentów  z klas gastronomicznych.
W zmaganiach kulinarnych udział wzięło sześć 3-osobowych drużyn : 3 drużyny z ZSZ w zawodzie kucharz i 3 drużyny technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych.


Zadaniem uczestników było przygotowanie dowolnych dwóch dań, których głównym składnikiem były jaja.
Wszyscy uczestnicy wykazali się znajomością metod i technik kulinarnych oraz pomysłowością i oryginalnością sporządzanych potraw.
I miejsce zajęła kl. 3kmZ w składzie: Aleksandra Domańska, Klaudia Korzeń, Emilia Podsiadła. Zespół sporządził:
- gniazda jaskółcze w schabie
- omlet z rodzynkami w  polewie czekoladowej z dodatkiem truskawek
II miejsce zajęła kl. 3żT w składzie: Paulina Bębenek i Agata Marniak.
Dziewczęta przygotowały deser jajeczny, który zachwycił smakiem komisję  konkursową.
Drugim daniem były jajka nadziewane pastą z tuńczyka pięknie ozdobione.
III miejsce zajęła klasa 1hżT w składzie: Kinga Grzywacz, Marta Janas i Klaudia Jasek.
Potrawy przygotowane przez ten zespół, to: tosty typu muffin i kotlety jajeczne z rukolą.

Celem Konkursu stołów wielkanocnych i świątecznych było propagowanie sztuki obsługi gościa oraz zasad savoir-vivru oraz rozbudzanie zamiłowania do zawodu. W zmaganiach uczestniczyło 8 zespołów klasowych.
Komisja w składzie: kierownik Szkolenia Praktycznego Daniel Maciejewski, nauczycielka przedmiotów zawodowych pani Jolanta Sulima oraz przedstawicielki samorządu szkolnego oceniała:
· dobór dekoracji i kolorystyki maks. 10 pkt
· technika nakrycia i dobór zastawy stołowej maks.10 pkt.
· pomysłowość i kreatywność maks. 10 pkt.
· utrzymanie nakrycia w charakterze konkursu maks.10 pkt
Oceniający mieli bardzo trudne zadanie, ponieważ wszystkie stoły były przepiękne i niepowtarzalne. Młodzież wykazała się ogromną inwencją twórczą.
Po ocenie elementów składowych komisja ogłosiła wyniki:
I miejsce-klasa 1 hżT grupa 2
II miejsce-klasa 2 hT
III miejsce-klasa 1 hżT grupa 4 oraz klasa 3 kmZ
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i życzymy powodzenia w dalszej pracy.

Komisja Hotelarsko - gastronomiczna

Dodano 29.03.2015

 

I TURNIEJ GIER LOGICZNYCH, STRATEGICZNYCH I KOMPUTEROWYCH IŁŻA

20 marca 2015 r. (piątek) w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Staszica w Iłży odbyła się I edycja Turnieju Gier Logicznych , Strategicznych i Komputerowych. W turnieju udział wzięli uczniowie ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu radomskiego. Rywalizacja toczyła się w trzech dyscyplinach: Sudoku, Szachy i Counter Strike Paintball. Naszą szkołę reprezentowało 10 uczniów:
Sudoku:
- Przemysław Mąkosa
- Marek Janas
- Michał Amanowicz 
Szachy:
- Krzysztof Okólski
- Hubert Wygaś
Counter Strike Paintball:
- Mateusz Śmietanka 
- Łukasz Gregorczyk
- Dawid Amanowicz
- Mikołaj Grzywacz
- Michał Kwaśnik
W samo południe poznaliśmy pierwszych zwycięzców, którzy brali udział w rozwiązywaniu plansz Sudoku. Magię liczb opanował na mistrzowskim poziomie nasz uczeń Przemysław Mąkosa zajmując III miejsce. 
Kolejne godziny przyniosły rozstrzygniecie w królewskiej grze. Hubert Wygaś zajął w rozgrywkach szachowych - 8 miejsce, natomiast Krzysztof Okólski - 11 miejsce. 
Najpóźniej poznaliśmy rozstrzygnięcie w grze komputerowej Counter Strike. Rywalizacja była bardzo zacięta, a o najwyższy laur w finale walczyła drużyna CKZiU w Pionkach, po wspaniałych wynikach w drodze do finału (w trzech rundach, a każda do 9 zwycięstw, nasza drużyna uzyskała bilans 27-2). Drużyna w składzie: Mateusz Śmietanka, Dawid Amanowicz, Mikołaj Grzywacz, Michał Kwaśnik, Łukasz Gregorczyk po pasjonującym pojedynku zajęli zasłużone II miejsce. Gratulacje!!!

Dodano 25.03.2015

Turniej maszyn wodnych

W ostatni weekend mechanicy z klasy 2gmT wzięli udział w Ogólnopolskim Turnieju Maszyn Wodnych Piaseczno 2015. W tegorocznych finałach wzięło udział ponad  90 ekip z całej Polski. Uczestnicy mieli do wykonania maszynę napędzaną strumieniem przepływającej wody. Mistrzostwa obywały się w dwóch kategoriach. Pierwsza kategoria MOC – zadaniem maszyn było podniesienie masy 2,5kg na wysokość  4m w jak najkrótszym czasie oraz druga kategoria WYDAJNOŚĆ , czyli podniesienie ciężaru 2,5kg na wysokość 4m przy użyciu najmniejszej ilości wody. Nasi uczniowie z klasy 2gmT w składzie: Aleksander Bartosiewicz, Michał Plaskiewicz oraz Mateusz Strukiel zajęli  wspaniałe 11 miejsce. Był to debiut młodych konstruktorów. Zapowiedzieli, że w przyszłym roku bogatsi o doświadczenie z tego roku pokuszą się o wejście do pierwszej dziesiątki, a nawet zajęcie medalowej pozycji. Życzymy im oczywiście wielu dalszych sukcesów. Zachęcamy także pozostałych uczniów kierunku technik mechanik do brania udziału w tego typu inicjatywach. Zespół konstruktorów składa serdeczne podziękowania dla Michała Maja z klasy 2gmT za pomoc w realizację projektu.

Dodano 25.03.2015

370 nadziei na życie!

Już po raz piąty zorganizowaliśmy w CKZiU, we współpracy z Fundacją DKMS Polska, Dzień Dawcy Szpiku w Pionkach.  Rejestracja dawców odbyła się 19 marca, jednak działania reklamujące akcję rozpoczęliśmy dużo wcześniej. Jak co roku odbyły się prelekcje w szkołach ponadgimnazjalnych naszego miasta. Za ich poprowadzenie dziękujemy Kasi Jaworskiej z klasy IV ht oraz Mateuszowi Dziewitowi z klasy IV mżt. Do przedszkoli trafiły bajki o chorej biedroneczce Klarze, która odnalazła genetyczną bliźniaczkę. Przekazaliśmy również zaproszenia do rejestracji dla rodziców. Dzięki wspólnym staraniom uczniów i nauczycieli CKZiU udało się również zmontować krótki filmik zapraszający do rejestracji. Ogłoszony został konkurs na logo i hasło promujące Dzień Dawcy Szpiku. Na dwa dni przed akcją odbył się happening,  podczas którego uczniowie klas I pL i III żT zachęcali mieszkańców naszego miasta do podjęcia decyzji o dołączeniu do grona potencjalnych dawców.  W Dniu Dawcy Szpiku korytarze szkoły zdobiły kartonowe ludziki wykonane przez samorząd szkolny. Prezentowały one hasła przypominające o potrzebie poszukiwania bliźniaka genetycznego. Ci, którzy z różnych powodów nie mogli się zarejestrować, mogli wspomóc finansowo Fundację DKMS Polska kupując ciasta upieczone przez uczniów podczas zajęć praktycznych.  Udało się zebrać 287 złotych! Pieniądze ze sprzedaży zostały przekazane Fundacji i będą wydane na badania materiału genetycznego potencjalnych dawców. We wszystkie działania zaangażowani byli zawsze chętni wolontariusze. Dziękujemy za pomoc  Adzie Lachor, Darii Czyżewskej, Kindze Sałek, Karolinie Wojdyr, Karolinie Woźniak, Oli Basaj, Kasi Gizie, Magdzie Kowalczyk, Magdzie Głuszek, Kindze Sekule, Paulinie Glimasińskiej, Klaudii Grabowskiej, Ani Lewińskiej oraz Paulinie Jawor. Bez Was tej akcji nie udałoby się tak dobrze przeprowadzić.  
Dzięki naszym wspólnym staraniom  do bazy potencjalnych dawców dołączyło w tym roku kolejne 69 osób! W naszych pięciu akcjach Dnia Dawcy Szpiku w Pionkach chęć ratowania życia chorym na białaczkę zadeklarowało już łącznie 370 dawców! To ludzie dobrej woli, którzy chcą pomagać.
Wszystkim chorym, oczekującym na przeszczep szpiku życzymy by odnaleźli nadzieję.
Wszystkich wciąż niezdecydowanych oraz chętnych do rejestracji zapraszamy za rok!
Zachęcamy również do odwiedzenia  strony internetowej fundacji DKMS:  www.dkms.pl

Dodano 25.03.2015

"pomysł na dzień wagarowicza"

JUŻ PO RAZ TRZECI WALCZYLI O NAGRODĘ DYREKTORA SZKOŁY!

Wielkie żarcie, rzut beretem, podest prawdy, małe co nieco – to nazwy niektórych tylko konkurencji III. Wiosennego Turnieju Klas 2015. Pierwszy Dzień Wiosny to w Czerwonym okazja do wspólnej zabawy, integracji i sprawdzenia się w przeróżnych dziedzinach, od sportowych po artystyczne. Najważniejszym założeniem organizatorów jest… dobra zabawa. 20 marca ten cel został osiągnięty już po raz trzeci!
Zdrowa rywalizacja o nagrodę dyrektora szkoły zmotywowała uczniów do wzięcia udziału w międzyklasowych zmaganiach. W tym roku największą popularnością cieszyły się: wrzuta (konkurs rzutów koszykarskich, mój przyjaciel ptyś (jedzenie ciastka na czas bez użycia rąk), rzut beretem i jeden z… (turniej wiedzy ogólnej).
Z przyjemnością ogłaszamy wyniki III. Wiosennego Turnieju Klas:
I miejsce – klasa 4 mżT – 146 punktów
II miejsce – klasa 1 gT – 97 punktów
III miejsce – klasa 2 pL – 90 punktów.
Gratulujemy! Dziękujemy za wspólną zabawę i zapraszamy już dziś na kolejny turniej!

Dodano 23.03.2015

Zainteresowani

Uczniowie klas maturalnych CKZiU w Pionkach dnia 17.03.2015 wzięli udział w XII Ogólnopolskich Targach Szkół Wyższych Radom 2015, które odbyły się w radomskiej Strefie G2. Na targach reprezentowały się uczelnie z Radomia, Kielc, Lublina, Warszawy, Łodzi i Gdyni. Uczniowie pozyskali interesujące Ich informacje, dotyczące różnych kierunków kształcenia na prezentowanych uczelniach. Teraz trzymajmy kciuki za plany zawodowe uczniów i życzmy  sukcesów w maju !!!

Dodano 22.03.2015

Konkurs na hasło i grafikę promujące Dzień Dawcy Szpiku w Pionkach

W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Cały czas są w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono dawcy, wśród 22 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie. By zwiększyć szansę na znalezienie dawcy dla pacjentów organizujemy Dzień Dawcy Szpiku w Pionkach.
To już 5 akcja organizowana w przez naszą Szkołę. Dotychczas zarejestrowało się 300 mieszkańców Pionek i okolicy. 
Już 19 marca 2015 można dołączyć się do grona potencjalnych dawców szpiku.
Pomóż nam poprzez stworzenie grafiki z hasłem promującym te ważną inicjatywę zachęcić innych do rejestracji.

REGULAMIN KONKURSU:

1. W konkursie mogą wziąć udział uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach.
2. Prace można wykonać dowolną techniką plastyczną lub w postaci grafiki komputerowej.
3. Prace plastyczne nie powinny przekraczać formatu 50 x 70 cm. Należy je składać do nauczyciela biologii, pani Małgorzaty Sulima.
Prace w formie grafiki komputerowej prosimy przesyłać na adres:
dziendawcy.ckziu@gmail.com
4. Termin dostarczania prac upływa z dniem 19 marca 2015.
6. Oceny prac, przyznania nagród i wyróżnień dokona jury, w skład którego wejdą uczniowie i nauczyciele naszej Szkoły.
7. Przy ocenie prac brane będą pod uwagę:

      • zgodność z tematyką konkursu
      • wartości artystyczne
      • technika wykonania
      • estetyka wykonania

 

8. Dla laureatów przewidziane są nagrody rzeczowe.

Dodano 10.03.2015

XXXVIII Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pt: „ Młodzież zapobiega pożarom”

27 lutego  2015 roku w CKZiU  odbyły się  szkolne eliminacje  XXXVIII Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pt: „ Młodzież zapobiega pożarom” . W konkursie wzięło udział  26 uczniów. Uczestnicy odpowiadali na  30 pytań w formie testowej.  Do drugiego etapu zakwalifikowali się następujący uczniowie : Kamil Janas – 3 pL – 30 p, Ernest Krzysik – 1 pL – 25 p, Hubert Karwicki- 2 gmT – 24 p, Zuzanna Soczewka – 1 gT- 23 p, Wojciech Kapusta- 1 lmT - 22 p.


Eliminacje miejskie do  XXXVIII Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożararniczej  rozpoczęły się o godzinie 10.00 w świetlicy szkolnej. Komisja w składzie: Jan Sekuła – przewodniczący, Marek Konofalski- sekretarz, mbryg Robert Łabuszewski oceniała uczniów w trzech kategoriach wiekowych. Po dokonaniu oceny prac pisemnych decyzją jury do eliminacji powiatowych zakwalifikowali się następujący uczniowie:
I grupa wiekowa (szkoły podstawowe)

  1. Julian Warchoł
  2. Jakub Klemm
  3. Amelia Marczewska

II grupa  wiekowa (gimnazja)

  1. Michał Krzysztofik
  2. Eliza Mazur
  3. Sara Molenda

III grupa wiekowa (szkoły ponadgimnazjalne)

  1. Ernest Łukaszewski
  2. Damian Deja
  3. Ernest Krzysik

Jury przyznała również nagrodę specjalną dla najmłodszego uczestnika – Kamila Klemma.
W uroczyści rozdania nagród uczestniczyli zacni goście: Burmistrz Miasta Pionek – Romuald Zawodnik oraz dowódca JRG PSP Nr 4 w Pionkach – Grzegorz Wikaliński.
W trakcie konkursu uczestnicy oraz zaproszeni goście mieli możliwość obejrzenia pokazu „Pierwszej Pomocy” przeprowadzonego przez strażaków z JRG PSP Nr 4 w Pionkach.
Nad całością konkursu czuwała pani Dorota Bzikot oraz kierownik CKZiU w Pionkach – Daniel Maciejewski. Konkurs upłynął w miłej i serdecznej atmosferze. Zaproszeni goście opuszczali naszą szkołę z zadowoleniem dziękując za miło spędzone chwile.


GRATULEJEMY WSZYSTKIM ZWYCIĘZCOM I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW W ELIMINACJACH POWIATOWYCH W RADOMIU

Dodano 10.03.2015

TYDZIEŃ ZAWODOWCA


„Zawodowo wybrać zawód”

Zaproszenie

Mamy przyjemność zaprosić Państwa i gimnazjalistów na DZIEŃ OTWARTY w CKZiU W PIONKACH.

Drzwi naszej szkoły są zawsze otwarte, ale 24 kwietnia 2015 roku mamy szczególną propozycję – profesjonalny, fascynujący pokaz wszystkich kierunków kształcenia zawodowego, bo przecież „w świecie liczą się tylko … zawodowcy”.

 


Aby pomóc młodzieży w podjęciu ważnych decyzji, planujemy również, w dniach 23 -27 marca 2015 roku, różnorodne działania w ramach Tygodnia Zawodowca ogłoszonego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Zapraszają
DYREKTOR, NAUCZYCIELE I UCZNIOWIE „CZERWONEGO”

Harmonoram działań "Tydzien Zawodowca" do pobrania

Szczegóły dotyczące dnia otwartego wkrótce

Dodano 07.03.2015

Białka 2015

Jak w ubiegłych latach klasy mundurowe, tak też w marcu tego roku na obóz kondycyjny
z elementami samoobrony wyjechali uczniowie klasy2 pL. Po sześciogodzinnej podróży dotarliśmy do zimowej stolicy Polski – Białki Tatrzańskiej. Choć  w Pionkach już wiosna ,Białka przywitała nas prawdziwie zimowym krajobrazem. Po krótkiej wycieczce,  której celem było zapoznanie młodzieży z Białką, odbył się pierwszy trening przeprowadzony przez trenera Rafała Wojdę .

Oprócz rannego rozruchu, który otwierał ,,menu treningowe” każdego dnia,  odbywały się treningi kondycyjne i  specjalistyczne z samoobrony. Ale nasz pobyt nie składał się tylko z zajęć sportowych. Program wyjazdu był bardzo urozmaicony także ,na nudę i nadmiar wolnego czasu nikt nie musiał narzekać. Już drugiego dnia udaliśmy się na nowo otwartego geotermalnego kąpieliska „Gorący Potok” w Szaflarach.

Było to wielkie wyzwanie dla uczestników obozu, gdyż wszystkie  baseny  były na otwartym powietrzu. W środę skorzystaliśmy  z możliwości jakie oferuje stok „Kotelnica Białczańska”- odbyliśmy 3-km trening z narciarstwa biegowego. Większość z nas „biegówki” miała  pierwszy raz w życiu na nogach. W godzinach popołudniowych i wieczornych w ośrodku odbywały się rozgrywki w tenisie stołowym i bilardzie. Najlepsi uczestnicy  tych rozgrywek zostali  nagrodzeni słodkimi upominkami. W przedostatni dzień obozu pojechaliśmy na wycieczkę do Zakopanego. Po krótkim wjeździe kolejką linową dotarliśmy na szczyt Wielkiej Krokwii.  Dopiero stąd zobaczyliśmy ,jak wielkiej odwagi potrzeba by uprawiać skoki narciarskie. Dzień zakończyliśmy wizytą  na basenie „Terma-Białka”. Piątek –ostatni dzień naszego obozu rozpoczęliśmy treningiem porannym pośród  malowniczych skał przełomu Białki, znanych z serialu „Janosik”. Intensywne treningi i wiele atrakcji  sprawiły, że czas pobytu w Białce szybko minął.Odpowiednie ćwiczenia rozluźniające i gibkościowe zniwelowały trudy treningów, wytrzymałości i siły. Odnowa biologiczna w postaci basenu oraz sauny parowej oddziaływały tak , by szybko zregenerować organizmy i wejść w fazę superkompensacji. Zazdrościmy  naszym kolegom , którzy w przyszłym roku tu przyjadą.
Już wam tego zazdrościmy!!!

Dodano 07.03.2015

 

Wybraliśmy przedstawicieli do Miejskiej Rady Młodzieżowej

26 lutego odbyły się w szkole wybory przedstawiciela do Miejskiej Rady Młodzieżowej przy Burmistrzu Miasta Pionki. W skład rady weszły dwie uczennice CKZiU: Benita Kupis z klasy 2 hT, zastępca przewodniczącej szkoły (z urzędu), oraz Weronika Lewikowska z klasy 1 hżT, wytypowana przez społeczność uczniowską w wyborach. Kandydatów było 17, po jednej osobie z każdej klasy, każdy uczeń mógł oddać jeden głos. Wybory przygotował i przeprowadził Samorząd Uczniowski  CKZiU. W dniu 3 marca odbyło się pierwsze spotkanie Miejskiej Rady młodzieżowej, w którym uczestniczyły przedstawicielki naszej szkoły.

Dodano 07.03.2015

„Miej serce i patrzaj w serce...”

W odpowiedzi na zaproszenie polonistek i dyrekcji LO w Iłży czteroosobowa grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w Powiatowym Konkursie Polonistycznym o Adamie Mickiewiczu w 160. rocznicę śmierci. Ania Hebdzyńska i Magda Głuszek z 3 żT oraz Przemek Mąkosa z 3 lmT, przygotowani przez p. Katarzynę Grzywacz-Bielecką i p. Dorotę Banaszek, odpowiadali na pytania z zakresu biografii, problematyki twórczości Adama Mickiewicza i znajomości cytatów pochodzących z dzieł wieszcza. Natomiast Kasia Firlej z 3 kmZ przygotowała pod kierunkiem p. Doroty Jończyk recytację fragmentu III cz. „Dziadów”. Zmagania konkursowe nie należały do najłatwiejszych, a do Pionek wróciliśmy z wyróżnieniem i zaproszeniem na ogólnopolski Konkurs Recytatorski im. Bolesława Leśmiana, który odbędzie się w maju podczas XXIX Dni Leśmianowskich.
Konkurs uświetnił swoją obecnością dr hab. Dariusz Trześniowski, profesor Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu, który wygłosił wykład „Czytanie Mickiewicza. Dzisiaj”. Pan profesor przedstawił sylwetkę poety, stan badań nad jego twórczością i zarysował kierunki współczesnych poszukiwań badawczych.

Dodano 07.03.2015

PROMOCJA ZDROWIA W „CZERWONYM”

         Jak co roku w naszej szkole w ramach profilaktyki zdrowotnej  realizujemy dwa programy edukacyjne, których celem jest kształtowanie wśród uczennic szkół ponadgimnazjalnych nawyku dbania o własne zdrowie. Pierwszy z programów pod hasłem „Od samobadania do mammografii” dotyczy przeciwdziałania rakowi piersi, który jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet w Polsce. Bardzo ważne w przypadku tej choroby jest wczesne wykrywanie, ponieważ im wcześniej nowotwór zostanie wykryty, tym lepsze jest rokowanie i większa szansa na pełne wyleczenie. Uczennice podczas zajęć z nauczycielem wychowania fizycznego mogły poznać prawidłową technikę palpacyjnego samobadania piersi oraz objawy i główne czynniki ryzyka zachorowalności na  tego typu raka. W ramach tego programu uczennice spotkały się również z członkiniami stowarzyszenia Amazonek w Pionkach, które opowiedziały o swojej organizacji i zwierzyły się z przebiegu własnej choroby.
Drugi program pod hasłem „Wybierz życie. Pierwszy krok.” związany jest z profilaktyką raka szyjki macicy. Ten typ nowotworu nie jest chorobą dziedziczną, zależną od czynników genetycznych. Z badań wynika, że jego główną przyczyną jest wirus HPV. Przypadki raka szyjki macicy zdarzają się wśród nastolatek, nieco więcej zachorowań następuje między 20 a 29 rokiem życia, ale największy wzrost przypadków rejestruje się u kobiet po 30 roku życia. Niepokojące jest to, iż systematycznie wzrasta umieralność wśród młodych kobiet na tego typu raka. Uczennice podczas zajęć dowiedziały się o czynnikach zwiększających ryzyko rozwoju raka szyjki macicy i uświadomiły sobie wagę problemu i znaczenie profilaktyki.

Dodano 02.03.2015

Logistycy o wycieczce do Poznania

W dniach 19-20 lutego odbyła się wycieczka do Poznania, którą zorganizowała p. Beata Milczarczyk, nasza nauczycielka logistyki z pomocą p. Katarzyny Pastuszko-Janeczek. Udział w niej wzięli uczniowie z pierwszej i drugiej klasy technikum logistycznego.
Wyjechaliśmy w czwartek po godzinie 8 spod budynku naszej szkoły. Po siedmiu godzinach dotarliśmy na miejsce i zakwaterowaliśmy się w bursie szkolnej w Poznaniu. Rozpakowaliśmy się, chwilę odpoczęliśmy po podróży, zjedliśmy obiad i wyruszyliśmy zwiedzać miasto. Oglądaliśmy piękną architekturę i stare miasto, spacerowaliśmy urokliwymi uliczkami. Jedną z głównych atrakcji Poznana  są tzn. koziołki, których niestety nie mogliśmy obejrzeć, ponieważ pojawiają się tylko o godzinie 12 w południe. Cały czas towarzyszyły nam bardzo dobre humory oraz piękna słoneczna pogoda.
Następnego dnia od razu po śniadaniu wyruszyliśmy do Wyższej Szkoły Logistycznej. Tam przywitała nas p. Alicja Gruszczyńska, która zapoznała nas z najnowszymi trendami studiowania na tej uczelni. Opowiadała o rodzajach studiów, a w tym m.in. o studiach dualnych oraz korzyściach z nich płynąch. Następnie „odpytani” zostaliśmy z wiedzy logistycznej, co wypadło nieźle. Odwiedziliśmy laboratorium RFID, gdzie mieliśmy możliwość obejrzenia zasobów uczelni w tym zakresie. Odbyliśmy ćwiczenia z zakresu formowania ładunków. Część grup wykonała zadanie bezbłędnie i dzięki temu otrzymaliśmy pochwałę. Później pojechaliśmy do Komorników koło Poznania, gdzie obserwowaliśmy pracę segregowni DPD. Kierownik firmy zaprezentowała strategię jej działania oraz pokazała nam infrastrukturę transportu wewnętrznego i organizacji pracy.
      Wyjazd utwierdził nas w przekonaniu, że logistyka to branża, która się rozwija i stanowi dla nas olbrzymią szansę. Powrót do rzeczywistości szkolnej był ciężki, ale konieczny do rozwoju naszej ścieżki zawodowej.

Dodano 02.03.2015

czas na podsumowanie

W dniu 19 lutego 2015r. w sali gimnastycznej obyło się spotkanie całej społeczności naszej szkoły, którego celem było:

  1. Podsumowanie wyników dydaktyczno-wychowawczych za semestr I roku szkolnego 2014/2015.

Najlepsze wyniki dydaktyczne osiągnęły następujące klasy: Liceum Ogólnokształcące: 3 pL;
Technikum:  2 hT; Zasdnicza Szkoła Zawodowa: 3 kmZ. Najlepszą frekwencję w szkole posiadają klasy 1 lmT oraz 1 gT. Gratulujemy!

  1. Wręczenie Stypendiów Starosty Radomskiego.
    Otrzymali je następujący uczniowie: Liceum Ogólnokształcące – Patrycja Amerek, Daria Solecka, Ernest Krzysik; Technikum: Weronika Lewikowska, Andżelika Pogoda, Katarzyna Jaworska, Anna Warchoł, Przemysław Mąkosa; Zasadnicza Szkoła Zawodowa: Ewelina Alot, Magdalena Rybicka. Wszystkim stypendystom serdecznie gratulujemy.
  2. Wręczenie certyfikatów VCC potwierdzających kompetencje zawodowe „Barman” –
    20 uczennicom, które ukończyły kurs w ramach projektu „W świecie liczą się tylko zawodowcy”. Są wśród nich uczennice klasy 1żT, 2 żT oraz 3 żT. Życzymy sukcesów!
  3. Wręczenie uniformów kucharskich ufundowanych przez firmę „Prymat” w ramach podjętej współpracy z naszą szkołą – uczniom dwóch klas gastronomicznych 1 żT i 2 żT. Bluzę kucharską i zapaski otrzymało 26 uczniów kształcących się  w zawodzie- technik żywienia
    i usług gastronomicznych oraz ich nauczyciele.  Teraz i My jesteśmy „Doradcami Smaku”!

Dodano 22.02.2015

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

W lutym obchodzony jest na całym świecie Dzień Bezpiecznego Internetu. Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) . W roku 2015 obchodzony był pod hasłem „Razem tworzymy lepszy Internet”.
Z tej okazji w dniu 17.02 2015 r w naszej szkole odbyły się warsztaty dla klas
z cyberprzemocy prowadzone przez Pana Jakuba Ciulkina z firmy „Nowe Horyzonty”. W trakcie warsztatów młodzież miała okazję skonfrontować swoją wiedzę na temat cyberprzemocy, zrozumieć jakie stany i emocje są celem osoby, która stosuje cyberprzemoc, jak czują się ludzie, w stosunku
do których cyberprzemoc jest kierowana. Podczas zajęć wykorzystano przykłady pochodzące
z mediów oraz doświadczenia własne młodzieży. Prowadzący próbował wyposażyć młodzież
w alternatywne, konstruktywne umiejętności  pozwalające na rozładowanie napięcia.
Poprzez organizację warsztatów chcieliśmy zwrócić uwagę na  to, że każdy internauta może przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta.
Mamy nadzieję, że warsztaty przyczyniły się do zwiększenia świadomości młodzieży na  ten temat oraz wyposażyły uczniów w nowe umiejętności radzenia sobie z własnymi emocjami.

Dodano 18.02.2015

II Walentynkowy Konkurs Piosenki o Miłości

O miłości można mówić i pisać. O miłości można marzyć, śnić, a jeśli przyjdzie – można  się jej bezgranicznie oddać a nawet zatracić. O miłości można też śpiewać…
13 lutego, w przeddzień Święta Zakochanych w CKZiU Pionki odbył się II Konkurs Piosenki o Miłości – Walentynki 2015. U dział w nim wzięło pięć zespołów i jedna wokalistka. Warunkiem udziału było przygotowanie jednego utworu o tematyce miłosnej. Występy oceniało profesjonalne jury z Panią Katarzyną Grzywacz Bielecką na czele. Uczestnicy walczyli o nagrodę główną, sławę i pieniądze ;).
Na scenie ciężkie brzmienia ostrego rocka przeplatane były dźwiękami lekkimi, łatwymi i przyjemnymi. Sięgnięto po repertuar klasyków heavy metalu  oraz… klasyków dico polo. Publiczność bawiła się świetnie, nagradzając wykonawców gromkimi brawami.
Największe emocje wzbudził występ zespołu The Colt, którzy wykonali  autorski utwór pt. „Jagoda” . To oni otrzymali główną nagrodę. Wyróżniono też dwójkę wokalistów: Justyną Samuś z zespołu Penetrator oraz Michała Mroza z klasy II lP.

Dodano 15.02.2015

Calvados Nouvelle  International Trophies 2015

W zabytkowym budynku Starej Zajezdni w Krakowie, zaadaptowanym na cele kulturalno-rozrywkowe odbył się 02 lutego 2015 r. kolejny konkurs pod patronatem SPB – Eliminacje do Międzynarodowego Konkursu Calvados Nouvelle  International Trophies 2015.
Do konkursu przystąpiło około 60 barmanów z całej Polski, którzy startowali
w kategoriach: barman profesjonalny oraz uczniowie . Uczniowie zostali wybrani ze szkół gastronomicznych i hotelarskich, z którymi współpracują rekomendowane przez SPB szkoły barmańskie prowadzące profesjonalne szkolenia.
Naszą szkołę reprezentowali Marlena Wieczorek– uczennica klasy trzeciej o profilu technik żywienia i usług gastronomicznych oraz Emil Jasek z czwartej klasy o profilu technik hotelarstwa.


Ten rok różnił się od poprzednich tym, że każdy z uczestników musiał przejść „blint test” czyli rozpoznanie 6 smaków syropów Monin. Ponadto juniorzy miali do wykonania 4 porcje drinka w kategorii long drink według własnej inwencji. Ocenie podlegała przede wszystkim technika pracy barmana jak i również sam cocktail. Drinki były oceniane systemem włoskim (punkty przyznawane były na bieżąco za smak, aromat i wygląd). Ponadto każdy z widzów mógł podpatrzeć, jak dekoracje wykonują najlepsi barmani, ponieważ dekoracje były przygotowane w formacie open space. A dekoracje zachwycały swoją innowacyjnością.
Udział w takim konkursie pozwala zdobyć doświadczenie, poznać pracę profesjonalistów a co najważniejsze wspaniała i rodzinna atmosfera konkursu budzi w każdym uczestniku chęć
i zapał do dalszej pracy aby być jeszcze lepszym.

Dodano 08.02.2015

Czas sukcesów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego

Praca w Czerwonym przynosi wymierne efekty. Odnotowaliśmy awans w Rankingu Techników! Przesunęliśmy się o prawie dziesięć miejsc ( z 68. na 59.). Jesteśmy jedyną szkołą techniczną w Pionkach, która co roku znajduje się w tym prestiżowym rankingu „Perspektyw”.

 Szczególne uznanie należy się technikom mechanikom i ich nauczycielom. Osiągnęli trzecie miejsce w POLSCE w rankingu egzaminów zawodowych „Perspektyw”. To nie lada sukces i ogromna satysfakcja. Kierunek technik mechanik stwarza świetne perspektywy dla młodych ambitnych adeptów nauk technicznych i teraz niewątpliwie przeżywa renesans.

Otrzymujemy gratulacje od wszystkich przyjaciół Czerwonego!

Dodano 16.01.2015

Sukces Łyżwiarzy Czerwonego

Sukces Łyżwiarzy Czerwonego
W dn. 15.01.2015 r na lodowisku PG nr 1 odbyły się Mistrzostwa Pionek w jeździe na łyżwach.
W zawodach brali udział uczniowie "Czerwonego" odnosząc znaczne sukcesy. Dziewczęta występujące
w składzie : Szczypińska Sylwia, Furga Paulina, Kogut Oliwia oraz Amerek Patrycja zajęły 2 miejsce.
Zwycięstwem oraz zdobyciem pucharu za I miejsce zakończyli rywalizację nasi chłopcy. CKZiU 
reprezentowali: Amanowicz Dawid, Malborski Maciej, Borowiecki Kacper oraz Wesołowski Łukasz.
Wszystkim sporowcom gratulujemy!

Dodano 15.01.2015

Jasełka w CKZiU

„Jest w moim kraju zwyczaj, że w noc wigilijną,
Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie,
Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny,
Najtkliwsze przekazując życzenia w tym chlebie...”
W dniu 19 grudnia 2015 r. w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. M. Skłodowskiej-Curie w Pionkach uczniowie klasy I hżt wystawili jasełka pod hasłem „Z opłatkiem w ręku”. Przedstawienie miało na celu nie tylko nawiązanie do corocznej tradycji Świąt Bożego Narodzenia, ale także przypomnienie całej społeczności szkolnej skąd się wywodzi i co symbolizuje zwyczaj łamania się opłatkiem podczas wigilijnej wieczerzy. Uczniowie opowiedzieli historie wypiekania opłatka i szczegółowo wyjaśnili jego symbolikę.

W montażu słowno-muzycznym zaprezentowali wiersze C.K. Norwida, J. Kasprowicza, J. Lieberga, J.Kochanowskiego, Cz. Miłosza i M. Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej oraz zaśpiewali najpiękniejsze polskie kolędy, m.in. Wśród nocnej ciszy, Bóg się rodzi, Do szopy, hej pasterze, Gdy śliczna Panna, Julajże Jezuniu i Jezus malusieńki. Jasełka zakończyły się wspólnym przełamaniem się opłatkiem. Nad przygotowaniem jasełek czuwał pan Sławomir Murawski.

Dodano 14.01.2015

Hotelarze z „Czerwonego” na lekcji hotelarstwa w hotelu Radisson Blu w Warszawie

W dniu 11.12.2014r młodzież z klasy drugiej i pierwszej technikum hotelarskiego wyjechała na wycieczkę programową do Warszawy, w czasie której zapoznała się ze standardami obsługi gości w hotelu 4* Radisson Blu Sobieski. 
Hotel zaprojektowany przez Wolfganga Triessinga i Macieja Nowickiego oddano do użytku w 1992. Budynek z kopułą nawiązuje formą do narożnej kamienicy z przełomu XIX i XX wieku. Jego cechą charakterystyczną jest urozmaicona kolorystyka elewacji. Jest jednym z dwóch hoteli tej sieci w Warszawie.
Pod kierunkiem koordynatora recepcji pani Karoliny oraz menagera hotelu pana Marcina uczniowie analizowali typy jednostek mieszkalnych, ich wyposażenie oraz usługi hotelowe. 
Radisson Blu Sobieski oferuje 435 eleganckich pokoi i apartamentów z bezpłatnym dostępem do szerokopasmowego łącza Internetowego. Stylowe pokoje wyposażone są w mini bar, telewizor LCD i przestronne miejsce do pracy. Młodzieży najbardziej podobał się dwupoziomowy apartament prezydencki usytuowany pod szklaną kopułą hotelu.
Oprócz części pobytowej przyszli hotelarze zapoznali się z pracą przy obsłudze konferencji w 13 salach konferencyjnych, które można aranżować w dowolnej konfiguracji mogącej pomieścić do 800 osób.
W zespole gastronomicznym obserwowali przygotowanie potraw i usług gastronomicznych w tym serwowanie śniadań i obsługę room service.
W restauracji Trylogia, mieszczącej się na parterze serwującej dania kuchni polskiej i międzynarodowej Adam absolwent naszej szkoły zachęcał młodzież do przyszłej pracy w hotelu.
Ponad dwugodzinny pobyt w hotelu był wspaniałą lekcją hotelarstwa. Dziękujemy za takie profesjonalne przyjęcie przyszłych hotelarzy.

Drugim równie atrakcyjnym punktem zwiedzania podczas naszej wycieczki był barokowy Pałac w Wilanowie, rezydencja zakochanej pary królewskiej, kryje wiele wspaniałych dzieł sztuki 
o tematyce miłosnej. Na obrazach i plafonach znajdują się sceny przedstawiające znane pary mitycznych kochanków, jak choćby wspaniałą opowieść o Amorze, bogu miłości, i Psyche, pannie nadobnej. Król Jan III bardzo lubił te malowidła, bo losy Amora i Psyche przypominały mu historię jego uczucia do Marysieńki, zanim została jego żoną. W zapiskach współczesnych pojawia się przekaz, że król oprowadzał swoich gości po galeriach i opowiadał im o niesłychanych perypetiach Amora i Psyche. Wzruszał się przy tym i łzy rękawem kontusza ocierał. Nawet jeśli to nie jest prawda, to dobrze wymyślona.... Usłyszeliśmy tu historię miłości prześlicznej Marii Kazimiery d'Arquien 
i Jana Sobieskiego. Odkryliśmy także tajemniczy miłosny szyfr, którym kochankowie posługiwali się w listach. Dlaczego Marysieńka tak często słała Janowi pomarańcze, a on tak namiętnie przyrządzał konfitury?
Zobaczyliśmy również bajkowy Labirynt Światła ! Jest to instalacja złożona z ok. 150 tys. kolorowych lampek rozmieszczonych w przestrzeni ogrodu wilanowskiego na powierzchni ponad 1000 mkw. Znajduje się ona w ogrodzie przy Oranżerii. Kolorowe tunele są atrakcją zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy mogą odkrywać w nim barwy i światła tworzące spektakl rodem z „Alicji w krainie czarów”.

Dodano 16.12.2014

GWIAZDY SPORTU W „CZERWONYM”

    Już wiele razy pisaliśmy o sukcesach sportowych naszych uczniów w różnych dyscyplinach. Kolejną gwiazdą sportu w naszej szkole jest Małgorzata Abramowicz, uczennica pierwszej klasy liceum o profilu bezpieczeństwo publiczne czyli tzw. klasy policyjnej. Małgosia już od wielu lat osiąga bardzo dobre rezultaty w taekwondo. Trenuje w Pionkowskim Klubie Sportów Walki Centrum pod okiem trenera Dariusza Sułka. Ostatni jej sukces to złoty i srebrny medal na Międzynarodowym Turnieju  Polish Open Cup w Opolu. Zawody te to jedna z największych i najbardziej prestiżowych imprez taekwondo w Polsce. W tym roku o medale rywalizowało ponad 530 zawodników i zawodniczek z 24 klubów z całej Polski oraz zagraniczni goście z Mołdawii, Kazachstanu, Ukrainy i Argentyny. Jesteśmy pewni, że to nie ostatnie informacje o tej walecznej zawodniczce i jeszcze nie raz będziemy szczycić się jej sukcesami.

Dodano 15.12.2014

KOLUMBOWIE w Pionkach

Spektakl zatytułowany „Kolumbowie” przygotowany przez Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza dedykowany był młodym widzom z klas maturalnych i przedmaturalnych. W czasie II wojny światowej ich rówieśnicy stanęli przed dramatycznymi wyborami, które niweczyły ich marzenia i plany życiowe. Ci, którzy jeszcze niedawno bawili się beztrosko, musieli nagle dorosnąć do podejmowania niełatwych decyzji. Bohaterowie przedstawienia nie byli papierowymi postaciami, to prawdziwi młodzi ludzie, których emocje udzielały się widzom. Po przedstawieniu uczniowie z CKZiU podkreślali, że ta historia o przyjaźni i miłości  wystawionej na próbę czasów wojny, opowiedziana prostymi słowami, pozwala im  docenić to, co wydaje się w dzisiejszych czasach tak oczywiste - wartość wolności.


8 grudnia 2014 roku w Centrum Aktywności Lokalnej spektakl obejrzało stu uczniów CKZiU. Było warto!

Dodano 15.12.2014

Wienerberger w CKZiU

Firma Wienerberger to kolejna uznana marka, która zawitała w tym roku szkolnym do Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach. Warsztaty szkoleniowe przeprowadzone przez przedstawicieli tej firmy pozwoliły na poznanie najnowszych sposobów murowania, a te naprawdę się zmieniły w ostatnim czasie. Na uwagę zasługuje jedno z najnowszych rozwiązań, a mianowicie murowanie w systemie Poroteherm Drefix czyli murowanie pustaków za pomocą specjalistycznej zaprawy w piance. Ta bezspoinowa technologia zaczyna być coraz częściej stosowana w nowoczesnym budownictwie. Ciekawość uczestników i ich zaangażowanie w czasie pokazu praktycznego było godne uwagi co szczególnie podkreślali zaproszeni do nas goście. Udział uczniów klas budowlanych w takich warsztatach oraz rozpoczęta współpraca z firmą Wienerberger pozwala mieć nadzieję, że po ukończeniu szkoły będą w pełni przygotowanymi pracownikami.

Dodano 15.12.2014

wygrał KUBEK Huberta


W szkole ogłoszony został konkurs na projekt graficzny kubka reklamowego CKZiU. Nadesłane projekty były przykładem oryginalnych poszukiwań młodych z kl. Igt i IIgt.
Każdy z pomysłów był niepowtarzalny: od wizerunku naszej patronki Marii Skłodowskiej – Curie, przez aranżacje kwiatowe i grafiki z motywami ludowymi, po nowoczesną formę z merytorycznym, ale żartobliwym przesłaniem.
Jednogłośną decyzją konkursowego jury zwycięzcą został Hubert Koniarczyk, uczeń klasy IIgt. Jego prezentacja spełniała wszystkie kryteria. W ten sposób został on autorem wzoru zastrzeżonego, a jego projekt zostanie zrealizowany już wkrótce.

 

Dodano 15.12.2014

Nasza KREW darem ŻYCIA

W środę, 10 grudnia, zorganizowaliśmy w naszej szkole we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, drugą w tym roku szkolnym akcję krwiodawstwa.
Tym razem krwiodawcy ofiarowali 7,2 litra krwi.
Serdecznie dziękujemy krwiodawcom za ofiarność i  wkład w ratowanie ludzkiego życia.

Dodano 13.12.2014

Zawody gimnastyczne w Czerwonym. 10 lat minęło.

W poniedziałek 8 grudnia w CKZiU odbyły się 10 jubileuszowe zawody gimnastyczne. "Czerwone" jest jest jedyną szkołą w powiecie radomskim, która cyklicznie organizuje tego typu imprezę sportową. Zawody gimnastyczne organizowane przez CKZiU z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Główną ideą tej imprezy jest propagowanie sportu i aktywności fizycznej wśród młodzieży i społeczeństwa. Ćwiczenia gimnastycznie niosą ze sobą wiele korzyści zdrowotnych. Wszechstronnie rozwijają nasz organizm, podnoszą sprawnosć fizyczną, wzmacniają mięśnie oraz poprawiają równowagę czy gibkość. Doskonale zdają sobie z tego sprawę nauczyciele wychowania fizycznego CKZiU, którzy zachęcają młodzież do udziału w zawodach, a w ramach lekcji organizują kilkutygodniowe przygotowania.
Tegoroczni zawodnicy zaprezentowali swoje umiejętności w następujących konkurencjach: układ ćwiczeń na drążku gimnastycznym i ławce równoważnej, przewroty łączone w przód i w tył, stanie na głowie, podpór łukiem leżąc tyłem oraz skok kuczny przez skrzynię. Uczestniczy rywalizowali w trzech kategoriach: chłopców, dziewcząt, oraz drużynowej.

Czołowe miejsca zajęli:

W kategorii dziewcząt:

  1. Klaudia Traczyk- kl. II hT
  2. Patrycja Amerek- kl. II pL
  3. Agnieszka Kuśmierczyk- kl. IV mżT

W kategorii chłopców:
1.Piotr Skrzyński- kl. 4 mżT
2.Bartosiewicz Jacek- kl. 4 mżT
3.Jasek Emil- kl. 4 hlT
Mucha Igor- kl. 2 kśwZ

W kategorii drużynowej:

  1. klasa 4 mżT
  2. klasa 3 pL
  3. klasa 2 hT                                                                                                               

Uroczystego rozpoczęcia, jak również zakończenia imprezy dokonała pani dyr. Magdalena Wiśniewska, która wraz z nauczycielami wychowania fizycznego wręczyła zwycięzcom dyplomy i nagrody. Zwieńczeniem tej wspaniałej imprezy sportowej był pokaz mistrzów, podczas którego triufmatorzy poszczególnych kategorii po raz kolejny zaprezentowali wzorcowe wykonanie poszczególnych ćwiczeń. Tegoroczne zawody zgromadziły dużą liczbę  uczestników, jak również szeroką rzeszę kibiców. Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję.

Dodano 08.12.2014

Dzień Czerwony w Czerwonym.

5 grudnia Samorząd Uczniowski zorganizował Mikołajki w naszej szkole. Obok tradycyjnej rywalizacji klas na największą ilość czerwonych elementów stroju, uczniowie brali udział w konkursie na mikołajkowo-świąteczny wystrój sali. Przedstawiciele SU, jako Mikołaje i Śnieżynki, częstowali wszystkich świątecznymi piernikami oraz pozowali do mikołajkowych selfie. Prawie każda klasa zadedykowała komuś świąteczny przebój, który można było usłyszeć na długich przerwach. Oto laureaci mikołajowych konkursów:

Konkurs dla klas „Dzień Czerwony”
I miejsce – klasa III żT; 159 punktów
II miejsce – klasa II pL; 135 punktów
III miejsce – klasa IV hlT; 120 punktów

Konkurs na mikołajkowo-świąteczny wystrój sali
I miejsce – klasa II lżT (sala nr 15) i klasa II hT (sala nr 14)
II miejsce – klasa III żT (sala nr 13) i klasa I gT (sala nr 8)
III miejsce – klasa II gmT (sala nr 3), klasa III kmZ (sala nr 24), klasa I mśZ (sala nr 27), klasa III pL (sala nr 29), klasa II pL (sala nr 30) i klasa I hżT (sala nr 16)

W konkursie na Mikołajkowe selfie słodką nagrodę wygrała klasa II lżT.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gratulujemy i dziękujemy za wspólną zabawę
Samorząd Uczniowski CKZiU

Dodano 08.12.2014

„PIERWSZA POLICYJNA” ĆWICZY MUSZTRĘ

Na początku roku szkolnego informowaliśmy, że klasa pierwsza mundurowa o profilu bezpieczeństwo publiczne postawiła sobie za cel perfekcyjne wyćwiczenie musztry. Nie jest to łatwe do zrealizowania ale „dla chcącego nic trudnego” i dlatego w dniu 3 grudnia 2014 roku korzystając po raz kolejny z pomocy aspiranta sztabowego Adama Urbańskiego z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji z siedzibą w Radomiu ćwiczyliśmy zwroty w miejscu, marsz, bieg, zatrzymanie, krok zwykły i defiladowy, poznawaliśmy technikę marszu w szyku oraz jak przesunąć i przeformować szyk. Każdy uczeń wie jak stanąć w postawie swobodnej czy zasadniczej. Niektórzy mogli spróbować swoich sił wydając komendy i samodzielnie prowadząc całą kolumnę. Można z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że wychodzi nam to coraz lepiej, a o dalszych postępach będziemy informować na bieżąco.

Dodano 08.12.2014

Zapraszamy na STRZELNICĘ !

Zaprasza wszystkich miłośników strzelectwa sportowego do skorzystania ze Strzelnicy działającej przy Uczniowskim Klubie Sportowym CKZiU.
Za niewielką opłatą (20gr od strzału) można trenować w nowoczesnym obiekcie specjalnie do tego przeznaczonym pod  opieką wykwalifikowanych trenerów: Ryszarda Baryłki i Remigiusza Żaka

Strzelnica mieści się w Internacie CKZiU ul. Sportowa 2 i  jest otwarta dla wszystkich
w  każdy czwartek  w godzinach 17:00 - 18:00.

Ponadto informujemy, iż istnieje możliwość wynajęcia strzelnicy na godziny lub ustalenia terminu zajęć .
Wszelkie informacje udziela Pan Ryszard Baryłka (tel. 694-522-164) lub sekretariat szkoły.


Każdy może spróbować swoich sił i poczuć nutkę adrenaliny!
Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy!

Dodano 07.12.2014

Ogólnopolski Konkurs Barmański MONIN CUP JUNIOR 2014

4 grudnia 2014 roku w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich Nr 2 w Warszawie odbyła się Gala Finałowa Ogólnopolskiego Konkursu Barmańskiego MONIN CUP JUNIOR 2014.
Do finału zakwalifikowało się 26 uczniów z całej Polski. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego reprezentowała Klaudia Jaraszek  uczennica III klasy technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych. Klaudia zajęła 10 miejsce.


Konkurs składał się z 3 etapów. Jednym z elementów konkursu był tzw. blind test czyli poznawania smaków wybranych sześciu  produktów MONIN. Konkurencja ta była nagradzana dodatkowymi punktami. Następnie w ciągu 7 minut reprezentanci szkół mieli przygotowywać 4 identyczne koktajle bezalkoholowe własnej kompozycji (long drinki) według wcześniej opracowanej i zatwierdzonej receptury w oparciu o syropy Monin.
Każdy koktajl oceniany był pod kątem technicznego wykonania oraz za wygląd, smak i aromat. W składzie jury degustacyjnego zasiadało pięć osób - przedstawiciel firmy Monin, SPB oraz sponsorzy nagród. Najlepsza ósemka barmanów wchodziła do ścisłego finału.
Konkurs Barmański MONIN to nowy konkurs dla Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich. Ma on na celu kształcenie młodych adeptów sztuki barmańskiej i miksologii oraz kreowanie nowych, ciekawych napojów mieszanych bezalkoholowych wśród młodzieży.

Dodano 07.12.2014

MIKOŁAJKI w Czerwonym

5 grudnia zapraszamy do wspólnej zabawy!

Samorząd Uczniowski
przygotował następujące atrakcje:

  • Dzień Czerwony – konkurs dla klas; zbierzcie największą ilość punktów za czerwone elementy stroju!
  • Mikołajkowe selfie – 5 grudnia na terenie szkoły zrób selfie z Mikołajem lub Śnieżynką (przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego), prześlij zdjęcie tego samego dnia  na adres: konkursckziu@gmail.com i wygraj! Najciekawsze selfie opublikujemy na facebooku.
  • Konkurs na mikołajkowo-świąteczny wystrój sali – konkurs dla klas;
  • Mikołajkowa piosenka z dedykacją od klasy dla… – wybierzcie całą klasą do środy 3 grudnia mikołajkową piosenkę i zadedykujcie ją komuś, a 5 grudnia usłyszycie utwór podczas długich przerw.
  • Dla każdego coś słodkiego od Św. Mikołaja (pod warunkiem, że byliście grzeczniJ!).

regulamin konkursu dostępny w szkole

Dodano 02.12.2014

Szkoła Przyjazna Honorowemu Krwiodawstwu

22 – 26 listopada 2014 r. to Obchody Dni Honorowego Krwiodawstwa w Polsce.  Corocznie Dyrekcja i pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu z okazji tego święta organizują spotkanie, w czasie, którego składają wyrazy szacunku i uznania, a także najserdeczniejsze podziękowania wszystkim osobom, które oddając cząstkę własnej krwi przyczyniają się do ratowania zdrowia oraz życia wielu chorych. Takie spotkanie odbyło się w czwartek 27 listopada 2014r. w siedzibie Resursy Obywatelskiej w Radomiu. W trakcie uroczystości podsumowano również III edycję konkursu „Szkoła Przyjazna Honorowemu Krwiodawstwu”. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Marii Skłodowskiej- Curie zajęło V miejsce w grupie szkół regionu radomskiego.
Pani dyrektor Magdalena Wiśniewska wraz z panią Małgorzatą Sulimą – koordynatorką akcji poboru krwi w szkole odebrały puchar z rąk dyrektora RCKiK w Radomiu pana Józefa Wańka.
Wszystkim Honorowym Dawcom Krwi z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego serdecznie dziękujemy oraz życzymy dużo zdrowia, pomyślności w realizacji podjętych zamierzeń oraz satysfakcji z prospołecznej, humanitarnej działalności.


Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie serdecznie dziękują Panu Wiesławowi Święcickiemu – koordynatorowi akcji poboru krwi w Pionkach za pomoc w organizacji tego konkursu.

Dodano 29.11.2014

Najlepsze z najlepszych

W sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu  (25 listopada 2014) odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów Prezesa Rady Ministrów. W uroczystości wzięli udział: Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Radomiu – Dorota Sokołowska, wizytatorzy KO, przedstawiciele organów prowadzących, dyrektorzy szkół, nauczyciele i rodzice. Uroczystość uświetnił występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Vox Cordium” z Przysuchy.
Stypendium Prezesa Rady Ministrów przyznaje się tylko jednemu uczniowi danej szkoły, której ukończenie umożliwia uzyskanie świadectwa dojrzałości.  Kandydat powinien otrzymać promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą w danej szkole średnią ocen lub wykazywać szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, uzyskując w niej najwyższe wyniki, a w pozostałych dziedzinach wiedzy.
Stypendia Prezesa Rady Ministrów otrzymało 71 uczniów z terenu radomskiej delegatury Kuratorium Oświaty.


Wśród nich są dwie uczennice Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego: Magdalena Gregorczyk z 4-klasy Technikum w zawodzie: technik żywienia  oraz Paulina Banaszek z 3 klasy Liceum Ogólnokształcącego (klasa policyjna).
Serdecznie gratulujemy dziewczynom i życzymy :  abyście zainspirowane tym wyróżnieniem  z pasją rozwijały swoje uzdolnienia!


Dodano 28.11.2014

Edukacja filmowa w Czerwonym

„Było spoko”, „polecam”, „doskonali organizatorzy”, „czekamy na następny” – to tylko niektóre komentarze uczestników I Nocnego Maratonu Filmowego, który odbył się 21 listopada w Czerwonym. Inicjatorami imprezy byli uczniowie klasy II gmT. Oni też, przy udziale uczniów z klasy II hT, zajęli się zorganizowaniem nocnego spotkania i przygotowaniem sali do projekcji filmów. Miłośnicy „dziesiątej muzy” uczestniczyli w wyjątkowej lekcji o filmie.
Film niewątpliwie jest istotną częścią współczesnej kultury i odgrywa ważną rolę w kształceniu światopoglądu, postaw życiowych, uczy krytycznego spojrzenia i wyrażania własnego zdania. W związku z tym I Nocny Maraton Filmowy oparty został o filmy zawarte w pakiecie edukacyjnym „Filmoteki Szkolnej”, przekazanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obejrzane filmy stały się pretekstem do rozmowy na nie zawsze łatwe tematy.


Uczestnicy maratonu podkreślają, że był to również doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu. Jedna z uczennic powiedziała: „Mimo że spędziliśmy dodatkowe 10 godzin w szkole (śmiech), to zintegrowaliśmy się, lepiej poznaliśmy i poczuliśmy dobrze w swoim towarzystwie.”
Elementem edukacji filmowej w tym roku szkolnym w naszej szkole jest także Akademia Filmowa. Raz w miesiącu 30-osobowa grupa uczniów wyrusza do kina Helios w Radomiu, by wziąć udział w tym edukacyjnym programie filmowym. Obok projekcji dzieł filmowych mamy szansę wysłuchać ciekawych wykładów multimedialnych. Dla miłośników kina jest to nie lada gratka!

Dodano 25.11.2014

Dzień Życzliwości

Wystartował, jak co roku, od samego rana 21 listopada. Niespodzianką na miły początek dnia były życzenia losowane przez uczniów i pracowników szkoły tuż przy wejściu. Były to nie tylko złote myśli, ale również hasła nakłaniające do wykonania określonego działania związanego z hasłem „Podziel się życzliwością”.
Na korytarzach CKZiU przeprowadzano EXPRESS QUIZ: Co o DNIU ŻYCZLIWOŚCI wiedzieć trzeba? A na długiej przerwie rozstrzygnięty został konkurs na selfie w szkole z koleżanką, kolegą, nauczycielem, pracownikiem szkoły. Niektóre zdjęcia były dosyć oryginalne, a na innych widać było, jak popularna jest ta forma utrwalania swojego wizerunku ( oj, niektórzy bardzo ją lubią!). Zwyciężyły uczennice klasy II pl, które wykorzystały nietypowy rekwizyt, i klasa I lmt za selfie klasowe. Na MUZO SCENIE odbył się koncert live „Uśmiechnij się” i występ niezastąpionej Justyny Samuś z klasy maturalnej. Mikrofon trudno było zabrać artystkom występującym w improwizowanym pokazie umiejętności taneczno-wokalnych.
W dniu World Hello Day odbywały się życzliwe lekcje ( i to nie tylko angielskiego!), a spotkania z literaturą w krzywym zwierciadle śmieszyły i tych czytających, i tych słuchających.
Udało nam się zachęcić młodzież i nauczycieli do projektu: „Bądź życzliwy! Podaj dalej”. Żywy łańcuch na Sali gimnastycznej trochę się rwał, ale ostatecznie korowód przemknął korytarzami szkoły. Zdobyliśmy już doświadczenie (nasza społeczność jest tak liczna, że nie jest to łatwe zadanie) i za rok będzie łatwiej.
Redaktorzy gazetki „Szkolnym Szeptem” odwiedzili przedszkolaków z przesłaniem „Uśmiechnij się” oraz przygotowali dla nich pytania, na które chętnie odpowiadały (Co to znaczy być życzliwym? Dlaczego warto być życzliwym? Czy spotkaliście kogoś życzliwego?). Nie obyło się bez drobnych słodkich upominków, wspólnych zabaw i obietnic, że za rok znowu się pojawimy.
Nie zabrakło nas na ulicach Pionek – happening „Trenuj życzliwość” otwierał serca przechodniów, a życzenia i miłe słowa wywoływały uśmiechy na twarzach. Dlatego właśnie warto co roku przypominać o podstawowej zasadzie relacji między ludźmi –życzliwości, bo bez niej świat byłby smutny, a ludzie nieszczęśliwi. Uśmiechajcie się do siebie i nie rańcie słowami.
Redaktorzy „Szkolnym Szeptem”

 

Dodano 24.11.2014

MIĘDZYSZKOLNE ZAWODY KLAS MUNDUROWYCH

W piątek 21 listopada odbyły się międzyszkolne zawody w wieloboju sprawnościowym dla uczniów klas mundurowych i przedstawicieli służb mundurowych. Przy okazji tej imprezy, dla zainteresowanych,  przeprowadzono również szkolenie obejmujące zagadnienia związane z bezpieczeństwem na akwenach wodnych. Organizatorem zawodów było XI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Staszica w Radomiu przy wsparciu i pomocy Dowódcy 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego, Komendanta Miejskiego Policji oraz Komendanta Straży Miejskiej w Radomiu. Zawodnicy zmagali się w dwóch konkurencjach. Policyjny Tor Przeszkód przeznaczony był dla reprezentacji szkół średnich posiadających klasy mundurowe, natomiast w Dwuboju Siłowym startowali funkcjonariusze służb mundurowych. Skład reprezentacji naszej szkoły wyglądał następująco:

  1. Agnieszka Mroczkowska- kl. I LOP
  2. Patrycja Amerek- kl. II LOP
  3. Magdalena Głos- kl. III LOP
  4. Kacper Alot- kl. II LOP
  5. Jakub Hołuj- kl. II LOP
  6. Dominik Bociek- kl. III LOP

Podczas Policyjnego Toru Przeszkód młodzież musiała wykonać następujące elementy: bieg slalomem, przewroty w przód i w tył, przenoszenie manekina, bieg przez płotki lekkoatletyczne, rzuty piłkami lekarskimi, „brzuszki”, przeskoki przez skrzynie gimnastyczne i bieg wahadłowy. Z kolei przedstawiciele służb mundurowych wspinali się po linie oraz prezentowali różne układy na drążku gimnastycznym. Rywalizacja klas mundurowych była bardzo wyrównana, dlatego też o końcowej klasyfikacji decydowały sekundy. Zwyciężyła drużyna gospodarzy XI Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica, a nasza ekipa CKZiU uplasowała się ostatecznie na piątym miejscu. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że Czerwone było tegorocznym debiutantem, a każdy z naszych reprezentantów ustanowił podczas zawodów swój życiowy rekord. Świadczy to o dobrym przygotowaniu fizycznym, dużej odporności na stres, a także właściwej mobilizacji i koncentracji podczas zawodów. Pomimo, że w tym roku znaleźliśmy się poza podium, to możemy być dumni z naszych reprezentantów, a ich determinacja i sportowa postawa jest z pewnością godna naśladowania. Ekipa CKZiU zebrała podczas zawodów cenne doświadczenia i mamy nadzieje, że w przyszłym roku powalczy o najwyższą lokatę.

Dodano 24.11.2014

Zostan Św.Mikołajem!
Zbiórka darów dla podopiecznych z Domu Dziecka w Kozienicach.
Serdecznie zapraszamy do udziału w dobroczynnej akcji mikołajkowej, której celem jest zbiórka upominków świątecznych oraz najbardziej potrzebnych rzeczy dla wychowanków domu dziecka w Kozienicach.
Można ofiarować m.in. artykuły szkolne: przybory do pisania, malowania, kolorowanki, słodycze, kosmetyki dla dzieci oraz pieluchy typu Pampers.
Zbiórka rusza od poniedziałku 24 listopada i będzie trwała do 15 grudnia 2014r.
Akcję w szkole prowadzi klasa 2hT wraz z wychowawca p.Anną Wątorską. 
Liczymy na Waszą pomoc!

Dodano 23.11.2014

konkurs języka angielskiego i niemieckiego

W dniu  21 listopada  2014 w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego W Pionkach odbył się Wewnątrzszkolny Konkurs Języka Angielskiego i Niemieckiego. Zorganizowany był on w dwóch kategoriach-dla klas I,II oraz III i IV i obejmował  zagadnienia leksykalne, gramatyczne i kulturoznawcze. Konkurs ten cieszył się dużą popularnością wśród uczniów naszej szkoły. Chęć uczestnictwa zgłosiło prawie 100 uczniów. ( 65 osób z języka angielskiego i 30 osób z języka niemieckiego).  Wyniki tego konkursu będą ogłoszone w grudniu na Akademii z Okazji Świąt Bożego Narodzenia. Na zwycięzców czekają atrakcyjne  nagrody.

Dodano 22.11.2014

 

11 listopada

Święto Odzyskania przez Polskę Niepodległości zawsze jest okazją  do promowania postaw patriotycznych, zachęcenia młodzieży do poznawania dziejów swojej ojczyzny i jest też pretekstem do głębokiej refleksji i zadumy nad historią i tradycją Polski. Centrum Kształcenia Zawodowego  i Ustawicznego wierne tradycji, co roku aktywnie promuje treści patriotyczne  i różnorodne formy poznawania przez młodzież dziejów własnego narodu.   W tym roku było podobnie. Odbył się szereg imprez nawiązujących do narodowego święta.

W dniu 10 listopada br. w Centrum Kształcenia Zawodowego  i Ustawicznego odbył się, tradycyjnie już, VIII Szkolny Konkurs Poezji i Pieśni Patriotycznej. Konkurs zorganizowano we współpracy ze Związkiem Harcerstwa Rzeczypospolitej - Szczep Drużyn Środowiskowych „Puszcza” w ramach projektu „Ojczyźnie miłej służ!”, który został wsparty finansowo przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Gościem specjalnym  konkursu był polski działacz opozycyjny w okresie PRL, poeta, pedagog, publicysta, bard Solidarności pan Andrzej Kołakowski, który nie tylko został członkiem konkursowego Jury, ale także wystąpił  przed publicznością, wykonując kilka swoich najbardziej popularnych pieśni. Każda prezentacja poprzedzona była słowem wstępnym, nawiązującym  do bohaterów, którym poświęcony był utwór. Laureaci konkursu zostali także obdarowani przez pana Andrzeja płytami z jego utworami.

Jury wyłoniło następujących laureatów konkursu:

Kategoria poezja:
I miejsce     - Katarzyna Firlej  - utwór „Dziady” cz. III (fragm.) A. Mickiewicz;
II miejsce    - Anna Borkowska – utwór „Do Polski” K. Iłłakowiczówna;
III miejsce   - Aleksandra Mularska – „Kamienie na szaniec”(fragm.);Kamiński     -  Krystian Olszewski – „Gawęda o miłości ziemi ojczystej” W.   Szymborska.

Kategoria pieśń:
I miejsce     – Justyna Samuś – utwór „Dziewczyna z granatem”;
II miejsce    - Weronika Sałbut i Wojciech Dejniak;
III miejsce   - Zespół „Kacper, Wojtek, Filip, Mateusz” – utwór „Polsko”; - Zespół „1pL” – utwór „Przysięga”.
Wyróżnienie:
- Zespół „1 lmT” – utwór „Pierwsza Kadrowa”.

Kategoria praca plastyczna:
I miejsce     - Marlena Babula
II miejsce    - Hubert Koniarczyk
III miejsce   - Magdalena Linek

Nagrody dla zespołów klasowych w formie wyjazdu do kina ufundowała dyrekcja CKZiU.

Dwa dniu później, w dniu 12 listopada, odbył się Finał Powiatowego Konkursu Poezji Patriotycznej zorganizowany przez Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej – Szczep Drużyn Środowiskowych „Puszcza” oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach

W kategorii poezja patriotyczna laureatami zostali:

I miejsce     - Adrian Molenda, Publiczne Gimnazjum nr 2 w Pionkach
II miejsc      -  Hubert Nagrodzki, Publiczne Gimnazjum w Suskowoli
III miejsce   - Dawid Koziej, Publiczne Gimnazjum Nr 1 w Pionkach

Wyróżnienie otrzymała Anna Łuczyńska z Publicznego Gimnazjum   w  Suskowoli.

W kategorii pieśń patriotyczna laureatami zostali:

I miejsce     - Kamil Rydz, Publiczne Gimnazjum w Jedlni
II miejsce    - Sandra Kowalik, ZSO w Myśliszewicach
III miejsce   - Krzysztof  Nakończy, Publiczne Gimnazjum w Świerżach
Górnych i Łukasz Jaworski, ZSO w Myśliszewicach

Nagrody w konkursie ufundowało Starostwo Powiatowe w Radomiu.

Obie uroczystości poprowadzili uczniowie z klas 4hlT i 3pL Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach.
Konkursy zorganizowano z okazji 96. Rocznicy Odzyskania Niepodległości oraz 70. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego.  Na podkreślenie zasługuje wysoki poziom artystyczny prezentowany  przez uczestników konkursu oraz szczególnie cenne nagrody, jakimi zostali nagrodzeni laureaci.
Serdecznie dziękujemy paniom: Dorocie Jończyk i Agacie Wyroślak za organizację w/w konkursów.

Dodano 20.11.2014

od dyni do języka angielskiego

DALSZA HISTORIA DYNI PANA STANISŁAWA

W dniu 18 listopada br. GIGANTYCZNA DYNIA została przewieziona z Fabrycznej do CKZiU Pionki. Była transportowana na taczkach przez uczniów klasy 4mżT.

Klasy Zasadniczej Szkoły Zawodowej w zawodzie kucharza oraz technikum żywieniowego w zawodzie technika żywienia i usług gastronomicznych cieszą się w naszej szkole wieloletnią tradycją. Zajęcia praktyczne odbywają się w CKZiU. Od tego roku uczniowie klas o tych profilach uczą się również języka angielskiego zawodowego.
Dziś odbyły się zajęcia łączące w/w przedmioty. Uczniowie klasy 1 kwZ upiekli ciasto dyniowe, a uczniowie 4 mżT przygotowali z dyni: zupę krem, sałatkę, muffiny oraz usmażyli placki i oponki. Wszystko wg receptur opracowanych na zajęciach praktycznych.  

Uczniowie opowiedzieli w języku angielskim o walorach odżywczych dyni oraz podali przepisy na wykonane przez siebie potrawy.

Następnie odbyła się degustacja. Zapewniam, że EVERYTHING WAS ABSOLUTELY DELICIOUS J

Dodano 20.11.2014

KONKURS

KONKURS
„Projekt KUBEK!”

CKZiU ogłasza konkurs

dla uczniów naszej szkoły

na najciekawszy (oryginalny) projekt graficzny kubka z logo szkoły lub hasłem promującym szkołę

Projekt należy wykonać w dowolnym programie graficznym ( cdr, jpg, png) ; maks. rozmiar 200mm x 90mm (min.rozdz.200dpi). Plik z projektem oddajemy do Pani Katarzyny Grzywacz-Bieleckiej (sala nr 13) lub przesyłamy na adres: konkursckziu@gmail.com

Termin składania prac: do 1 grudnia 2014 roku.

Zapraszamy WAS do zabawy. Pomysłowość, nieograniczona fantazja i estetyka to podstawowe kryteria oceny projektów. Zostań artystą, nawet Picasso zaczynał od prostych rysunków, a TY masz przecież komputer!!!
Wspaniałych pomysłów życzy
KOMISJA ds. PROMOCJI SZKOŁY

Dodano 17.11.2014

IDOLEK 2014

Martyna, Kasia i Justyna w tegorocznej, dziewiątej, edycji IDOLka udowodniły, że mają telent, a śpiew to ich pasja. Dziewczyny zapezentowały się w repertuarze zagranicznym i polskim, a jury podkreśliło oryginalność wykonania utworów i ich trafną interpretację. Martyna Kołodziejczyk i Kasia Jakubowska reprezentowały grupę wiekową do lat 16 i wyśpiewały sobie zwycięstwo: Martyna zajęła I miejsce, Kasia natomiast uplasowała się na miejscu drugim. Ogromna konkurencja w najstarszej grupie wiekowej nie przeszkodziła Justynie Samuś w zdobyciu nagrody – jury przyznało naszej uczennicy III miejsce.
Dziewczynom gratulujemy i życzymy sukcesów.

Dodano 17.11.2014

" I znowu nagrody"

Tym razem wyjątkowo szczęśliwy okazał się dla uczniów CKZiU konkurs  recytacji i pieśni 11 listopada w wyobraźni  dzieci i młodzieży, organizowany przez Miejski Ośrodek Kultury i Biblioteka  w Pionkach w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości.
6 listopada na scenie przy ulicy Radomskiej wystąpiły 2 uczennice, reprezentujące naszą szkołę. W kategorii poezji zaprezentowała się, debiutująca wśród recytatorów, Anna Borkowska z klasy 1pL, zaś w kategorii pieśni wystąpiła Justyna Samuś z 4hlT. W wykonaniu Ani jury konkursowe wysłuchało utworu Do Polski Kazimiery Iłłakowiczównej, natomiast Justyna brawurowo zaśpiewała Mury, do których tekst napisał Jacek Kaczmarski.
Jury konkursowe miało twardy orzech do zgryzienia i po długich obradach ustaliło werdykt. Justyna Samuś zajęła I miejsce w kategorii pieśń, natomiast nasza debiutantka Ania zajęła znakomite III miejsce, wśród  bardziej doświadczonych uczestników kategorii recytacja.
Gratulujemy dziewczętom bardzo serdecznie takich osiągnięć  i dziękujemy za niezwykłe przeżycia estetyczne, których nam dostarczyły.

Dodano 14.11.2014

"Ostatni puchar"

W dniu 13 listopada 2014 roku w MOK w Pionkach został rozstrzygnięty VI Powiatowy Konkurs Filmu Amatorskiego pod hasłem "Każdy ma obiektyw oku". Członkowie jury przyznali II miejsce uczniowi naszej szkoły Kacprowi Borowieckiemu z klasy 1gT. Kacper otrzymał to wyróżnienie za film pt."Ostatni puchar". W realizacji projektu pomogli mu koledzy i koleżanki z klasy 1gT i 1mlT. "Ostatni puchar" to obraz, który powinni obejrzeć wszyscy młodzi ludzie. Porusza on bowiem problem odpowiedzialności za podejmowane decyzje i zmusza widza do refleksji nad swoim postępowaniem.

Dodano 14.11.2014

Kuchenne rewolucje w CKZiU

Przedstawicieli firmy Prymat producenta przypraw gościliśmy w ostatni wtorek w naszej szkole. Warto w tym miejscu przypomnieć, że firma Prymat współuczestniczy w realizacji telewizyjnego show „Kuchenne rewolucje”. Tematem warsztatów kulinarnych dla klas gastronomicznych były: „Nowoczesne sposoby tworzenia i podawania potraw”. Warsztaty poprowadził Przemysław Wieloch laureat i zwycięzca wielu konkursów i zawodów kulinarnych m.in. konkursu Martell, a na co dzień szef restauracji
Jan w Bełchatowie.
Menu na ten dzień obejmowało następujące dania obiadowe:
Zupa pomidorowa z warzywami podana z syfonu.
Delikatnie smażony łosoś na puree ziemniaczanym z sosem miodowo-chrzanowym.
Kaczka gotowana w 62˚C podana z musem buraczkowym i galaretką z jabłka.
A na deser: Mus z białej czekolady z bazylią i pieprzem.
Prawda, że brzmi pysznie i tak też smakowało. Niezwykle barwne opowieści pana Przemka plus talent kulinarny sprawił, że warsztaty te pozostawiły niezapomniane wrażenie na wszystkich uczestnikach.
Warto podkreślić aktywne uczestnictwo naszych uczniów w procesie tworzenia tych wspaniałych dań, a podpowiedzi Mistrza to lekcja gastronomii na całe życie.
Już dziś wiemy, że to nie koniec naszej współpracy z firmą Prymat, a co będzie dalej o tym wkrótce…

Dodano 08.11.2014

Bo  jeśli uczyć się to od najlepszych!

W poniedziałek 27 października mieliśmy okazję gościć w Centrum Kształcenia zawodowego i Ustawicznego - I vice mistrza Polski baristów pana Łukasza Miturę – bo jeśli uczyć się to od najlepszych. Już od rana wyczuwalny był z daleka unoszący się w powietrzu aromatyczny zapach kawy.

Kilkudziesięciu uczniów klas gastronomiczno – hotelarskich wraz z nauczycielami miało okazję poznania historii kawy, jej gatunków i ciekawostek związanych z jej produkcją, a co najważniejsze spróbowania jej niepowtarzalnego smaku. Po wykładzie teoretycznym przyszła kolej na pokaz i warsztaty praktyczne. Kilkanaście rodzajów kaw podanych i zaparzonych na wiele sposobów. Wszystkie podobne, a zarazem inaczej smakujące. Niezapomniane wrażenie wywarło na wszystkich uczestnikach tzw. Latte Art. czyli malowania na kawie wymyślnych wzorów, napisów i postaci, a stworzone logo CKZiU to prawdziwy majstersztyk. Jeszcze długo po pokazie trwały dyskusje uczniów z panem Łukaszem na temat tej techniki. Na koniec odbyły się konkursy z wiedzy o kawie i jej parzeniu, a najaktywniejsi mogli wygrać prezenty od firmy Strauss Cafe Poland właściciela marki MK Cafe.

Dodano 29.10.2014

"Czerwone smakuje Kamis"

23 października w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach odbyły się warsztaty kulinarne dla uczniów pod nazwą  „Czerwone smakuje Kamisa”. Gościliśmy doradcę kulinarnego i szefa kuchni firmy „KAMIS” pana Macieja Wawryniuka. Wraz z nim w szkoleniu uczestniczyli szefowie kuchni radomskich restauracji: pan Daniel Suchanek  z „Teatralnej” oraz pan Michał Zjawiński ze „Starej Łaźni”.
Uczniowie przez kilka godzin mieli niepowtarzalną okazję, by podszkolić się w gotowaniu pod okiem mistrzów.

Szef kuchni pan Maciej opowiadał o swojej pasji, udzielał cennych wskazówek, a także zdradził kilka własnych sekretów gotowania.

…z gruszki i pietruszki powstała zupa krem, łosoś pływał w sosie awokado, mód oblewał figi z wątróbką, polędwiczka była w towarzystwie jabłek, a dynia zamieniła się w puree…

To tylko niektóre pyszne smaki jakie można było przygotować, poczuć i smakować w trakcie trwania warsztatów.
Szefowie kuchni byli bardzo cierpliwi, chętnie udzielali odpowiedzi na pytania, dzielili się własnym doświadczeniem i bacznie obserwowali zmagania uczniów.
Wspólne gotowanie zakończyło się degustacją w czasie której nie zabrakło „smacznych komplementów”

Kucharze z CKZiU w Pionkach serdecznie dziękują Szefom Kuchni i firmie McCormick, za możliwość wzięcia udziału w szkoleniu, doświadczenie i wrażenia były kapitalne. Należy dodać, że warsztaty z „KAMIS” odbyły się bezpłatnie i to firma pokryła wszelkie koszty.

Dziękujemy.

zobacz filmik

Dodano 26.10.2014

Tydzień Kariery

W dniu 21.10.2014 r. w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach  zainicjowana została pierwsza edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery. Działania Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery 2014 przeprowadziliśmy  pod hasłem: „ Jak zaprzyjaźnić się z rynkiem pracy?” ze Stowarzyszeniem Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej pod patronatem Ministra Pracy i Polityki Społecznej  oraz Ministra Edukacji Narodowej.  Uczestnikami tych wydarzeń byli uczniwie naszej szkoły. W ramach  OTK odbyło się spotkanie z przedstawicielami Urzędu Pracy w Pionkach. Pośrednik pracy przedstawił nowe możliwości zatrudnienia absolwentów oraz pracy za granicą. Pani Aneta Chołuj –prezes Wolontariatu w Pionkach- zapoznała uczestników z wymiernymi korzyściami pracy jako wolontariusz. Pan Jan Siek ukazał turystyczne i ekonomiczne oblicze żeglarstwa co zakończyło OTK 2014 w CKZIU.

Dodano 22.10.2012

FINAŁ AKCJI „ NAKRĘC SIĘ NA POMAGANIE
W ubiegłym roku szkolnym odbyła się charytatywna zbiórka nakrętek, z której uzyskane pieniądze zostały przeznaczone na pomoc dla chorego Wiktorka.
Miło nam poinformować, że w trakcie akcji zebraliśmy ponad 1060 kg plastikowych nakrętek.  Uczniowie z całej szkoły włączyli się do akcji.
Spośród wszystkich klas wyróżniły się:
klasa 3pL, która zajęła pierwsze miejsce z ilością 394,5 kg, 4Tbż- 2 miejsce, przynieśli 179 kg  nakrętek oraz 4 hTk, która już opuściła mury naszej szkoły, zajęła 3 miejsce z ilością 158,02 kg.

Za zajęcie I miejsca -  klasa 3 pL udała się na wycieczkę sponsorowaną przez nasza szkołę.  Uczniowie pojechali do Warszawy, gdzie między innymi  obejrzeli  film pt: „Miasto 44”, w reżyserii Jana Komasy.
W trakcie seansu panował niesamowity klimat. Wstrząsająca problematyka i świetna realizacja, poruszyły widzów dogłębnie.

Dodano 22.10.2014

Gratulacje dla Malwiny!

Zobacz prace : foto1 foto2

 

Dodano 19.10.2014

„Nieoczekiwana zmiana miejsc”

Wyjątkowy Dzień Edukacji w Czerwonym!

Poniedziałek, 13 października, godzina 11.30, sala gimnastyczna CKZiU.
Uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły spotkali się , by uczcić święto edukacji. Przemówienie pani dyrektor, wystąpienie Samorządu Uczniowskiego, życzenia i kwiaty dla grona pedagogicznego. Podczas oficjalnej części uroczystości zostali przedstawieni także stypendyści- najlepsi uczniowie oraz nagrodzeni nauczyciele, którzy wyróżnili się w pracy dydaktyczno-wychowawczej.

Delegacja uczniów udała się pod pomnik upamiętniający nauczycieli tajnego nauczania w czasie II wojny światowej, by złożyć wiązankę i zapalić symboliczny znicz.
Gdy część oficjalna szkolnej uroczystości dobiegała końca, za sceną grupa nauczycieli na czele z dyrektorką i pracownikami szkoły, w pełnej gotowości czekała na swój występ. Jedni powtarzali choreografię, inni poprawiali kostiumy, na twarzach widać było uśmiechy, ale wyczuwało się także lekkie zdenerwowanie i narastającą tremę.

„Opole'77 Koncert Gwiazd" - to tytuł występu, który przygotowali nauczyciele i pracownicy szkoły w prezencie dla społeczności uczniowskiej z okazji swojego święta.
Kolejno na scenie pojawiają się artyści wcielający się w role solistek, solistów oraz zespołów polskich i zagranicznych, gwiazd sceny lat siedemdziesiątych. Matematyk w roli Jerzego Stuhra przekonywał, że „Śpiewać każdy może", pani dyrektor jako Maryla Rodowicz uczyła, jak „Damą być", a nauczyciel przedmiotów zawodowych pięknie śpiewał o miłości słowami piosenki Piotra Szczepanika. Na scenie kolejno pojawiały się Filipinki z utworem „Do widzenia profesorze", a zaraz potem  Czerwone Gitary pytały „Kto za tobą w szkole ganiał?". Występ „The Beatles" rozgrzał publiczność do czerwoności, czyli tak jak za czasów swojej świetności. Koncert Gwiazd zakończył zespół ABBA przebojem „Mamma Mia". Całość rozgrywała się na tle oryginalnej scenografii nawiązującej do tej barwnej epoki.

Uczniowie z entuzjazmem przyjęli występy swoich nauczycieli, każdego nagradzali gromkimi brawami, a na koniec zgotowali owacje na stojąco.
W Czerwonym to już tradycja, że nie tylko uczniowie podejmują niecodzienne wyzwania. Bawili się wszyscy, ale tylko artyści występujący na scenie wiedzą, jak  wiele emocji wywołała ta nieoczekiwana zmiana ról…

 

OGÓLNOPOLSKA KAMPANIA „STOP PIJANYM KIEROWCOM”

W ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „STOP PIJANYM KIEROWCOM” 
w naszej szkole w dniu 8 października odbyło się spotkanie organizowane przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Pionkach, przy udziale przedstawicieli Komisariatu Policji w Pionkach i Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu, z uczniami klas III i IV.
Stronę organizatorów reprezentowali:
- Pani Bogumiła Potera – Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
w Pionkach;
- Pan Wojciech Madej – Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
w Pionkach, Komenda Policji w Radomiu, wydział prewencji;
- Panowie Rafał Jaworski i Gerard Łodziński – Komisariat Policji w Pionkach.

             W trakcie spotkania młodzież zapoznana została z aspektami prawnymi prowadzenia pojazdów po alkoholu i środkach odurzających. Policjanci przedstawili prawidłowy przebieg kontroli drogowej, zwrócili uwagę na to, że podczas każdej kontroli drogowej zobowiązani są do sprawdzenia trzeźwości kierowcy.
Część spotkania poświęcona była aspektom społecznym i moralnym prowadzenia pojazdów po alkoholu, dbałości o to, aby nie wsiadać do samochodu z pijanym kierowcą
i zadbać o bezpieczeństwo swoje i prowadzącego.  W trakcie prezentacji przygotowanej przez prowadzących, młodzież miała okazję obejrzeć zdjęcia wykonane przez policję na miejscach wypadków.
Ważnym elementem spotkania było zachęcenie do aktywnej postawy obywatelskiej, polegającej na informowaniu policji o osobach prowadzących po spożyciu alkoholu.
Dla chętnych była  możliwość skorzystania z alkogogli i przekonania się na trzeźwo
jak postrzegamy rzeczywistość po alkoholu. Najaktywniejsi uczniowie otrzymali od Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Pionkach pendrive.

Dodano 10.10.2014

Sukces uczniów CKZiU w międzynarodowym konkursie

 

Konkurs „Sarmatia” im. Karola Levittoux  liczy sobie już kilka lat. Przeznaczony jest  dla uczniów w wieku 16-19 lat z kraju i zza granicy. Od początku istnienia jego celem była popularyzacja dziedzictwa wielonarodowej Rzeczpospolitej oraz rozbudzenie zainteresowania tematyką Kresów Wschodnich.
IV edycja konkursu, poświęcona historii oraz dorobkowi kulturalnemu Wilna i okolic, spotkała się z dużym zainteresowaniem młodzieży z całej Polski (na konkurs nadesłano kilkaset prac), w tym również uczniów Czerwonego. Wśród czworga laureatów kategorii literackiej znaleźli się: Ewa Czarnecka z klasy 4hlt oraz Szymon Kęska z klasy 2 lżt.
Ewa stworzyła niezwykłą opowieść o wileńskim kościele św. Anny i jego roli w życiu fikcyjnego bohatera opowiadania, natomiast Szymon w swoim wzruszającym wierszu przypomniał postać Mieczysława Dordzika, który uratował życie Chackiela Charmacka.
,,Nie szukam tego
co mnie pożyteczne jest
ale co wielom”
              Fragment listu do koryntian
              Na pomniku Dordzika
              Wykuty jest w skale
               I w pamięci Wilna
Wielki to bohater
Odwagę miał wielką
Poświęcił swą młodość
Lat szesnaście mając…

Uczniowie i ich opiekunka nie kryją radości:
          -Bardzo się cieszę - mówi Ewa Czarnecka- To nie jest pierwszy konkurs literacki,   w którym wzięłam udział, ale jak dotąd jedyny międzynarodowy  i o tak wysokiej randze. Nazwiska laureatów i fragmenty naszych tekstów zostały również opublikowane w prasie wileńskiej. Cieszę się, że mogę rozwijać w twórczy sposób moje zainteresowania.
Konkurs przebiegał pod patronatem honorowym ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Ambasadorem instytucjonalnym było Wydawnictwo Arcana. Ambasadorowie konkursu to: Towarzystwo Kulturalne. Patronat: Ewa Siemaszko, prof. Lucyna Kulińska, Zbigniew Kozak, dr Artur Górski.   

Efektem końcowym konkursu jest prawdziwe wejście młodych ludzi w świat kultury: podjęcie dialogu ze światem przeszłym i teraźniejszym poprzez prezentację własnego unikalnego stanowiska.

Dodano 12.10.2014

Europiejski Dzień Języków Obcych

26 września w ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków Obcych zorganizowany został w naszej szkole koncert piosenki obcojęzycznej. Celem imprezy było propagowanie nauki języków obcych oraz promocja nowych talentów.

Uczniowie zaprezentowali piosenki w języku angielskim oraz hiszpańskim.

W koncercie swoje talenty wokalne i językowe zaprezentowały solistki:  Justyna Samuś z klasy 4 htl, Martyna Kołodziejczyk z 1hżt, Ewelina Smagłowska z 1 kwz, Katarzyna Jakubowska z 1pl  oraz zespół w składzie: Jakub Cybulski, Michał Wrona, Patryk Zwolski z 2 gmt i gościnnie Marcel Maj.

Dodano 27.09.2014

Praktyki w Le Cintra

W tegoroczne wakacje siedem uczennic naszej szkoły wyjechało na praktyki zawodowe do Lyonu we Francji gdzie odbywały staż  w restauracji Le Cintra. Trzy z obecnej klasy 4 hlT  (Justyna Samuś, Katarzyna Jaworska oraz Monika Bielecka) pracowały 4 tygodnie w lipcu i cztery z klasy 4 mżT ( Magdalena Gregorczyk, Karolina Katana, Aleksandra Zając oraz Karolina Bębenek) w sierpniu.


Restauracja wita swoich gości zapraszając na business lunch lub późny obiad   na  zacieniony taras  na Place de la Bourse, w samym sercu Lyonu. Jest to lokal z tradycją,  gdyż funkcjonuje od 1921r.
Praktykantki pracowały głównie w sali konsumenckiej jako kelnerki, barmanki oraz
w kuchni poznając kuchnię francuską Miesiąc czasu spędzony za granicą pozwolił naszym uczennicom na zdobycie doświadczeń i udoskonalenie umiejętności nabytych w szkole oraz podszlifowania języków obcych. Przygoda warta przeżycia, niezapomniana, aczkolwiek mająca na swojej drodze trudności życia dorosłego.
Pozdrawiamy Pana Jean Michel Muller – właściciela Le Centra oraz Pana Jakuba Żuka naszego opiekuna w Lyonie.

Dodano 27.09.2014

Ślubuję uroczyście na sztandar szkoły, że będę…

23 września w naszej szkole odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych . Do ślubowania przystąpiło 164 uczniów, którzy stanowią 6 zespołów klasowych. To bardzo ważna chwila dla pierwszoklasisty, to symbol dojrzałości i odpowiedzialności uczniowskiej. „To dziś stajecie się pełnoprawnymi członkami rodziny, która nazywa się Centrum Kształcenia Zawodowego
i Ustawicznego” – powiedziała pani dyrektor Magdalena Wiśniewska.
Najważniejszym momentem uroczystości było oczywiście ślubowanie. Przedstawiciele klas wystąpili, by złożyć przysięgę na sztandar szkoły, pozostali zaś składali przyrzeczenie, pozostając na swoich miejscach. Ślubowanie odebrali: pani dyrektor oraz z-ca komendanta Komisariatu Policji w Pionkach podinsp. Mariusz Papiewski.
Klasy reprezentowali następujący uczniowie:


Małgorzata Abramowicz

- klasa 1 pL – Liceum Ogólnokształcące – klasa policyjna

Kuba Witkus

- klasa 1 lm T – technik logistyk/technik mechanik

Natalia Ćwiklak

- klasa 1 gT - technik cyfrowych procesów graficznych

Weronika Lewikowska

- klasa 1 hżT -  technik hotelarstwa/technik żywienia

Adrian Rzęsiewicz

- klasa 1 kwZ – kucharz/wielozawodowa

Kacper Nitek

- klasa 1 mśZ – murarz-tynkarz/ślusarz

Świadkami uroczystości byli wychowawcy klas, nauczyciele, rodzice i opiekunowie. Pierwszoklasiści po raz pierwszy odśpiewali hymn szkolny. Pamiętajcie – chcemy służyć Wam pomocą, gdy szkolne życie okaże się trudne.  
Dyrekcji, nauczycielom, rodzicom i wszystkim uczniom życzymy w tym roku szkolnym podążania za marzeniami, sił w pokonywaniu trudności na drodze do celu, uśmiechu oraz samych sukcesów edukacyjnych.

Dodano 21.09.2014

Flex w CKZiU
W dniu 24 wrzesnia gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli firmy Flex. Firma Flex to znany niemiecki producent elektronarzędzi dla wielu branż przemysłu. Panowie Maciej Rąpała - szef sprzedaży oraz Łukasz Marczewski przedstawiciel na region radomski pokazali najnowszy sprzęt swojej firmy. Pierwsza część pokazu przeznaczona była dla branży mechanicznej i uczestniczyli w niej uczniowie klas ImśZ i IIIśwZ o profilu ślusarz oraz klasy III lmT o profilu technik mechanik. Druga część pokazu przeznaczona była dla branży budowlanej i wzieli w niej udział uczniowie klasy I mśZ o profilu murarz-tynkarz oraz III kmZ o profilu monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie. Uczniowie poprzez aktywny udział w pokazie mogli zapoznać się z elektronarzędziami, którymi do tej pory nie mieli okazji pracować. Przedstawiciele firmy Flex natomiast docenili duże zaangażownie naszych uczniów w szkolenie, co jak sami podreślali nie często się zdarza. 

Dodano 26.09.2014

Uczniowie CKZiU w Komisariacie Policji

      Dzięki uprzejmości komendantów Komisariatu Policji w Pionkach – kom. Jacka Turskiego i podinsp. Mariusza Papiewskiego klasa mundurowa z „czerwonego” w dniu 22 września 2014 roku od podszewki poznawała pracę policjanta zwiedzając odnowiony i zmodernizowany komisariat policji.

Uczniowie mogli zobaczyć jak wyglądają pomieszczenia dla zatrzymanych, gdzie mieści się wydział śledczy W – 11, jak obserwuje się podejrzanych przez „lustro weneckie”, jak wygląda ubiór policjanta prewencji, który zabezpiecza masowe imprezy sportowe lub mecze, jak czuje się osoba zakuta w kajdanki i jak łatwo obezwładnić napastnika za pomocą paru szybkich chwytów. Ponadto dowiedzieliśmy się, że służba policjanta wiąże się z pełną dyspozycyjnością o każdej porze dnia i nocy. Wymaga też pełnego poświęcenia, włącznie z narażeniem własnego życia i zdrowia. Tak naprawdę - to nie jest praca tylko powołanie. Oprócz wiedzy i sprawności fizycznej od stróża prawa wymaga się znacznej odporności psychicznej i odpowiednich predyspozycji, które nie każdy posiada.

Dodano 26.09.2014

Prezentacja nowoczesnej inżynierii pomiarowej

Pokaz możliwości ramienia pomiarowego firmy FARO
Ramię pomiarowe FaroArm to przenośne współrzędnościowe urządzenie pomiarowe, które umożliwia łatwą weryfikację jakości produktów dzięki kontrolom 3D, certyfikacji narzędzi, porównaniom z modelem CAD, analizie geometrii, inżynierii odwrotnej itp.
Ponadto ramię wyposażone jest w głowicę skanującą Edge oraz Fusion umożliwią bezkontaktowe skanowanie 3D w celu szczegółowych pomiarów powierzchni. Dzięki temu tzw. "ScanArm" jest idealną kombinacją do pomiarów kontaktowych i bezstykowych.
W branży lotniczej i motoryzacyjnej, w przemyśle metalowym, a także w produkcji narzędzi i tłoczników, ramiona FARO Edge i FaroArm Fusion służą do analizy wymiarowej i kontroli jakości w wielu różnych zastosowaniach, takich jak precyzyjne ustawianie maszyn, szybkie tworzenie prototypów, kontrola pierwszej serii, weryfikacja części i inżynieria odwrotna.

Dodano 26.09.2014

"Zaprogramowani aby pomagać"

 

W poniedziałek – 15 września odbyła się w naszej szkole pierwsza w tym roku szkolnym akcja krwiodawstwa. Tym razem krwiodawcy – uczniowie i nauczyciele naszej szkoły ofiarowali 10, 35 litra krwi. Będzie to cenny dar dla chorej na  białaczką Pani Agnieszki Łuby. Nasza krew zostanie przekazana do Instytutu Hematologii i Transfuzji w Warszawie.  Mamy nadzieję, że w ten sposób pomożemy Pani Agnieszce w walce z ciężką chorobą.

Dodano 16.09.2014

"Musztra w CZERWONYM"

           Klasy o profilu bezpieczeństwo publiczne w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, czyli tzw. popularnie klasy policyjne od 12 września 2014 roku zostały objęte patronatem Komendy Wojewódzkiej Policji. Jest to dla nas duże wyróżnienie, ponieważ od tej chwili możemy ściśle współpracować z Policją w sprawach właściwego przygotowania młodzieży tych klas do wybranej przez nich drogi zawodowej, czyli pracy w policji.
Właśnie dzisiaj w naszej szkole, w ramach tego porozumienia gościliśmy aspiranta sztabowego Adama Urbańskiego z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji z siedzibą w Radomiu, który zapoznał młodzież z klas mundurowych z tajnikami prawdziwej policyjnej musztry. Uczniowie mieli okazję przyjrzeć się właściwemu umundurowaniu, a także, co jest bardzo ważne, dowiedzieli się  jakim olbrzymim szacunkiem powinni darzyć hymn i sztandar szkoły.

Dodano 16.09.2014

"Umowa z policją"

W piątek 12 września 2014r. w Komendzie Miejskiej Policji w Radomiu miało miejsce podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy KMP a  szkołą w obszarze obejmującym klasy, w których realizowane są przedmioty dotyczące funkcjonowania Policji. Porozumienie podpisał insp. Karol Szwalbe -  Komendant Miejskiej Policji w Radomiu oraz w imieniu dyrektora CKZiU Pani Sylwia Śmietanka – z-ca dyrektora. W spotkaniu uczestniczył także nadkom. Witold Krawczyk I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Radomiu.
Porozumienie to określa zasady współpracy przy realizacji zadań na rzecz edukacji
i propagowania działalności na rzecz bezpieczeństwa publicznego, profilaktyki oraz kształtowania postaw patriotycznych i społecznych w odniesieniu do młodzieży z klas
o profilu policyjnym prowadzonych na terenie tych szkół. Na podstawie zawartego porozumienia Policja oraz szkoła zobowiązują się m.in. do kształtowania pozytywnego wizerunku Policji i służby w Policji wśród młodzieży szkolnej oraz zapoznawanie uczniów
z funkcjonowaniem, zadaniami i uprawnieniami Policji.

Dodano 15.09.2014

Rok szkolny 2014/15 w CKZiU uważamy za otwarty!

Wszystkim uczniom życzymy samych sukcesów edukacyjnych.

Dodano 01.09.2014

75 Rocznica Wybuchu II Wojny Światowej

Wrzesień kojarzy się wszystkim z zakończeniem wakacji, rozpoczęciem roku szkolnego, cudownym babim latem.  Nie zawsze jednak tak było. Nie możemy zapomnieć, co wydarzyło się 1 września 1939 r. Oto właśnie dziś mija 75 rocznica wybuchu II wojny światowej.  Niemcy hitlerowskie napadły na Polskę, rozpoczynając tym samym trwający 6 lat, największy konflikt zbrojny w dziejach ludzkości.
70 lat temu dzieci polskie nie usiadły w szkolnych ławkach, a zamiast dzwonka usłyszały huk armat, świst pocisków, wybuchy bomb.

 

Dodano 01.09.2014

Wyprawka szkolna 2014

W związku z Rządowym programem pomocy uczniom „Wyprawka szkolna 2014 r.” informujemy, że w roku szkolnym 2014/2015 będzie kontynuowana pomoc w formie dofinansowania zakupu podręczników.
Programem w roku szkolnym 2014/2015 będą objęci uczniowie klasy trzeciej szkoły ponadgimnazjalnej: technikum, liceum i zasadniczej szkoły zawodowej, jak również uczniowie słabowidzący, niesłyszący, słabosłyszący, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim,
z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym, z niepełnoprawnością ruchową, w tym afazją, z autyzmem, w tym zespołem Aspergera, z niepełnosprawnościami sprzężonymi, a także posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Ważne
W przypadku uczniów, którzy ubiegają się o pomoc na podstawie kryterium dochodowego w 2014 r. dla uczniów z wszystkich klas objętych programem wprowadzono jednolite kryterium dochodowe, z ustawy o świadczeniach rodzinnych. Oznacza to, że w br. kwota uprawniająca do otrzymania pomocy wynosi 539 zł na osobę w rodzinie.

Dodano 13.08.2014

Wakacje....

Dodano 24.06.2014

 

FRYDERYKI CKZiU na koniec roku szkolnego 2013/14

Najlepsi uczniowie w CKZiU na koniec roku szkolnego:

Nazwisko i imię

Klasa

1.Magdalena Gregorczyk

IIItbż

2.Anżelika Pogoda

Iht

3.Paulina Banaszek

IILOp

4.Martyna Perkowska

ILOP

5.Magdalena Rybicka

IIzkm

6.Katarzyna Jaworska

IIIhtl

7.Patrycja Amerek

ILOp

8.Żyłka Monika

Itlż

9.Magdalena Głuszek

IItż

10.Anna Warchoł

IIIhtl

11.Przemysław Mąkosa

IItbl

12.Mateusz Dziewit

IIItż

13.Kacper Pagos

Itbg

14.Monika Bielecka

IIIhtl

15.Paulina Kwaśnik

IIItbż

16.Mateusz Majdak

IItbl

 

Dodano 30.06.2014

XVIII spływ kajakowy

Wszystko co dobre szybko się kończy. Nasz spływ też już przechodzi do historii. Ale za rok znów wrócimy na Mazury. Jak zwykle fajni ludzie, dobre ryby, ładna pogoda . Miło spędzone cztery dni. (zdjęcia na fb)

Dodano 25.06.2014

Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie

Dodano 25.06.2014

Szkolny turniej FIFA14 zakończony


Do turnieju w czerwonym przystąpiło ostatecznie 32 zawodników. Po losowaniu par zaczęły się rozgrywki "1 na 1". 16 zawodników automatycznie po wygraniu pierwszych pojedynków awansowało do drugiej rundy, znacznie trudniej aby awansować miała "druga" 16-stka uczestników. Po żmudnych acz emocjonujących repasażach zostało wyłonionych kolejnych 4 zawodników. W tym momencie zaczęła się rywalizacja na poważnie. W systemie pucharowym do następnej rundy awansowało kolejnych 10 zawodników niestety druga połowa musiała pożegnać się z turniejem, ale nie opuścili miejsca rozgrywek gdzie dopingowali swoich kolegów w dalszych meczach. Najlepsza "10" turnieju znów przystąpiła do losowania aby uatrakcyjnić widowisko w kolejnych spotkaniach. Kiedy na placu boju pozostało 5 wspaniałych rozpoczęły się rozgrywki grupowe "każdy z każdym". 
Najlepszy w grupie okazał się Szymon Iwanowski z 8 pkt i o 3 bramki w bilansie bramkowym wyprzedził Krystiana Gołąbka , który także uzbierał 8 pkt. Trzecie miejsce w grupie zajął Damian Surma - 7pkt, 4 miejsce Jakub Sot - 2 pkt i ostatnie, nie mniej zaszczytne biorąc pod uwagę ilość zawodników - Dawid Amanowicz.
Wyniki grupowe:
1 Szymon Iwanowski 8 pkt bramki 10-4
2 Krystian Gołąbek 8 pkt 7-4
3 Damian Surma 7 pkt 10-7
4 Jakub Sot 2 pkt 2-6
5 Dawid Amanowicz 1 pkt 2-10
Po fazie grupowej zostały jeszcze dwa pytania: Kto zajmie 1 i 3 miejsce, a kto przełknie gorycz porażki przegrywając mecz o wysoką stawkę?
W spotkaniu o 3 miejsce była ostra rywalizacja, ale ostatecznie wygrał Damian Surma, który pokonał swojego rywala z grupy Jakuba Sota.
Prawdziwe emocje towarzyszyły uczestnikom podczas finału, kiedy Krystian Gołąbek starł się na placu boju z liderem grupy Szymonem Iwanowskim. Obaj zagrali bliżej nieznanymi drużynami o nazwie Real Madryt (nota bene najczęstsze pojedynki na turnieju). W 81 minucie meczu było jeszcze 0-0. Decydujący cios zadał w 82 Krystian (nie nie, nie Ronaldo) Gołąbek i ostatecznie wygrał 1-0.
Jutro o 12 (czasu polskiego;) w czerwonym odbędzie się wręczenie nagród i losowanie bonu o wartości 50 zł pośród pozostałych uczestników.
Ostateczne wyniki:
1. Krystian Gołąbek - bon o wartości 200 zł
2. Szymon Iwanowski - bon o wartości 150 zł
3. Damian Surma - bon o wartości 100 zł
Dziękuję serdecznie sponsorom za wsparcie finansowe imprezy tj. :Serwis Techniczny Jarosław Kobylas
Al-Car Janik Szkoła Nauki Jazdy; Komputronik Partner - Artur Drab. Serdeczne podziękowania dla Pani Dyrektor CKZiU Magdaleny Wiśniewskiej za objęcie patronatu nad turniejem.

 

Dodano 25.06.2014

„Półmaratonie CZERWIEC’76”

22 czerwca 2014 roku uczniowie klas mundurowych I LOP I II LOP Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach jako wolontariusze uczestniczyli wraz z opiekunami w „Półmaratonie CZERWIEC’76” w Radomiu. Do zadań uczniów należało kierowanie biegaczy na następne punkty pomiarowe, rozwieszanie banerów, dbanie o bezpieczeństwo uczestników oraz kierowanie przyjezdnych na dostępne parkingi. Wykonywali te zadania pod okiem fachowców – policji oraz straży miejskiej i pożarowej. Uczniowie mogli nabyć nowe doświadczenia, użyteczne na przyszłej ścieżce zawodowej kariery.

Dodano 24.06.2014

Badania lekarskie kandydatów do szkół

Mazowiecki Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Płocku informuje, że w roku 2014 badania kandydatów do szkół ponadgimnazjalnych, wyższych, uczniów tych szkół oraz studentów i uczestników studiów doktoranckich, którzy w trakcie praktycznej nauki zawodu lub studiów narażeni są na działanie czynników szkodliwych, uciążliwych i niebezpiecznych dla zdrowia, dla powiatu radomskiego wykonuje tylko

Mazowiecki Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Płocku
Oddział w Radomiu
z siedzibą przy ulicy Rodziny Winczewskich 5
.

Badania są bezpłatne dla badanej osoby i dla szkoły wydającej skierowanie.

Na badania wcześniej należy zarejestrować się telefonicznie w godzinach 10.00 – 16.00 pod numerami telefonów : kom. 601 202 244 lub (48) 33 09 311, (48) 33 09 312, (48) 340 19 52.

W siedzibie MWOMP badania będą wykonywane od poniedziałku do piątku w godzinach 7.25 – 17.30.

Dodano 13.06.2014

Zakończenie Roku Szkolnego w Zasadniczej Szkole Zawodowej

„Wyfruniemy w świat daleko,
Aby lepszy tworzyć ład(…)
Lecz w pamięci pozostanie
Stara szkoła, maturalny maj,
A jej imię rozsławimy
na cały kraj…”

    Tymi słowami , zaczerpniętymi z hymnu naszej szkoły, pani dyrektor Magdalena Wiśniewski powitała w dniu13 czerwca 2014r. 19 uczniów klasy IIIztrw, którzy zakończyli pomyślnie naukę   w I Publicznej Szkole Zawodowej w CKZiU w Pionkach.  16 spośród nich zdobyło wykształcenie w zawodzie technologa robót wykończeniowych w budownictwie. Trzy uczennice ( po miejmy nadzieję pomyślnie zdanym egzaminie) będzie mogło wykonywać zawód fryzjera.


Dzisiejsze pożegnanie miało bardzo uroczysty charakter. Nie zabrakło wzruszających słów podziękowań, kwiatów oraz wspólnego zdjęcia.
Na uroczystość przybyli także, jak zawsze niezawodni, rodzice abiturientów, którzy w dowód wdzięczności dla Dyrekcji i Grona Pedagogicznego upiekli pyszny tort owocowy !!!

Dodano 13.06.2014

Klub Szkół UNICEF na Dzień Dziecka

Podczas Dnia Dziecka i Dnia Sportu zorganizowanego w naszej szkole 5 czerwca, pomyśleliśmy również o dzieciach potrzebujących pomocy. Członkowie Klubu Szkół UNICEF  sprzedawali ciasta upieczone przez uczniów podczas zajęć praktycznych pod czujnym okiem nauczycieli. Pyszne, owocowe babeczki z logo UNICEF cieszyły się dużym uznaniem zarówno społeczności szkoły, jak i mieszkańców Pionek. Pieniądze pozyskane ze sprzedaży wpłacone zostały na konto UNICEF Polska. Dzięki Waszej pomocy będzie można zakupić niezbędne szczepionki i leki oraz artykuły edukacyjne dla dzieci z krajów rozwijających się.

Dodano 13.06.2014

KOCHAJ WOLNOŚĆ!

Pod takim hasłem odbyły się w naszej szkole obchody 25 rocznicy wolnych wyborów. Program przewidywał różne formy, a jego realizacja trwała kilka dni. Młodzież z poszczególnych klas mogła obejrzeć film pt. „Ostatni dzwonek” w reżyserii Magdaleny Łazarkiewicz będący próbą odtworzenia atmosfery lat, kiedy o wolności nikt nie mógł marzyć, gdyż przekuwanie marzeń na rzeczywistość groziło poważnymi represjami ze strony aparatu władzy. To ważna i ciekawa lekcja historii, z której młodzi ludzie mogą nauczyć się, że wolność człowieka nie jest mu dana na zawsze, pamiętając jednocześnie, jak cenną jest wartością.


4 czerwca 2014 roku uczniowie dwóch klas, II Tż i III Tbż, przeszli barwnym korowodem spod CKZiU na Plac Konstytucji, przypominając o radosnej rocznicy. Przygotowane transparenty i gadżety „wolnościowe” miały prowokować przechodniów do refleksji. A były one różne, i optymistyczne, i pełne gorzkich słów. Na transparentach znalazły się hasła: „Nie daj się zniewolić!”, „Czym dla Ciebie jest wolność?”, „Kochaj wolność. Nasza ma 25 lat”, „Razem 1989 – Razem 2014” i inne.
Młodzież potrafi docenić zdobycze demokracji, chociaż stać ją także na słowa krytyki. I to jest bezcenne – mieć własne zdanie i móc je wygłosić publicznie bez narażenia się na represje. Wolność, prawdziwa zdobycz wydarzeń sprzed ćwierćwiecza, jest bezcenna.

Dodano 06.06.2014

Dzień Dziecka i Sportu w CKZiU

W czwartek, 5 czerwca w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach odbył się Dzień Sportu. To kolejna edycja tej prestiżowej imprezy, organizowana co roku przez nauczycieli i Dyrekcję „Czerwonego”. Celem tego przedsięwzięcia było promowanie sportu, aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia, zarówno wśród uczniów, jak i społeczeństwa. W ramach Dnia Sportu nauczyciele CKZiU przygotowali dla uczestników imprezy wiele atrakcji. Uczniowie wystartowali m.in. w 13 mityngu lekkoatletycznym „Mistrza Jana”. Zawodnicy zmagali się w następujących konkurencjach: biegi krótko i średniodystansowe, rzut piłeczką palantową, pchnięcie kulą, rzut oszczepem oraz skok w dal. Ponadto chętni mogli wziąć udział w turnieju tenisa stołowego. Jednak bez wątpienia największą atrakcją tegorocznego Dnia Sportu był „Questing”, a dokładnie wyprawa śladami historii miasta Pionki. Na trasie zlokalizowane były najcenniejsze zabytki, świadczące o dawnej przeszłości miasta oraz miejsca związane z tradycją i kulturą regionu. Uczniowie wędrowali i rozwiązywali zaszyfrowane słowa za pomocą mapy i tekstu pisanego wierszem. Na końcu wędrówki uczestnicy podawali hasło (rozwiązanie „questu”) i otrzymywali skarb. Dzień Sportu odbył się w miłej i przyjaznej atmosferze, a młodzież mogła liczyć na gorący doping publiczności. Zarówno uczniowie, jak i pedagodzy nie kryli zadowolenia z pozytywnego przebiegu tej imprezy. Zwycięzcami „Questingu” zostali uczniowie klasy II LOP. Warto zaznaczyć, że najszybciej na mecie stawiła się kl. II tbl z p. Rafałem Wojdą, ale niestety grupa ta została zdyskwalifikowana .
Z kolei w turnieju tenisa stołowego czołowe miejsca zajęli:
I miejsce- Bartosz Jaroszek- II tbl
II miejsce- Patryk Stankiewicz- II tbl
III miejsce- Przemysław Mąkosa- II tbl.

Dodano 06.06.2014

" Wyścig łodzi smoczych "

Klasa I Lop w dniu 30 maja uczestniczyła w wyścigu łodzi smoczych organizowanym w ramach V sportowo-rekracyjnego pikniku rodzinnego "Płyń po zdrowie". Po krótkim treningu i zażartej walce osada klasowa zajeła II miejsce.Mamy nadzieję że w przyszłym roku podczas VI pikniku będzie to I lokata.

Dodano 03.06.2014

UCZYMY SIĘ U NAJLEPSZYCH

W dniach 26-27 maj 2014 roku klasa I technik logistyk uczestniczyła w wycieczce programowej, która obejmowała wizytę studyjną w firmie Chemikals w Braniewie. Uczestniczyliśmy w prezentacji firmy i analizie jej rozwoju na przełomie kilku lat. Logistic Terminal Braniewo to największy i najnowocześniejszy terminal przeładunkowy na granicy polsko-rosyjskiej. 

Terminal zajmuje teren o powierzchni 32ha, jest położony w bezpośredniej bliskości przejścia granicznego Braniewo-Mamonowo oraz graniczy ze stacją PKP Braniewo. Logistic Terminal Braniewo istnieje od 2003 roku. Terminal został zbudowany jako projekt greenfield - stąd wysoka jakość infrastruktury i maszyn, wysoki potencjał przeładunkowy i efektywność oraz nowoczesność rozwiązań. 

W grudniu 2009 roku Chemikals zaczął stosować nazwę Logistic Port Braniewo (w skrócie LPB), jako znak handlowy terminala przeładunkowego.
Od 2013 roku Chemikals Sp. z o.o. jest częścią PEKAES S.A., a od 2014 roku stosujemy nazwę i znak Logistic Terminal Braniewo.

Świadczą  kompleksowe usługi w zakresie:
• przeładunku towarów, 
• konfekcjonowania (sortowanie, workowanie, kruszenie) towarów
• magazynowania towarów, 
• odprawy celnej, 
• spedycji i obsługi logistycznej towarów.
Menadżer pokazał działanie terminali oraz zasady magazynowania materiałów sypkich. Misją firmy, co podkreślano kilkukrotnie, jest  "realizujemy każdą potrzebę klienta" .
W ramach relaksu  spędziliśmy kilka godzin na plaży w Stegnie. Udało się zwiedzić część Fromborka. Frombork jest miasteczkiem położonym w województwie warmińsko-mazurskim na terenie powiatu braniewskiego nad brzegiem Zalewu Wiślanego. We Fromborku większość lat z okresu 1510-1543 spędził wielki astronom Mikołaj Kopernik, którego prochy spoczywają we fromborskiej katedrze. Na tym wycieczkę zakończono i z bagażem wiedzy wróciliśmy do Pionek by zderzyć się z realiami czyli końcem roku szkolnego.

Dodano 02.06.2014

W CKZiU  liczą się tylko zawodowcy – tak jak w życiu!

Standardy europejskie w zasięgu uczniów!
„Hey Jude”, zespołu The Beatles, mogą również zaśpiewać uczniowie Czerwonego, bo szkoła ciągle się zmienia i unowocześnia. Od 1 września 2014r. młodzież będzie uczestniczyć
w projekcie „W życiu liczą się tylko zawodowcy”, na realizację, którego szkoła pozyskała środki z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt jest napisany w partnerstwie z lubelską firmą Syntea S.A.


Projekt zakłada ukończenie przez uczniów Technikum dodatkowych bezpłatnych kursów, zdobycie umiejętności wykraczających poza plan nauczania, które pozwolą absolwentom szkoły stać się konkurencyjnymi na rynku pracy, zwiększą ich szanse na zatrudnienie.

W ramach projektu będą prowadzone m.in. następujące kursy:
Technik hotelarstwa

  • Jakość obsługi w turystyce. Zajęcia prowadzone w standardzie VCC*

Technik logistyk

  • Personel pokładowy linii lotniczych. Zajęcia prowadzone w standardzie VCC
  • Personel obsługi naziemnej. Zajęcia prowadzone w standardzie VCC

Technik żywienia i usług gastronomicznych

  • Barman. Zajęcia prowadzone w standardzie VCC

Technik mechanik i ślusarz

  • Spawacz MAG. Zajęcia prowadzone w standardzie VCC
  • Inżynieria projektowania komputerowego CAD 2D i 3D. Zajęcia prowadzone w standardzie VCC

Technik cyfrowych procesów graficznych

  • Multimedia w reklamie. Zajęcia prowadzone w standardzie VCC

*Standard VCC umożliwia zdobycie nowego zawodu (New Competence), oraz uzupełnienie, podwyższenie czy zaktualizowanie posiadanych kompetencji (Select Comptence). Uwzględnia on nie tylko wiedzę teoretyczną, lecz i praktyczne umiejętności zawodowe, personalne, społeczne, branżowy język obcy i kompetencje informatyczne charakterystyczne dla poszczególnych zawodów.

Dodatkowo będą prowadzone zajęcia z matematyki i języka polskiego w wymiarze 40 godzin dla 60 uczniów. Lekcje te odbywać się będą w formie warsztatowej w celu wyrównania dysproporcji edukacyjnych uczniów i przygotowania do egzaminu maturalnego.
Zajęcia z języka angielskiego zawodowego dla uczniów uczących się w zawodzie technik logistyk pogłębią kompetencje językowe.
W roku szkolnym 2014/2015 doradca zawodowy poprowadzi zajęcia, zarówno w formie indywidualnej, jak i zespołowej.
W miesiącach lipcu i sierpniu 2015 uczniowie odbędą praktyki zawodowe u wybranych pracodawców.
Realizacja projektu „W życiu liczą się tylko zawodowcy” umożliwia zakup nowoczesnych pomocy dydaktycznych, co pozwala na prowadzenie kształcenia zawodowego na poziomie odpowiadającym standardom europejskim.
Łączna wartość projektu - 409 284 zł. Projekt kończy się w sierpniu 2015r.
Wszystkie informacje dotyczące projektu zamieszczane będą na projektowej stronie internetowej.

Konkurencyjność szkoły, która wciąż jest najczęściej wybieraną szkołą ponadgimnazjalną
w Pionkach, wciąż wzrasta, a ostatnie Dni Otwarte w CKZiU potwierdziły zainteresowanie młodych ludzi proponowanymi kierunkami kształcenia zawodowego.

Dodano 12.05.2014

MATURA 2014

5 maja 2014 roku ruszył maraton maturalny. Przez pierwsze trzy dni absolwenci Technikum
i Liceum Ogólnokształcącego,  zmierzą się z pisemnym egzaminem z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. W kolejnych dniach czekają ich pozostałe egzaminy pisemne i ustne. W naszej szkole matura kończy się 21 maja 2014r. Powodzenia!!!

 

"Bezpieczeństwo ucznia..." – debata w Iłży

W dniu 24 kwietnia 2014 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Iłży miała miejsce debata „Bezpieczeństwo ucznia w szkole i poza szkołą”. Zorganizowana została z inicjatywy Mazowieckiego Kuratora Oświaty i Wojewódzkiego Komendanta Policji. Spotkanie adresowane było do dyrektorów szkół, nauczycieli, rodziców i uczniów z terenu Powiatu Radomskiego.

Na debatę przybyli i wygłosili prelekcje: Pani Dyrektor Delegatury w Radomiu Kuratorium Oświaty w Warszawie - Dorota Sokołowska, Komendant Komisariatu Policji w Iłży Pan podinspektor Robert Galas, Pani Ewa Nędziak - dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Radomiu, Marzena Stasiło - dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Iłży, Agnieszka Piaseczna z CKZiU w Pionkach, Ewa Januszewska z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Pionkach, Kinga Wójcik z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Iłży, Panowie Tomasz Pysiak i Kamil Kornacki z Europejskiej Uczelni Społeczno-Technicznej w Radomiu oraz uczennice LO w Iłży Agata Ruśkowska i Agata Łęcka. Debatę prowadziła Pani Agnieszka Kopeć-Fila - dyrektor LO w Iłży. W spotkaniu uczestniczyła przedstawicielka Samorządu Szkolnego naszej szkoły Magdalena Gregorczyk oraz Pani dyrektor Magdalena Wiśniewska. Pani Agnieszka Piaseczna wystąpiła z prelekcją : „Bezpieczeństwo ucznia w szkole i poza szkołą” relacjonując działania podejmowane w naszej placówce dotyczące bezpieczeństwa uczniów.

 

Dodano 26.11.2012

„Tylko twarze pozostają”

W dniu 25 kwietnia 2014 roku w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego  odbyła się uroczystość pożegnania klas maturalnych. Absolwentami Czerwonego zostali uczniowie
z klas – III LOp, III LOs, IVtbl, IVhtk, IVtż.
Podczas spotkania w sali gimnastycznej naszej szkoły uczniowie klas maturalnych odbierali świadectwa ukończenia szkoły. Na uroczystość zostali zaproszeni rodzice uczniów. Były ciepłe słowa od dyrekcji szkoły i wychowawców, a także piosenki w wykonaniu naszych maturzystek i ich młodszych koleżanek. Uroczystość była też okazją do podziękowania za udział w życiu sportowym, samorządowym, wolontarystycznym i kulturalnym szkoły.
Drodzy Abiturienci - W życiu, w dobrym życiu, wspaniałym życiu zawsze chodzi o -  „dlaczego nie?” Obyście nigdy tego nie zapomnieli. Niech odpowiedź, na „dlaczego nie?” - zawsze będzie wskazówką, która przyniesie Wam radość i szczęście i otworzy Wam nowe horyzonty. Niech życie będzie dla Was łaskawe i hojne, ludzie u Waszego boku łagodni
kochający, a Wy zawsze kochani całym sercem!

              Pieniądze się zużywają,
o słowach się zapomina,
trawa mnie się i wygina,
              tylko twarze pozostają
i znajome, bliskie oczy....
Płaczą czy się uśmiechają ?
żaden głos z nimi nie łączy.
Leją się z tych fotografii
oceany biografii,
a życie w nich umieszczone
do dna z naszym jest splecione.
I nie łzy, i nie udręki
mogą tutaj być widoczne,
nie zawiści, klęski mroczne
pokazują nam te scenki,
nic tu z próżnej ciekawości,
nic z współczucia bezradnego?
Świat po prostu? nic innego,
Życie? żadnych cudowności.
Kochamy ich, szanujemy....
Tylko żal, że rozumiemy

ciut za późno ... O minutkę!

 

Dodano 11.05.2014

"Zmieniaj nawyki - nie klimat!"

Dzień Ziemi (ang. Earth Day), znany też jako Światowy Dzień Ziemi – to akcje prowadzone corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. Na obchody składa się zwykle wiele wydarzeń organizowanych przez różnorodne instytucje. Korzenie Dnia Ziemi wiążą się z obserwacją przesilenia letniego, będącą okazją do wykorzystania sprzyjającej aury, która ma ułatwić zorganizowanie udanych imprez masowych. 26 kwietnia 2014 r. włączyliśmy się w obchody Dnia Ziemi, których głównym organizatorem w Pionkach był Miejski Ośrodek Kultury. Niestety, aura nie sprzyjała i impreza plenerowa odbyła się w budynku. Ale gorące serca uczestników Dnia Ziemi, który obchodzony jest po raz XV spowodowały, że impreza przebiegała sprawnie
i wesoło. Nasi uczniowie promowali postawy ekologiczne poczęstunkiem własnoręcznie upieczonych ciastek i babeczek, kończąc wersję gastronomiczną wspaniałymi kolorowymi drinkami. Na scenie zaprezentowały się nasze wokalistki: Paulina Wiączek i Justyna Samuś oraz zespół Homo Sapiens debiutujący na scenie MOK.
Tego dnia zgodnie z hasłem "Zmieniaj nawyki - nie klimat!" wielu nauczycieli i uczniów naszej szkoły zmieniało swoje nawyki. Za co serdecznie dziękujemy.

Dodano 06.05.2014

DZIEŃ OTWARTY W CZERWONYM- DZIAŁO SIĘ, DZIAŁO!

Dnia 28 kwietnia 2014, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach zorganizowało Dzień Otwarty. Tego dnia wielu gimnazjalistów zwiedziło naszą szkołę. Wielu z nich po raz pierwszy zobaczyło ogromną bazę dydaktyczną naszej placówki zlokalizowaną nie tylko w szkole, ale także w byłym Centrum Kształcenia Praktycznego czy też w Internacie.

Tydzień poprzedzający Dzień Otwarty był pełen przygotowań, gdyż liczyliśmy na przyjazd około 250 osób z okolicznych gimnazjów. Wiele ze szkół zaprosiliśmy osobiście podczas wyjazdów promocyjnych, ale także dużo osób dowiedziało się o tym dniu z daleko rozwiniętej akcji promocyjnej na Facebooku oraz z ogłoszeń umieszczonych na naszych plakatach.

Udało się! Mury naszej szkoły zaszczyciło swoją obecnością ponad 300 osób z Pionek, Jedlni Kościelnej, Jedlni Letnisko, Garbatki Letnisko, Suskowoli, Brzózy, Cecylówki, Głowaczowa, Ciepielowa, Sochaczewa, Policznej, Strykowic Górnych, Kozienic a nawet Dęblina. Na wszystkich z nich czekał prezent od naszej szkoły oraz moc atrakcji.

Zaczęliśmy od przywitania gości przez panią dyrektor Magdalenę Wiśniewską. Następnie zaprezentowaliśmy nasze umiejętności wokalne, sportowe, taneczne oraz pokaz mody poszczególnych zawodów. Po takim zastrzyku emocji, gimnazjaliści podzieleni na grupy mogli zobaczyć prezentacje poszczególnych kierunków w specjalistycznych klasopracowniach.

To nie wszystko! Wielu z nich mogło spróbować swoich sił na strzelnicy, skosztować pysznych hot-dogów bądź słodkich wypieków, przejść metamorfozę obcinając włosy lub zmieniając ich ułożenie, a nawet zmierzyć swoje ciśnienie. Był także profesjonalny pokaz barmański z elementami free style.

Dziękujemy wszystkim za udział w Dniu Otwartym oraz ciepłe słowa. Zapraszamy częściej i mamy nadzieję, że spotkamy się znowu we wrześniu.

Dodano 01.05.2014

Perła Powiatu

W dniu 25 kwietnia 2014 roku uczniowie klasy I tlż uczestniczyli w gali Konkursu Gospodarczego Starosty Radomskiego  „Perła Powiatu”. Finał tej imprezy miał miejsce w szkole muzycznej
w Radomiu. Uczniowie poznali laureatów w poszczególnych kategoriach i poznali  w gronie zwycięzców znajome firmy z regionu. Koniec  gali uświetnił występ finalisty programu The Voice of Poland Mateusza Ziółko.

Dodano 30.04.2014

I Bieg dla Ziemi

W czwartek 10 kwietnia 2014r. odbył się  I „Bieg dla Ziemi” zorganizowany przez Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego we współpracy z Miejskim Zarządem Oświaty
i Sportu. Impreza ta połączyła dwie idee: „Rok Szkoły w Ruchu" i „Dzień  Ziemi”. Celem tego przedsięwzięcia było promowanie zdrowego stylu życia poprzez ruch i aktywność fizyczną, jak również kształtowanie właściwej postawy wobec środowiska. Uczestnikami biegu byli uczniowie PG nr 1, PG nr 2, LO, ZS oraz CKZiU. Zawody były znakomitą okazją nie tylko do poprawy swojej kondycji, ale również do integracji młodzieży szkolnej.
Klasyfikacja biegu przedstawia się następująco:
Wyniki indywidualne

Gimnazja
Dziewczęta:

  1. Wiktoria Jaraszek      – PG nr 1
  2. Natalia Piorunowska – PG nr 1
  3. Zuzanna Sosnowska  - PG nr 2

Chłopcy:

  1. Michał Czerski           - PG nr 1
  2. Damian Śwital         - PG nr 1
  3. Sebastian Markowski - PG nr 2

Szkoły Ponadgimnazjalne
Dziewczęta:

  1. Małgorzata Czerska        – LO
  2. Aleksandra Garbarczyk – ZS
  3. Paulina Sobieraj             - CKZiU

Chłopcy:

  1. Paweł Petkow           - LO
  2. Mateusz Gola           - LO
  3. Bartłomiej Bernacik – CKZiU

Wyniki drużynowe

Gimnazja

  1. PG nr 1  Pionki – 98 punktów
  2. PG nr 2  Pionki – 76 punktów

Szkoły Ponadgimnazjalne

  1. CKZiU Pionki – 109 punktów
  2. LO Pionki        -   81 punktów
  3. ZS Pionki        -   50 punktów

Punktacja klasowa CKZiU:

  1. III LOs
  2. I tlż
  3. II LOp

Dodano 14.04.2014

Konkurs Języka Angielskiego

Dnia 10 kwietnia 2014 odbyła się XI Międzypowiatowy Konkurs Języka Angielskiego, tym razem zorganizowany w Zespole Szkół numer 1 im. Legionów Polskich w Kozienicach. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach było reprezentowane przez Katarzynę Jaworska z kl. 3 htl, Karolinę Katanę z kl. 3 tbż, Magdalenę Głuszek z kl. 2 tż oraz Paulinę Hajdułę i Łukasza Majosa z kl. 1 LOP. W części pisemnej młodzież rozwiązywała testy gramatyczne na poziomie maturalnym, a w części ustnej odbywała rozmowę z komisją. Pomimo, iż nasi uczniowie nie zajęli żadnego punktowanego miejsca, wykazali się wysokim poziomem znajomości języka angielskiego.

Dodano 14.04.2014

Dzień Przedsiębiorczości

Od 2009 roku w naszej szkole odbywa się Dzień Przedsiębiorczości. Jest to impreza dla klas maturalnych, której celem jest przedstawienie uczniom oferty szkół wyższych z regionu radomskiego.
Duża grupa uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego  podejmuje studia w Radomiu. Jest to związane z bogatą ofertą kierunków kształcenia oraz możliwościami finansowymi uczniów. Dzień Przedsiębiorczości  jest cennym przedsięwzięciem – jak podsumowują maturzyści- ponieważ poznają swoje prawa na rynku pracy oraz instytucje, które udzielą im pomocy w zakresie podjęcia zatrudnienia.
Cennym okazał się wykład przedstawicieli Państwowej Inspekcji Pracy z Warszawy  na temat umów o pracę i różnic między nimi.
Oferty zatrudnienia, staży, szkolenia  można było znaleźć przy stolikach Ochotniczego Hufca Pracy w Pionkach i Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu.

Dodano 14.04.2014

Międzygimnazjalny Konkurs z Przedsiębiorczości i Języków Obcych

We wtorek 1 kwietnia gościliśmy w naszej szkole uczniów szkół gimnazjalnych z Pionek i najbliższej okolicy.  9 dwuosobowych zespołów zaprezentowało swoje umiejętności w II edycji Międzygimnazjalnego Konkursu z Przedsiębiorczości i Języków Obcych.
Podobnie jak w ubiegłej edycji uczestnicy przygotowali ciekawe prezentacje dotyczące ich wymarzonych zawodów w języku polskim oraz w j. angielskim lub niemieckim. Do prezentacji wybrano takie zawody jak: prawnik, lekarz, grafik komputerowy, strażak, kucharz i nauczyciel. Uczestnicy konkursu wykazali się dużą wiedzą i pomysłowością. Jeden z uczestników konkursu, który wcielił się  w rolę lekarza, udzielił pomocy „mdlejącemu” pacjentowi.
Prezentacje uczniów wraz z zawartą w nich wiedzą merytoryczną oraz umiejętnościami językowymi oceniało 5- osobowe jury w składzie:  B. Mykietyn- doradca zawodowy PUP Filia w Pionkach, nauczycielki  z grupy przedmiotów ekonomiczno- logistycznych- M. Domagała ( kierownik kształcenia praktycznego) i B. Milczarczyk oraz nauczycielki języka angielskiego i niemieckiego- M. Kustra i A. Wątorska.
Prezentacje w j. polskim i angielskim oceniono następująco:
I miejsce-            Adrianna Żuchowska i Michał Kozicz z PG Nr 1 w Pionkach
II miejsce-          Sara Molenda i Weronika Modzelewska z PG Nr 2 w Pionkach
III miejsce-         Klaudia Mazur i Weronika Lewikowska  z PG Nr 1 w Pionkach
III miejsce-         Weronika Kaca i Katarzyna Sumigowska z PG w Sydole.
Wyróżnienie otrzymali:
Karol Szeliga i Kacper Siczek z PG w Jedlni.
Za prezentacje w j. polskim i niemieckim ustalono następujące wyniki:
I miejsce-     Monika Mucha i Magdalena Kasica z PG Nr 1 w Pionkach
II miejsce-    Adrianna Banach i Maciej Kołodziej z PG Nr 2 w Pionkach.
Zwycięzcy przyjęli gratulacje od Pani dyrektor Magdaleny Wiśniewskiej oraz zostali uhonorowani nagrodami i dyplomami. Uroczystość wręczenia nagród uświetniły piosenkami uczennice:  Klaudia Płaza i Justyna Samuś.

My również gratulujemy zwycięzcom i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach.

Dodano 08.04.2014

Rozstrzygniecie konkursu „Łowcy baterii”

W środę 2 kwietnia w Publicznym Gimnazjum Nr 1 w Kozienicach odbyło się podsumowanie IX edycji konkursu ekologicznego pt. „Łowcy baterii”.  Za zebrane w ubiegłym  roku szkolnym 233 kg baterii nasza szkoła, jako jedyna spośród szkół ponadgimnazjalnych w regionie,  zdobyła wyróżnienie. Podczas 9 lat zbiórek baterii w szkołach udało się już zebrać w sumie 18 ton baterii, a tym samym ochronić środowisko przed skażeniem metalami ciężkimi, substancjami toksycznymi i żrącymi.
Jedna bateria oddana do segregacji zapobiega skażeniu 1 m3 gleby i 400 l wody!
Dlatego zachęcamy do dalszego selektywnego zbierania baterii i oddawania ich do recyklingu.

Dodano 08.04.2014

Podsumowanie III DNIA DAWCY SZPIKU W PIONKACH

19 marca 2014 już po raz trzeci zorganizowaliśmy w naszej szkole we współpracy z Fundacją DKMS Polska akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Hasło przewodnie tegorocznej akcji brzmiało: „Wspólnie przeciw białaczce”. Jak zawsze do pomocy chętnie włączyli się wolontariusze z naszej szkoły. W tym roku były to: Paulina Alot, Magda Derlatka, Paulina Flisińska, Magda Winiarska, Asia Krok, Magda Bator, Wiktoria Marzec, Ada Lachor, Daria Czyżewska, Paulina Bębenek oraz Agata Marniak. W przeprowadzeniu akcji pomagały również uczennice klasy I tlż. W tygodniach poprzedzających rejestrację Mateusz Dziewit i Kasia Jaworska poprowadzili prelekcje w szkołach ponadgimnazjalnych naszego miasta. Duża grupa młodzieży włączyła się również w rozklejanie plakatów oraz przygotowanie happeningu.
Dzięki naszym wspólnym staraniom do bazy potencjalnych dawców dołączyły w tym roku kolejne 84 osoby! Są to ludzie w różnym wieku – od 18 do 50 roku życia. Wspólnie z fundacją walczymy ze stereotypami dotyczącymi sposobów oddawania szpiku i komórek macierzystych. Wzrastająca liczba rejestrujących się osób po 30 roku życia świadczy o tym, że nam się to udaje.
Cieszy nas fakt, że tak wielu ludzi chce ratować życie chorym na białaczkę.
Wszystkich niezdecydowanych i chętnych zapraszamy za rok!
Zachęcamy również do odwiedzenia  strony internetowej fundacji DKMS:  www.dkms.pl

 

Dodano 08.04.2014

Gratulacje dla Pauliny i Adriana !

W dniach 28-30 marca 2014r w  Davos w Szwajcarii odbyły się mistrzostwa  Europy w Taekwondo, w których brała udział reprezentacja Polski. Zaszczytu reprezentowania naszego kraju dostąpili uczniowie „Czerwonego”: Paulina Banaszek  i  Adrian Orlik zdobywając tytuły Mistrzów Europy. Paulina Zwyciężyła w Runningtime i Point Stopp ,a Adrian w Light Contact . Nasi uczniowie zdobyli również  srebrne  medale w Tang Team . Serdecznie gratulujemy I życzymy dalszych sukcesów.

Dodano 08.04.2014

Kurs Barmański 2014 w CKZiU

Już po raz 12 w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego
w Pionkach odbywał się coroczny kurs barmański pierwszego stopnia (level A).
 Kurs ukończyło jedenaście osób. Po egzaminie teoretycznym i praktycznym otrzymali dyplom, który uprawnia ich do wykonywania zawodu barmana nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

Kurs trwał od 24 do 27 marca 2014 r. Głównym organizatorem było Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach. Szkolenia prowadził Bartłomiej Gawlak-Kubik, master bartender rekomendowany przez Polskie Stowarzyszenie Barmanów, a jego asystentem był Paweł Machnio – absolwent CKZiU.
Kurs składał się z dwóch etapów, części teoretycznej i praktycznej. Na początku kursanci zdobywali wiedzę o historii, produkcji, sposobie spożywania alkoholi, doborze szkła do alkoholu oraz rodzajach drinków. W części praktycznej uczyli się, jak posługiwać się sprzętem barmańskim i tworzyć drinki oraz dekoracje do nich.

Program szkoleniowy rekomendowanych kursów barmańskich został stworzony przez nestora polskich barmanów, Zdzisława T. Nowickiego i jest chroniony licencją  dotyczącą praw autorskich. Powstał na podstawie wieloletnich doświadczeń autora oraz w oparciu o najbardziej prestiżowe programy szkół szwajcarskiej, włoskiej oraz niemieckiej.

Dodatkowym atutem jest fakt aktualizacji programu o nowe założenia i trendy światowe, ponieważ coroczne Kongresy IBA przynoszą wiele zmian i udoskonaleń związanych z rozwojem klasycznych form uprawiania profesji barmana. Absolwenci kursów barmańskich rekomendowanych przez PBA to przyszłości osoby pracujące w  prestiżowych barach i klubach, będące przykładem najwyższych kwalifikacji zawodowych i interpersonalnych.

RAMOWY PROGRAM KURSU BARMAŃSKIEGO SPB - Level A
1. Wprowadzenie do zawodu barmana
2. Zarys technologii i towaroznawstwa napojów alkoholowych i bezalkoholowych
3. Podział i charakterystyka napojów mieszanych
4. Technika miksowania, teoretyczne i praktyczne zastosowanie receptur
5. Wyposażenie i organizacja profesjonalnego Cocktail - Baru
6. Miksowanie w stylu wolnym - Free Style (Flair)
7. Stowarzyszenie Polskich Barmanów jako organizacja zrzeszająca profesjonalnych barmanów - zarys historii.

Dodano 08.04.2014

ARESZT ŚLEDCZY CZY ZAKŁAD KARNY?

Różnice pomiędzy wyżej wskazanymi jednostkami penitencjarnymi, w Żytkowicach i Radomiu,  uczniowie Centrum Kształcenia zawodowego i Ustawicznego mieli możliwość poznać podczas wycieczek programowych w dniach 17-18 marca 2014 roku. W ramach  działalności profilaktycznej skupionej wokół programu „Więzienie stracony czas” obejrzeliśmy film pokazujący sytuacje w życiu, które mogą skomplikować losy człowieka i pozbawić go wolności na określony czas. Odbyliśmy spotkania z wychowawcami, psychologiem oraz osadzonymi w różnych kategoriach przestępstw, które pokazały nam różne strony więzienia. Nie zabrakło głosu samych osadzonych, którzy dzieląc się swoimi historiami przestrzegali przed wchodzeniem w konflikt z prawem.  Była to niecodzienna  lekcja, z której wszyscy wyciągnęli właściwe wnioski.

Dodano 29.03.2014

Graj w … CZERWONE

Po sukcesie ubiegłorocznego I. Wiosennego Turnieju Klas w CKZiU, w którym nagrodą była wycieczka ufundowana przez panią dyrektor Magdalenę Wiśniewską, również w tym roku odbyła się szalona rywalizacja klas w wielu poszerzonych kategoriach.
Od godziny 9.00 w szkole meldowały się klasy do konkurencji, wcześniej wybranych i często ćwiczonych. Było w czym wybierać: Być trendy, ale pozostać sobą! Wizje młodych projektantów mody i wizażystów; Quest „ Wyprawa po skarby”; Zdjęciomania –„Z ŻYCIA KLASY”; Jeden z … Turniej wiedzy ogólnej; Szukaj słowa – turniej SCRABBLE; Mocne granie! Zajmij scenę!; Dominoszałł!. Wiele emocji wzbudził tor przeszkód przygotowany przez nauczycieli wychowania fizycznego, a najwięcej śmiechu – konkurs o wdzięcznej nazwie „Mój przyjaciel PTYŚ”. Jak zwykle widowiskowe wspinanie po ściance wyłoniło nowego mistrza, najszybciej wyznaczoną trasę pokonał Jacek Bartosiewicz.
Wiele klas wybrało „Podest prawdy” i „Wrzutę”- konkurs rzutów koszykarskich. Banalnie zapowiadający się rzut beretem wymagał odpowiedniej taktyki, aby osiągnąć odległość ponad 14 metrów. Przeskakiwanie liny na dochodzenie było sprawdzianem kondycji i synchronizacji –tu świetnie zaprezentowali się uczniowie klasy III Los.
Zmagania uczniów w aranżacji wiosennego stołu oraz przygotowanie wiosennej przystawki było zwieńczeniem II. Wiosennego Turnieju w Czerwonym.
Bicie rekordu … obecności w klasach było nie lada wyzwaniem w takim dniu. Okazało się, że frekwencja była tym kryterium, które dawało wiele punktów, więc warto było pojawić się w szkole.

Ostatecznie po burzliwych dyskusjach i podliczeniu wszystkich punktów wygrała klasa III Los. Wszyscy, i uczniowie, i nauczyciele bawili się wspaniale, chociaż od obu stron wymagało to wielu dni przygotowań. CKZiU tętniło życiem, a dobry humor nie opuszczał nikogo. I o to chyba chodziło!
Za rok przystąpienie do konkursu zapowiedzieli nauczyciele, dopiero będzie się działo!

Dodano 22.03.2014

PROFILAKTYKA ZDROWOTNA W CZERWONYM

Wszyscy wiemy jak ważna jest profilaktyka zdrowotna, której celem jest zapobieganie chorobom, poprzez ich wczesne wykrycie i leczenie. W myśl tej zasady w naszej szkole od paru lat przeprowadza się różne programy profilaktyczne utrwalające prawidłowe wzorce zdrowego stylu życia.
W obecnym roku szkolnym uczennice klas pierwszych i drugich przystąpiły do dwóch programów edukacyjnych pod nazwą „Zdrowe piersi są ok.” oraz „Wybierz życie. Pierwszy krok.” Głównym celem pierwszego programu było wykształcenie wśród uczennic nawyku pielęgnacji i budowania świadomości dotyczącej dbania o zdrowe piersi. Dziewczęta uczestniczyły w zajęciach warsztatowych z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych, na których poruszane były zagadnienia związane z budową, pielęgnacją piersi oraz problemami z nimi związanymi. Najistotniejszymi były te, które dotyczyły raka piersi, objawów choroby, czynników ryzyka zachorowań, metod wykrywania raka oraz możliwości profilaktyki stosownie do wieku. Uczennice dowiedziały się o skutecznej i taniej profilaktyce, jaką jest samobadanie piersi. Drugi program miał na celu zwiększenie poziomu wiedzy na temat profilaktyki raka szyjki macicy, wpływu wirusa HPV na jego powstawanie oraz zmotywowanie uczennic do regularnego poddawania się badaniom profilaktycznym przez całe życie.
Bardzo ważnym elementem była również edukacja rodziców , gdyż  to oni biorą aktywny udział w kształtowaniu właściwych zachowań zdrowotnych. Jednym z głównych złożeń programów było bowiem motywowanie przez uczennice, kobiet z najbliższego otoczenia (mamy, babcie, ciocie, siostry, koleżanki do dbałości o zdrowie oraz do poddawania się regularnym badaniom profilaktycznym.

Dodano 22.03.2014

Obóz sportowy klasy II LOp

W dniach od 10 do 14 marca 2014r. klasa II liceum o profilu policyjnym, wyruszyła na obóz sportowy w góry do Białki Tatrzańskiej.
Uczniowie:
- uczestniczyli w biegach narciarskich,
- mięli okazje zobaczyć jaskinie, w których rozgrywały się akcje filmu pt: „Janosik”
- podwójną atrakcją był wypad na baseny termalne, a z wycieczką na Morskie Oko wiąże się, wiele zabawnych historyjek, o których wiedzą tylko uczniowie,
- treningi były bardzo wyczerpujące, lecz wspólnymi siłami grupa dała radę.
Wraz z opiekunami grupy T. Śmietanką oraz R. Wojdą wszyscy cali i zdrowi powrócili do swoich domów z uśmiechem na twarzy oraz nowym bagażem niezapomnianych wspomnień.

Dodano 20.03.2014

CKZiU w walce z białaczką

Na tydzień przed planowaną na dzień 19 marca akcją III Dnia Dawcy Szpiku w Pionkach uczniowie klas II tż i III tbż poprzez happening zachęcali mieszkańców Pionek do zarejestrowania się jako potencjalny dawca szpiku. Przemaszerowali oni ulicami z wykonanymi przez siebie transparentami, na których widniały hasła promujące akcję: „Wspólnie w walce z białaczką”, „Oddaj z kości garść miłości”, czy „Znajdź bliźniaka”.  Były też czerwone baloniki i serca, które przyniosły dużo radości dzieciom. Dorośli mieszkańcy Pionek otrzymali ulotki z informacjami o tym, w jaki sposób pobierany jest szpik oraz na czym polega sama rejestracja. Happening miał na celu uświadomienie sposobu i potrzeby pomocy chorym na nowotwór krwi. W ten sposób chcieliśmy również przekazać przesłanie o tym, że każdy z nas może uratować komuś życie.
Happening pod hasłem „Wspólnie w walce z białaczką” był kolejnym działaniem tegorocznej akcji. Poprzedziły go prelekcje dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych naszego miasta. W tym roku zaprosiliśmy na nie mieszkankę Pionek, Anitę, która jest już dawczynią szpiku i z radością i satysfakcją opowiada o swoim doświadczeniu. Ta ważna akcja promowana była również w przedszkolach, gdzie dzieci wysłuchały bajeczki o biedroneczce Klarze szukającej swojej bliźniaczki. W szkołach podstawowych dzieci przygotowały zaproszenia na akcję dla rodziców.
Podczas pierwszej akcji Dnia Dawcy Szpiku w Pionkach zarejestrowało się 50 osób. W ubiegłym dołączyło do nich kolejnych 125 potencjalnych dawców. Jesteśmy przekonani, że w tegorocznej akcji jeszcze więcej osób zadeklaruje swoją chęć ratowania życia chorym na białaczkę.
Zapraszamy do rejestracji w najbliższą środę 19 marca w godzinach od 11.00 do 17.00.

Dodano 15.03.2014

Zapisy na Kurs Barmański

KURS BARMAŃSKI I stopnia
24-27 marca 2014 CKZiU Pionki


Kurs poprowadzi Master Bartender Bartłomiej Gawlak-Kubik z Ośrodka Szkolenia Zawodowego barmanów i kelnerów "Geminii Zakopane" autoryzowanego przez Stowarzyszenie Polskich Barmanów. Kurs zakończy się egzaminem teoretycznym i praktycznym. Po pozytywnym ich zdaniu uczestnicy otrzymają dyplomy Akademii Mixologii Kurs SPB - Level A. Koszt kursu 450zł

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
Więcej informacji sekretariat CKZiU tel. 612 15 24

Dodano 12.03.2014

Zanjdź swojego Bliźniaka...

 

Dodano 06.03.2014

Walentynki w CKZiU

14 lutego z okazji Dnia Św.Walentego w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach odbył się Szkolny Konkurs Piosenki o Miłości.
Do udziału w nim zgłosili się: soliści, duety oraz zespoły, którzy zaprezentowali utwory  
o tematyce miłosnej artystów  polskich i zagranicznych.

Jury w składzie: pani Magdalena Domagała, pan Tomasz Śmietanka, pan Mariusz Wrochna, pan Radosław Wątorski oraz przedstawicielka samorządu szkolnego Klaudia Jaraszek, przyznało następujące miejsca:

I miejsce: Justyna Samuś z klasy III htl z utworem Adele „ Rolling in the Deep”; II miejsce: Klaudia Płaza z klasy III Lop, która zaśpiewała utwór zespołu Scorpions „Still Loving You”

III miejsce: Jakub Cybulski, Patryk Zwolski, Michał Wrona z klasy I tbg oraz gościnnie Marcel Maj  w utworze zespołu Misfits  „ Die, die My Darling”.

Przyznano również nagrodę publiczności dla Klaudii Tomczyk i Piotra Sapińskiego z klasy IV tbl , którzy zaśpiewali utwór zespołu The Bill „ Rozmowa”.

Jury w swojej ocenie brało pod uwagę : walory głosowe, muzykalność, poczucie rytmu oraz ogólny wyraz artystyczny.
Wszyscy uczestnicy sprawili, że konkurs okazał się wyjątkowy. Zarówno soliści, jak i zespoły bez trudu nawiązali kontakt z publicznością oraz dostarczyli wspaniałych wrażeń.

Dodano 16.02.2014

„ od pierwszego razu do uzależnienia”
W dniu 12 lutego 2014 roku w naszej szkole odbyły się warsztaty z zakresu uzależnień od narkotyków pod hasłem „ od pierwszego razu do uzależnienia”poprowadzone przez terapeutkę panią Mirosławę Grzeszczyk. W zajęciach uczesniczyły klasy drugie Liceum Ogólnokształcącego, Technikum oraz Zasadniczej Szkoły Zawodowej, w sumie ponad 120 uczniów. Warsztaty odbyły się w dwóch grupach. Każda grupa pracowała z prowadzącą dwie jednostki lekcyjne. Tematyka warsztatów obejmowała przyczyny uzależnienia, objawy,skutki uzaleznienia. Ukazała narkomanię jako zjawisko bardzo złożone, uwarunkowane wieloma czynnikami społecznymi, wychowawczymi,psychologicznymi czy też religijnymi bądź ekonomicznymi.Omówiono objawy, ale przede wszystkim ukazano skutki uzaleznienia z podziałem na skutki zdrowotne i społeczne. Młodzież podjęła dyskusję z osobą prowadzącą , chętnie w niej uczestniczyła, a warsztaty dostarczyły młodym ludziom rzetelnych informacji na temat poruszanego problemu, a także dostarczyły wiedzy gdzie szukać pomocy.

Dodano 15.02.2014

 

Nasza KREW darem ŻYCIA

W środę, 12 lutego, zorganizowaliśmy w naszej szkole we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, trzecią już w tym roku szkolnym akcję krwiodawstwa.
Chęć oddania krwi zadeklarowało w tym dniu 52 osoby, które w sumie ofiarowały  
22, 910 litra krwi.

Wszystkim krwiodawcom serdecznie dziękujemy za ich ofiarność oraz za ich wkład w ratowanie ludzkiego życia.

Dodano 16.02.2014

Czerwone promuje historię

W Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. M. Skłodowskiej -Curie zakończyły się Obchody 150. Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego. Przez cały rok 2013 uczniowie wraz z nauczycielami uczestniczyli w różnorodnych działaniach mających na celu przypomnienie historii, tradycji i bohaterów powstańczych. W styczniu b.r. w szkole wystawiony został spektakl przygotowany przez uczniów i nauczycieli podsumowujący obchody. W spektaklu słowno-muzycznym przypomniano powstańcze pieśni i utwory poetyckie. Całość uświetniona została grą świateł i prezentacją multimedialną złożona z obrazów mistrzów Jana Matejki i Artura Grottgera, nawiązujących do roku 1863. Spektaklowi towarzyszyła wystawa „Poszli nasi w bój bez broni…”, przygotowana przez Archiwum Państwowe w Radomiu i Muzeum Regionalne w Kozienicach. Młodzież mogła poznać dzieje powstania styczniowego na obszarze radomskim, przebieg manifestacji religijno-patriotycznych, przebieg ruchu zbrojeniowego 1863-64 oraz kult weteranów powstania.
W ramach propagowania historii do obejrzenia naszego spektaklu zaprosiliśmy uczniów pionkowskich gimnazjów. Młodzież z Publicznego Gimnazjum Nr 1 oraz Publicznego Gimnazjum Nr 2 wraz z nauczycielami mogła nie tylko zobaczyć fragment dziejów naszej ojczyzny, ale także podziwiać swoje koleżanki i swoich kolegów występujących na scenie.

Dodano 16.02.2014

"kuszaca perspektywa dla Polaków..." warto przeczytać
Niemieckie urzędy pracy alarmują o braku wykwalifikowanej kadry pracowników w branżach: hotelarskiej, logistycznej, gastronomicznej, służbie zdrowia i opiece. Z powodu niedoboru fachowców Niemcy zachęcają obcokrajowców do szukania pracy w ich kraju. Dla Polaków był to dotychczas najpopularniejszy kierunek emigracji zarobkowej – za niemiecką granicą pracuje ponad pół miliona rodaków. Brak niezbędnych pracowników stanowi duże wyzwanie dla naszych zachodnich sąsiadów, tym bardziej, że rozpęd jakiego nabierze gospodarka Niemiec w tym roku wymusi na przedsiębiorcach zatrudnienie większej liczby wykwalifikowanych pracowników niż w roku ubiegłym. To kusząca perspektywa dla Polaków. więcej

źródło: wp.pl/praca

Kolejne  sukcesy naszych sportowców

II miejsce Patrycji Amerek i Damiana Skalskiego  w kategorii szkół średnich. Tak zakończył się piątkowy „Walentynkowy Turniej Par Mieszanych” w piłce siatkowej zorganizowany po raz drugi przez Miejski Zarząd Oświaty i Sportu.
Czerwone reprezentowały cztery pary:
Patrycja Tuszyńska i Bartłomiej Iwański
Patrycja Amerek i Damian Skalski
Oliwia Szczypińska i Emil Piaseczny
Wiktoria Bielecka i Jakub Hołuj


Najlepiej zaprezentowali się Patrycja i Damian, przegrywając tylko jeden mecz w finale 15:12. Doskonale zaprezentowała się też Paulina  i Bartłomiej, dotarli oni do najlepszej czwórki. Jednak  w półfinale doszło do bratobójczego pojedynku, w którym górą była para Patrycja i Jakub. Podobny los wcześniej spotkał Oliwię i Emila, przegrali oni z parą Patrycja i Damian w eliminacjach.
Kolejny raz okazaliśmy się najlepsi wśród pionkowskich szkół, ponieważ zwycięzcami turnieju okazali się uczniowie szkół radomskich. Gratulujemy naszym zawodnikom.

Dodano 15.02.2014

I  Dni Kariery w CKZiU i. Marii Skłodowskiej – Curie w Pionkach.

Od 11 do 13 lutego  I  Dni Kariery w CKZiU i. Marii Skłodowskiej – Curie
w Pionkach. Można było  zobaczyć  prezentacje zawodów, wziąć udział
w debacie, zbadać predyspozycje  zawodowe
oraz poznać zasady savoir-vivre w miejscu pracy.


I  Dni Kariery obejmowały następujące wydarzenia:

11.02.2014 godz. 11.00 inauguracja w  Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, a po niej panel dyskusyjny„Czy łatwo jest być dyrektorem” z udziałem zaproszonych gości. Podczas panelu  ze swoją prezentacją wystąpi Magdalena Wiśniewska, chemik, wieloletni dyrektor CKZiU w Pionkach, egzaminator, wychowawca.

12.02.2014 godz.10 debata „Aktywne szukanie pracy”. Temat przedstawi Anna Janeczek z OHP Pionki. Doradca szukających pracy, pracownik banku, ekonomista.

„Jak być przedsiębiorczym” film szkoleniowy dla klas I.

W panelu dyskusyjnym  z panią dyrektor Magdaleną Wiśniewską uczestniczyły 3 – osobowe delegacje  wszystkich klas  CKZiU. Zainteresowanie było ogromne, słuchacze poznali odpowiedź na hasło przewodnie „Czy łatwo jest być dyrektorem” oraz wiele zasad formalnych i nieformalnych bycia dyrektorem. Drugi dzień Dni Kariery to temat  „Aktywne szukanie pracy”. W ramach debaty uczniowie klas IV tbl, IV tkż, IV htk, III ztrw poznali kroki jakie mogą wykonać stając się absolwentem naszej szkoły. Dowiedzieli się gdzie mogą pozyskać środki finansowe na założenie działalności gospodarczej.

Znajomość sztuki właściwego zachowania się musi być tam gdzie ludzie spotykają się z ludźmi. W szkole dostajemy za to stopnie, a w dalszym życiu budujemy przez to swój wizerunek. Savoir-vivre to taki kod dostępu do człowieka, ułatwia kontakty, poprawia atmosferę  w pracy a co najważniejsze pomaga zdobywać klientów. Takie ciekawostki poznali uczniowie I Dni Kariery w CKZiU w Pionkach przyszłym roku poszerzymy ofertę w ramach tej imprezy, na którą zapraszam już dziś.
Beata Milczarczyk

Dodano 14.02.2014

Jesteśmy Mistrzami w piłce nożnej halowej !

Dnia 5 lutego 2014 roku odbył się turniej szkół ponadgimnazjalnych w piłkę nożną halową. w turnieju wzięły udział trzy szkoły: CKZiU, Zespół Szkół i Liceum Ogólnokształcące. Pierwszy mecz rozegrały Zespół Szkół i Liceum Ogólnokształcące, po zaciętym meczy ZS pokonało LO 3:2. Drugi mecz rozegrały CKZiU i LO, mecz zakończył się wynikiem 4:1 dla CKZiU. W ostatiLO. Nasza zwycięska drużyna zagrała w składzie: Emil Piaseczny (najlepszy bramkarz świata)Kamil Węgrzynowski, Przemysław Warzecha, Mateusz Płachta, Rafał Pączek, Bartłomiej Bernacik, Ernest Kozłowski, Igor Mucha, Bartłomiej Iwański, Jakub Hołuj ( najlepsi zawodnicy pod Słońcem). Trener Maciej Jończyk. Brawo chłopaki!!!

Dodano 09.02.2014

Calvados Nouvelle International Trophies 2014

Już trzeci raz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach brało udział w konkursie Calvados Nouvelle International Trophies 2014 - polska edycja. Tym razem naszą szkołę reprezentowała Marlena Wieczorek – uczennica klasy II w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych.
Konkurs odbył się 03 lutego 2014 roku w "Starej Zajezdni" na krakowskim Kazimierzu i składał się z dwóch części:
I – rywalizacja młodych barmanów ze szkół hotelarsko – gastronomicznych
( 22 osoby),
II – zmagania barmanów profesjonalistów.
Organizatorzy konkursu pozwolili sobie na dodatkowe utrudnienie rywalizacji albowiem podczas losowania numerów startowych wszyscy uczestnicy dolosowywali markę calvadosu który musieli używać podczas przygotowywania swoich drinków.
Marlena, jak i pozostali uczniowie mieli 15 minut na przygotowanie dekoracji ( open space ) do czterech porcji Long drinków, a następnie  w ciągu 7 minut na scenie zaprezentować swoje techniczne umiejętności barmańskie  Marlena za swoją technikę uzyskała największą liczbę punktów. Dodatkową atrakcją była praca jury degustacyjnego ,które oceniało walory smakowe i estetyczne Long drinków na oczach widzów ( system włoski ).
Udział w takim konkursie pozwala zdobyć doświadczenie, poznać pracę profesjonalistów o raz nowinki branżowe.
Marlena ukończyła I stopień barmański na kursie prowadzonym przez Mastera Bartendera Bartłomieja Gawlaka – Kubika w CKZiU w Pionkach, a doszkala swój warsztat na kółku barmańskim prowadzonym przez Beatę Jurek.

Dodano 09.02.2014

Najlepsi w CZERWONYM

Czas na podsumowanie pierwszego semestru nauki w roku szkolnym 2013/14.

Najlepszą średnią ocen uzyskała klasa III LOp

Najlepsza frekwencja jest w klasie II Tbl

Najlepsi uczniowie to:

Gregorczyk Magdalena III Tbż
Biernat Patrycja III Lop
Karolik Konrad III Lop
Jaworska Katarzyna III hTl
Banaszek Paulina II Lop
Mąkosa Przemysław II Tbl
Pogoda Andżelika I hT
Bielecka Monika III hTl
Lewikowski Mateusz IV hTk
Stankiewicz Patryk II Tbl
Warchoł Anna III hTl
Flisińska Paulina III Lop
Winiarska Magdalena III Lop
Amerek Patrycja I Lop
Pagos Kacper I Tbg
Lis Paulina III Los
Żyła Monika I Tlż
Kłos Milena III Ztrw
Kołodziejczyk Magdalena III Los
Kwaśnik Karolina III Tbż
Gazda Paulina IV Tż
Perkowska Martyna I Lop
Kowalczyk Magdalena II Tż
Rybicka Magdalena II Zkm
Sokół Martyna I Tbg
Szczepanik Żaneta IV hTk
Rogala Kamil II Lop
Kuśmierczyk Agnieszka III Tbż

GRATULUJEMY!

 

 

Dodano 06.02.2014

Zawody w jeździe na łyżwach
W dniu 28.01.2014 r na lodowisku PG nr 1 odbyły się Szkolne Mistrzostwa Pionek w jeździe na łyżwach.
W zawodach tych bardzo dobrze zaprezentowali się uczniowie CKZiU. Dziewczęta występujące w składzie:
Patrycja Amerek ; Oiwia Szczypińska ;Paulina Furga ; Kinga Sałek oraz Daria Czyżewska zajęły 2 miejsce.
Nasi chłopcy okazali się bezkonkurencyjni zdobywając tytuł mistrzowski. Czerwone zaprezentowali :
Konrad Karolik ; Maciej Malborski ; Jakub Hołuj ; Dawid Amanowicz oraz Konrad Jaroszek. 
Gratulujemy sukcesów

Dodano 30.01.2014

Zapraszamy na STRZELNICĘ !

Zaprasza wszystkich miłośników strzelectwa sportowego do skorzystania ze Strzelnicy działającej przy Uczniowskim Klubie Sportowym CKZiU.
Za niewielką opłatą (20gr od strzału) można trenować w nowoczesnym obiekcie specjalnie do tego przeznaczonym pod  opieką wykwalifikowanych trenerów: Ryszarda Baryłki i Remigiusza Żaka

Strzelnica mieści się w Internacie CKZiU ul. Sportowa 2 i  jest otwarta dla wszystkich
w  każdy czwartek  w godzinach 17:00 - 18:00.

Ponadto informujemy, iż istnieje możliwość wynajęcia strzelnicy na godziny lub ustalenia terminu zajęć .
Wszelkie informacje udziela Pan Ryszard Baryłka (tel. 694-522-164) lub sekretariat szkoły.


Każdy może spróbować swoich sił i poczuć nutkę adrenaliny!
Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy!

Dodano 25.01.2014

Gala Mistrzów Sportu Powiatu Radomskiego 2013 roku

Po raz piąty wybierano najlepszych sportowców z trzynastu gmin powiatu radomskiego.
Nagrody wręczono w dwóch kategoriach wiekowych : rocznik 1998 i młodsi oraz rocznik 
1997 i starsi . Piątkowa galę w znakomity sposób poprowadzili Marek Oleszczuk - naczelnik
Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego i jego zastępca Włodzimierz Bojarski . Część 
artystyczna swoimi występami uświetnili zespół akrobatyczny "Pajęczarki" oraz tancerki
Pop Gym Cheerleaders . Nagrody najlepszym wręczyła Julita Tkaczyk-Trzeciak - wielokrotna 
Mistrzyni Polski i Świata w kick-boxingu . Wśród nominowanych w  kategorii rocznik 1997
i starsi znajdowali się uczniowie CKZiU w Pionkach : lekkoatleta Jakub  Amanowicz oraz 
Paulina Banaszek i Adrian Orlik uprawiający Tang Soo do . Najlepszym sportowcem z miasta 
Pionki został Jakub Amanowicz . Kuba trenujący pod okiem trenera Jacka Szczechowskiego
został wicemistrzem Mazowsza w biegu na 100 m w kategorii juniorów . Wyróżnionym 
serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów.

 

Dodano 25.01.2014

„Będzie zabawa, będzie się działo…” STUDNIÓWKA 2014

„Będzie zabawa, będzie się działo…”- te słowa zabrzmiały kilkakrotnie w sobotni wieczór 18 stycznia, podczas studniówki w naszej szkole. Po raz pierwszy wypowiedziała je Pani Dyrektor Magdalena Wiśniewska w swoim przemówieniu rozpoczynającym bal studniówkowy, a później padały w utworze wykonanym przez jedną z klas maturalnych, a także zagranym do tańca przez zespół muzyczny Climax, który tego wieczoru nadawał tempo tanecznym szaleństwom na parkiecie.
A działo się naprawdę dużo i był to niezapomniany wulkan pozytywne,j młodzieńczej energii. Na balu bawili się uczniowie 5 klas maturalnych wraz z osobami towarzyszącymi i zaproszonymi gośćmi. Na początku było jak zawsze oficjalnie, choć to wcale nie znaczy, że sztywno: życzenia, przemówienia, kwiaty, potem jeszcze kilka póz i błysków fleszy, by było co wspominać i wreszcie iście szampańska zabawa do białego rana. Trudno było wytłumaczyć zawiedzionym tancerzom, że to już godzina 5.00  i pora zakończyć ten bal, choć ci naprawdę nie żałowali nóg i podłogi.
O północy każda z 5 klas maturalnych zaprezentowała przygotowane przez siebie występy- niespodzianki. Były przeróbki znanych utworów, wyginanie ciał oraz świetny kabaret z życia szkoły. Jeszcze raz okazało się, że mamy niezwykłą młodzież, która potrafi sprostać każdemu zadaniu.
Podczas studniówki oraz wspomnianej części artystycznej zaprezentowali się uczniowie klas: III LOp (wych. Małgorzata Sulima), III Los (wych. Marta Kustra), IV htk (wych. Iwona Sekuła), IV tbl (wych. Dariusz Śmietanka) oraz IV tż (wych. Maria Mickiewicz i Barbara Baracz).
W części oficjalnej mieliśmy zaszczyt gościć Pana Starostę Waldemara Trelkę, Panów Burmistrza Marka Janeczka i Przewodniczącego Rady Miasta Pionki  Bogdana Toszę oraz księdza proboszcza  z parafii św. Barbary Stanisława Bujnowskiego.
Warto nadmienić, że uczniowie niestandardowo odtańczyli ostatnią część Poloneza Ogińskiego przy pięknym akompaniamencie skrzypaczki Anieli Kurek- uczennicy szkoły muzycznej oraz Pana Krzysztofa Maja grającego na pianinie. Nad przygotowaniem figur poloneza czuwała niezastąpiona Pani Iwona Sekuła.
Drodzy maturzyści, Wasz zegar już ruszył. Życzymy Wam abyście dobrze wystartowali do tego najważniejszego biegu i wykorzystali każdą sekundę dzielącą Was od matury, która musi zakończyć się sukcesem!

 

2014

,,Pomóż Świętemu Mikołajowi”

Pod takim hasłem na terenie naszej szkoły organizowana była przed świętami akcja charytatywna. W jej ramach uczniowie wraz z rodzinami i znajomymi przeprowadzili zbiórkę darów dla domu dziecka, a dokładniej Placówki Socjalizacyjnej ,,PANDA” w Kozienicach. Zbiórka organizowana była również w ramach Dnia Praw Człowieka.
Akcja, która trwała od 16 listopada do 16 grudnia, spotkała się z dużym odzewem ze strony różnych osób. Podopiecznych domu dziecka wsparły całe klasy i uczniowie indywidualni oraz pracownicy szkoły. Efekt przeszedł wyobrażenia organizatorów. Zebrane dary w postaci: pieluch jednorazowych, środków higieny dla dzieci, kaszek, odżywek, słodyczy, pluszaków, ubranek, książeczek, przyborów do pisania i rysowania, gier edukacyjnych, zajęły cały bagażnik szkolnego busa.
Przekazanie paczek dzieciom z ośrodka ,,PANDA” nastąpiło 18 grudnia.  W przedświątecznym spotkaniu z podopiecznymi domu dziecka uczestniczyli uczniowie klasy II LOP wraz z opiekunem. Zabawie, radości i śmiechom nie było końca. Trudno było rozstać się z maluchami i młodymi podopiecznymi ośrodka.
To niezwykłe spotkanie dostarczyło uczniom naszej szkoły wielu przeżyć, ale stało się również wielką nauką życia i skłoniło do głębokiej refleksji nad losem najbardziej bezbronnych ludzi – dzieci.
Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy za wsparcie akcji i zachęcamy do podejmowania innych działań o charakterze charytatywnym, gdyż tyle jesteśmy warci,  ile możemy z siebie dać drugiemu człowiekowi.

Dodano 26.11.2012

"CEKOL w CKZiU"

W dniu 11 grudnia 2013r. w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach uczniowie klas o profilu budowlanym uczestniczyli w szkoleniu dotyczącym zastosowania gładzi szpachlowych na różnych podłożach prowadzonym przez firmę CEKOL®. 
Szkolenie przeprowadził specjalista firmy tej firmy pan Rafał Zastawny.  Składało się ono
z  części teoretycznej i praktycznej. W części praktycznej uczniowie mieli możliwość wykończenia powierzchni ścian i sufitów materiałami dostarczonymi przez firmę CEKOL®. 
Zajęcia te pozwoliły uczniom przybliżyć najnowsze technologie stosowane na rynku robót wykończeniowych w budownictwie. Była to bardzo ciekawa i przydatna lekcja.

Dodano 11.12.2013

„ A życie Skłodowskiej-Curie To przykład, jak Ty masz żyć…”

„ A życie Skłodowskiej-Curie
To przykład, jak Ty masz żyć…”
Słowa hymnu CKZiU w Pionkach stały się myślą przewodnią uroczystego apelu, który odbył się 9 grudnia 2013 roku. W ten sposób nasi uczniowie świętowali imieniny patronki szkoły Marii Skłodowskiej-Curie.
Prezentacja uczennic klas: I ht Andżeliki Pogody i Aleksandry Rzeszotek oraz uczennicy klasy I lop Martyny Perkowskiej przybliżyła zebranym sylwetkę tej sławnej Polki.
Pani dyr. M. Wiśniewska nagrodziła upominkami książkowymi uczniów klas pierwszych, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w wewnątrzszkolny konkursie wiedzy o życiu, działalności naszej patronki. Wśród wyróżnionych znaleźli się:
- Sylwia Żabczyńska z kl. I źskw
- Szymon Babula z kl. I tlż
- Andżelika Pogoda z kl. I ht
- Bartłomiej Stan i Julia Różańska z kl. I ht
- Michał Maj z kl. I tbg
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

Dodano 11.12.2013

Pokaz Mistrzów w Czerwonym

Nauczyciele Wf-u CKZiU przywiązują wiele uwagi do wszechstronnego i harmonijnego rozwoju tężyzny fizycznej wśród młodzieży, dlatego też kładą oni duży nacisk na ćwiczenia gimnastyczne. Taka praktyka pozwala w pełni poznać sprawność młodzieży, sprawdzić jej możliwości fizyczne i rozwijać potencjał ruchowy. W czwartek 5 grudnia 2013 r.   w „Czerwonym” odbyły się zawody w gimnastyce sportowej. Była to już 9 edycja tej prestiżowej imprezy, która z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością.   W zawodach udział wzięli uczniowie wszystkich klas Centrum Kształcenia Zawodowego  i Ustawicznego. Uczestnicy rywalizowali w trzech kategoriach: dziewcząt, chłopców oraz drużynowej.
W pierwszej z nich na podium znalazły się następujące zawodniczki:
Weronika Nojek IV htk- miejsce pierwsze,
Paulina Banaszek, kl. III Lop- miejsce drugie,
Karolina Alot, kl. III Los- miejsce trzecie.
W kategorii chłopców czołowe miejsca zajęli:
Jacek Bartosiewicz, kl. III tbż- miejsce pierwsze,
Szymon Mróz, kl. IV tż- miejsce drugie,
Piotr Skrzyński, kl. III tbż- miejsce trzecie.                        
Z kolei, w klasyfikacji drużynowej najlepsza okazała się klasa III tbż. Na drugim miejscu uplasowała się klasa IV htk, a trzecie miejsce zajęła klasa II Lop. 
Zawodnicy mogli liczyć na gorący doping publiczności, która miała okazję podziwiać różne techniki wykonywania skoku kucznego przez skrzynię, układów ćwiczeń na przyrządach równoważnych, wymyku i odmyku na drążku wysokim, jak również przewrotów łączonych czy stania na głowie. Zawody gimnastyczne organizowane w „Czerwonym” były dla uczestników doskonałą okazją do zaprezentowania przede wszystkim swojej sprawności, gibkości, równowagi i kontroli nad własnym ciałem, a także wytrzymałości i odporności psychicznej. Zmagania uczestników obserwowała pani dyrektor Magdalena Wiśniewska, która pochwaliła wysoki poziom zawodów. Po zakończeniu imprezy, w obecności pani wicedyrektor Sylwii Śmietanki, odbyło się uroczyste wręczenie nagród i dyplomów uczestnikom zawodów. Ponadto kibice i wszyscy zgromadzeni w hali mogli podziwiać „pokaz mistrzów”, w którym swoje umiejętności zaprezentowali po raz kolejny zwycięzcy poszczególnych kategorii. Nad bezpieczeństwem i właściwym przebiegiem rywalizacji czuwali nauczyciele wychowania fizycznego  wraz z  Dyrekcją i gronem pedagogicznym.   Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że „Czerwone” jest jedyna szkołą w powiecie radomskim, która organizuje tego typu imprezę sportową.  Sprawna organizacja, wysoki poziom zawodów i gorący doping to tylko niektóre elementy decydujące o dużej popularności i prestiżu tej imprezy. Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycje w przyszłym roku.

Dodano 06.12.2013

Mikołajki w Czerwonym

Oj, działo się! 6 grudnia, z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, bawiliśmy się w iście mikołajkowym stylu. Już od samego rana na korytarzach szkolnych można było spotkać Mikołaja, i to nie jednego…
SU zaproponował wszystkim uczniom i nauczycielom międzyklasową rywalizację – Dzień Czerwony. Punktowany był każdy czerwony element stroju (rekordziści mieli na sobie nawet po kilka warstw ubrań). Po skrupulatnym zliczeniu punktów okazało się, że jedna klasa zdecydowanie objęła dowodzenie – suma punktów na koncie II tż wyniosła 203. Dla nich obiecana nagroda niespodzianka – wybór jednego dowolnego dnia bez klasówek i pytania.
Dodatkową atrakcją podczas przerw był Mikołajkowy Koncert Życzeń oraz możliwość zrobienia sobie zdjęcia z Mikołajem i Śnieżynkami. Ci, którzy skorzystali z naszego studia fotograficznego, będą mieli niepowtarzalną pamiątkę, a dochód ze zdjęć zasili budżet Samorządu. Dziękujemy! 

Dodano 06.12.2013

 

Wyniki Szkolnego Konkursu Języka Angielskiego i Niemieckiego

Konkurs odbył się 25 listopada i cieszył się w tym roku wyjątkową popularnością. Wzięło w nim udział aż 79 uczniów. Cieszy nas tak duże zainteresowanie nauką języków obcych. Przyznaliśmy następujące miejsca w poszczególnych grupach wiekowych:                                                                                                                                        
W Konkursie Języka Angielskiego  

dla uczniów klas I i II:
I miejsce-                    Magdalena Głuszek z kl. II tż
II miejsce-                   Paulina Hajduła z kl. I LOp
III miejsce-                  Filip Tomala z kl. I tlż            
Wyróżnienia:              Warzecha Katarzyna i Nowak Weronika z  kl. I ht
oraz Sokół Martyna z kl. I tbg.                                                                                                  

dla uczniów klas III i IV:
I miejsce-                    Michał Karaś z kl. IV tbl
II miejsce-                   Katarzyna Jaworska z kl. III htl
III miejsce-                  Michał Cierpisz  z kl. IV tbl
Wyróżnienie-              Grzywacz Mateusz z kl. IV tbl           

W Konkursie Języka Niemieckiego  

dla uczniów klas I i II:
I miejsce-                    Paulina Banaszek z kl. II LOp
II miejsce-                   Mateusz Majdak z kl. II tbl
III miejsce-                 Olga Lachor z kl. I tlż i Damian Pułkowski                                                                                                                                                                 

Wyróżnienia:              Pogoda Andżelika z kl. Iht i Karaś Aleksandra z kl. II tż

dla uczniów klas III i IV:
I miejsce-        Żaneta Szczepanik z kl. IV htk
II miejsce-       Anna Warchoł z kl. III htl i Tomasz Olesiuk z kl. III LOp
III miejsce-      Konrad Karolik z kl. III LOp

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, życząc sukcesów w kolejnych edycjach. Nagrody i dyplomy zostaną wręczone w dniu 20 grudnia b. roku, podczas przedświątecznej akademii.

                                                                                                          Komisja Języków Obcych

Dodano 05.12.2013

Nasza KREW darem ŻYCIA

W środę, 4 grudnia, zorganizowaliśmy w naszej szkole we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa drugą w tym roku szkolnym akcję krwiodawstwa. Chęć oddania krwi zadeklarowało w tym dniu 43 osoby, które w sumie ofiarowały ponad  19 litrów krwi, najcenniejszego daru ratującego życie.

Wszystkim krwiodawcom dziękujemy za ich ofiarność oraz gratulujemy im postawy wrażliwości wobec chorego człowieka.

Dodano 05.12.2013

Olimpiada Przedsiębiorczości

W dniu 5 grudnia 2013 r. w Centrum Kształcenia  Zwodowego i Ustawicznego uczniowie zmagali się
z pytaniami IX Olimpiady Przedsiębiorczości. Jest ona organizowana przez Szkołę Główną Handlową
w Warszawie. Pytań było 50, w tym 25 za 1 punkt i 25 za 2 punkty. Wymagało to logicznego myslenia, ponieważ w ocenie występują ujemne punkty. Trzymamy kciuki za naszych zawodników
i do zobaczenia w drugim etapie.

Dodano 05.12.2013

Daj się Nakręcić na Pomaganie

Pod takim hasłem w naszej szkole odbywa się charytatywna zbiórka nakrętek. Uzyskane ze zbiórki pieniądze będą przeznaczone na pomoc dla chorego WIKTORKA.
Koordynatorami zbiórki są uczniowie klasy II LOP wraz z wychowawcą. Są zawsze gotowi do pomocy i odpowiedzą na wszystkie pytania, dotyczące akcji.

Miło nam poinformować, że  w trakcie  dwumiesięcznej akcji  zebrano już 292 kg nakrętek!!! Zapraszamy wszystkich do dalszego wspomagania naszego przedsięwzięcia, a Wiktorkowi życzymy wytrwałości w walce   z chorobą.

Dodano 05.12.2013

Kuchnia Polska na Mazowszu

W dniu 29 listopada 2013r. odbył się w Warszawie w Zespole Szkół Spożywczo –Gastronomicznych finał V Ogólnopolskiego Konkursu Gastronomicznego ”Kuchnia Polska na Mazowszu” pod patronatem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni oraz Akademii Kelnerskiej Grzegorza Górnika.
Cele główne konkursu to: kultywowanie, propagowanie i pogłębianie wiedzy o polskiej tradycji kulinarnej, doskonalenie umiejętności kulinarnych, rozbudzanie inicjatywy, pomysłowości i kreatywności uczniów szkół gastronomicznych, podnoszenie poziomu kształcenia zawodowego oraz nawiązywanie współpracy między szkołami i firmami związanymi z gastronomią, doskonalenie zawodowe i organizacyjne nauczycieli przygotowujących uczniów do konkursów
Z 45 szkół z całego kraju biorących udział w I etapie Konkursu do finałowej rywalizacji zakwalifikowało się 12 zespołów szkolnych , a wśród nich CKZiU w Pionkach.
W finale 3- osobowe zespoły szkolne rywalizowały w konkursach: kulinarnym i kelnerskim pod czujnym  okiem profesjonalnego Jury.
W finałowej rywalizacji uczestniczyli uczniowie Czerwonego w składzie:
Katarzyna Rdzanek- uczennica kl.IV Technikum w zawodzie kelner
Magdalena Derlatka- uczennica kl. IV Technikum w zawodzie technik żywienia
Szymon Mróz – uczeń kl.IV Technikum w zawodzie technik żywienia

Katarzyna Rdzanek wykazała się znakomitą wiedzą i umiejętnościami z zakresu obsługi konsumenta (różne rodzaje serwisu, flambirowanie) i zdobyła wyróżnienie w konkursie kelnerskim. Zawodnicy konkursu kulinarnego przygotowali: zakąskę gorącą - filety z pstrąga z nadzieniem szpinakowym w aksamitnym sosie maślano- cytrynowym oraz danie zasadnicze - rolada z indyka z musem mięsno- kurkowym zdobywając pochwałę za stronę techniczną , a łączna nota punktowa uklasyfikowała zespół na wysokim miejscu… tuż za podium.

.

Dodano 04.12.2013

Przyrodnicze sukcesy uczniów “Czerwonego”

W czwartek, 28 listopada, w Miejskim Ośrodku Kultury w Pionkach odbyło się uroczyste podsumowanie XXIII edycji konkursu “Moje spotkania z Puszczą” pt. “XXX lat Kozienickiego Parku Krajobrazowego. W harmonii z przyrodą”. Po raz pierwszy uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych rywalizowali w nowych kategoriach konkursu. W kategorii wiedzy o Kozienickim Parku Krajobrazowym najlepszy okazał się Michał Plaskiewicz z klasy I tbg. W kategorii plakatu promującego hasło tegorocznej edycji konkursu rywalizację wygrała Magdalena Gregorczyk z klasy  III tbż.  
Gratulujemy zwycięzcom i życzymy im dalszych sukcesów.

 

Dodano 04.12.2013

Wyjść poza schemat

W dniu 02.12.2013 roku w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach odbył się spektakl profilaktyczny „ Wyjść poza schemat” w wykonaniu Impresariatu Artystycznego „ Inspiracja” z Krakowa. Program obejmował spektakl i prelekcję dostosowaną do grupy wiekowej, a podejmował problematykę eliminowania nacechowanych agresją relacji wewnątrz grupy rówieśniczej.
Młody człowiek zostaje wykluczony ze środowiskowej grupy i poddany prześladowaniu. Pada ofiarą cyberprzemocy – obraźliwych e-maili, SMS-ów, publikowania ośmieszających go informacji i zdjęć, oraz podszywania się pod jego osobę w sieci.
Program stawiał sobie za cel aktywizację młodych widzów i wzbudzenie reakcji na przedstawione zjawiska. Wciągał uczniów w przemawiający do wyobraźni sposób sceniczną historią, stawiał w sytuacji analogicznej do głównego bohatera. Uświadamiał, że oni bądź ich bliscy, przyjaciele, mogą stać się celem podobnych karygodnych zachowań. Ukierunkowywał na podjęcie konkretnych działań w celu rozwiązania problemu. Podsuwał gotowe pomysły, ale i prowokował do własnej inwencji.

Spektakl obejrzeli uczniowie klas I – I tbg, I ht, I tlż, I LOp wraz z nauczycielami.

Dodano 02.12.2013

Strzelnica CKZiU

W Pionkach strzelają. To fakt. Zdarzenie nie dotyczy na szczęście prawdziwej strzelaniny z broni palnej, a jedynie ćwiczeń  w strzelnicy z użyciem broni sportowej.

W listopadzie 2013 roku w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego   w Pionkach swoją działalność rozpoczął bowiem „Uczniowski Klub Sportowy CKZiU Pionki”. Dzięki temu chętni będą mogli kształtować swoje strzeleckie umiejętności. Klub zrzesza uczniów, rodziców, nauczycieli i sympatyków strzelectwa.  W zajęciach mogą brać udział osoby początkujące oraz zaawansowane. Treningi prowadzone są przez wykwalifikowanych instruktorów z wieloletnim doświadczeniem- p. Ryszarda Baryłkę i p.Remigiusza Żaka, co gwarantuje ich profesjonalizm i bezpieczeństwo . Głównym celem Klubu jest rozwijanie umiejętności sportowych w środowisku dzieci i młodzieży, kształtowanie pozytywnych cech charakteru i osobowości, jak również integrowanie środowisk uczniowskich, rodzicielskich  i nauczycielskich.  Ponadto instruktorzy prowadzący zajęcia mają nadzieję wyłonić najzdolniejszych i najbardziej utalentowanych strzelców, którzy mogliby w przyszłości reprezentować Pionki w zawodach wysokiej rangi.   Prezesem „Uczniowskiego Klubu Sportowego CKZiU Pionki” jest pani Magdalena Wiśniewska (dyrektor CKZiU ), a funkcję sekretarza pełni pan Ryszard Baryłka.

 Klub zaprasza na zajęcia osoby, które chciałyby zgłębić tajniki strzelectwa sportowego czy też poczuć adrenalinę i rywalizację sportową. Ćwiczenia są także znakomitym sposobem na aktywne spędzenie czasu wolnego w miłej i przyjaznej atmosferze oraz dobrą okazją do poznania wielu ciekawych ludzi. Zajęcia odbywają się w budynku internatu przy ul. Sportowej.                

Szczegółowe informacje u pani Prezes Magdaleny Wiśniewskiej, instruktorów- p. Ryszarda Baryłki i p.Remigiusza Żaka oraz nauczycieli WF-u CKZiU.

Dodano 02.12.2013

Nasze Diamenty

 

Stypendium Prezesa Rady Ministrów przyznawane jest uczniowi szkoły ponadgimnazjalnej, który otrzymał promocję z wyróżnieniem, zdobył najwyższą w szkole średnią ocen lub wykazuje szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, uzyskując w niej najwyższe wyniki. Za wyniki w minionym roku szkolnym Prezes Rady Ministrów przyznał 3.863 stypendia. Wśród tych uczniów  jest dwóch przedstawicieli Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego :
- Mateusz Lewikowski – uczeń IV klasy Technikum w CKZiU
- Konrad Karolik – uczeń III klasy LO w CKZiU

Aby otrzymać tego typu wyróżnienie potrzeba  nie tylko talentu, ale przede wszystkim pracy, uporu i dużej wiedzy.  Gratulujemy Wam chłopaki

Dodano 26.11.2013

Spektakl teatralny Dziady

28 listopada 2013 z inicjatywy nauczycieli języka polskiego uczniowie klas: II LOP i III TBŻ wraz z opiekunami udali się do Radomia  na spektakl teatralny Dziady na podstawie dramatu romantycznego Adama Mickiewicza.
Przedstawienie Nowego Teatru w Słupsku w reżyserii Stanisława Miedziewskiego, grane już od kilku lat,  przyciąga zawsze wielu widzów ceniących sztukę teatralną. Tym razem również w czasie przedstawienia panował niesamowity klimat. Niezwykle zabrzmiała Wielka Improwizacja w ustach uwspółcześnionego Konrada, w którego wcielił się Mateusz Młodzianowski. Profetyzm Widzenia Księdza Piotra podkreślił swoją kreacją aktorską Ireneusz Kaskiewicz. Jednak najwięcej uwagi skupił na sobie brawurową rolą Senatora Jerzy Karnicki. Nie od dziś wszak wiadomo,  że kreacje postaci negatywnych są najciekawsze.
Dziady Teatru Nowego ze Słupska to inscenizacja inna, niż wystawiane dotychczas w polskich teatrach, skupiona na kilku wymownych scenach. Przy trosce o wierność tekstowi i szacunku dla romantycznego klimatu utworu, twórcy spektaklu skupili uwagę widzów na wątkach wciąż aktualnych, jak choćby korupcja polityczna, odwieczny konflikt uniwersalnych wartości z prywatą i interesownością, a także zdrada elit. Choć dziś pojęcia te mają treść nieco inną niż dwa wieki temu, twórcy słupskich Dziadów stawiają młodym widzom pytania: czym jest dziś polskość, co składa się na kanon podstawowych wartości, jaki powinien być współczesny kształt patriotyzmu, jakie oczekiwania stoją dziś przed inteligencją i animatorami duchowej strony życia narodu?
Wstrząsająca problematyka i świetna realizacja sceniczna Dziadów poruszyły widzów dogłębnie. Wśród uczniów naszej szkoły przeważały więc entuzjastyczne oceny spektaklu.     

Dodano 30.11.2013

PAT

W dniu 25 listopada 2013r. pani pedagog Beata Markowska wraz z panią dyrektor Magdaleną Wiśniewską uczestniczyły w  uroczystej Gali Finałowej programu „Profilaktyka a Ty”, która odbyła  się w Multikinie Usynów w Warszawie.

Odpowiedzieliśmy na zaproszenie Ministra Edukacji Narodowej
i Komendanta Głównego Policji. Gości Gali przywitała Reprezentacyjna Orkiestra Policji z Warszawy oraz nagranie z przesłaniem ministra Marka Michalaka Rzecznika Praw Dziecka, kierowane do wszystkich uczestników. Oficjalnie Galę Finałową otworzył I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Krzysztof Gajewski oraz Sekretarz Stanu w MEN minister Tadeusz Sławecki. Ministra Spraw Wewnętrznych reprezentowała Elżbieta Rusiniak Naczelnik Wydziału Profilaktyki w MSW. Podczas Gali zaprezentowany został film  profilaktyczny „Domówka” przygotowany przez KSP z partnerami zewnętrznymi oraz filmRoberta Paczosa „Antidotum” zrealizowany przez grupę PaT wBiłgoraju.
Spora część publiczności oczekiwała na prapremierę filmu Krzysztofa Kwiatkowskiego realizowaną przy współpracy z Impresariatem oraz warszawską grupą PaT  „Wracaj skąd przyszedłeś - ksenofobia”. Komentarze do filmów wygłosili prof. dr hab. Marek Konopczyński Rektor WSNS PEDAGOGIUM orazinsp. Krzysztof Łaszkiewicz Pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. Praw Człowieka.
Filmy te będą stanowiły edukacyjny pakiet multimedialny również w naszej szkole.

Dodano 26.11.2013

„MOZAIKA ŻYCZLIWOŚCI” W CKZIU

Nikogo nie trzeba już przekonywać, że idea Dnia Życzliwości powinna być bliska każdemu człowiekowi i to nie od święta, ale na co dzień. Dlatego w  CKZiU działania związane z 21 dniem listopada poprzedzone zostały ciekawymi akcjami, których celem było wywołanie uśmiechu na twarzach i sprowokowanie refleksji o relacjach między ludźmi.
Jak to próbowaliśmy osiągnąć? W redakcji naszej gazetki „Szkolnym Szeptem” spontanicznie powstawały coraz to nowe pomysły. To był najbardziej kreatywny moment, od planu zależało powodzenie akcji i to, co najważniejsze… W szkole ogłosiliśmy akcję na „Świąteczną paczkę ŻYCZLIWOŚCI” oraz konkurs na „Najbardziej Życzliwego Ucznia w klasie”. To nie wszystko. Klasy miały przygotować „Maskotkę Życzliwości”, co pozornie wydawało się łatwym zadaniem, ale uczniowie musieli wybrać jedną osobę spośród siebie i zaprojektować dla niej odpowiednią kreację (nie mylić z modą!). Pomysłowość niektórych klas zaskoczyła nawet jurorów.
W Dniu Życzliwości na korytarzach rozbrzmiewała muzyka wybrana przez każdą klasę. Muzyka naprawdę łagodzi obyczaje, nawet największe ponuraki wyjątkowo często błyskały uśmiechem, a my liczymy, że stanie się to codziennym obyczajem.
Nasi dzielni redaktorzy odwiedzili przedszkolaków, zanosząc im przesłanie przyjaźni i życzliwości. Dzieci były niezwykle otwarte, odpowiadając na pytania i udzielając pierwszych wywiadów. Wrócimy tam za rok.
Niemalże w południe spod szkoły wyruszył korowód, tym razem pod hasłem „Mozaika Życzliwości”, bo chcieliśmy zaznaczyć, że życzliwość może mieć różne oblicza. Nasza trasa prowadziła do LO im. M. Dąbrowskiej , PG nr1 i Szkoły Podstawowej nr1, a więc odwiedziliśmy te szkoły, do których nie dotarliśmy w ubiegłym roku. Zdziwienie, uśmiechy, niepewne reakcje przechodniów towarzyszyły nam wszędzie. Nasza otwartość i  przekazywane życzenia otwierały serca innych. O to nam właśnie chodziło! W ponury dzień taki miły gest potrzebny był każdemu.

Dodano 25.11.2013

Zgaś papierosa!

„Im więcej palisz, tym więcej tracisz. Zgaś papierosa!” – pod tym hasłem w miniony piątek przebiegała akcja związana ze Światowym Dniem Rzucana Palenia Tytoniu. W ramach promowania rzucania palenia papierosów przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego CKZiU rozmawiali z mieszkańcami Pionek przy Placu Konstytucji 3 Maja. Wśród osób palących przeprowadzona została ankieta na temat nałogu nikotynowego i problemów związanych z walką z paleniem papierosów. Każdy mógł otrzymać test na uzależnienie od tytoniu z informacją o tym, gdzie szukać pomocy, by skutecznie rzucić palenie.
Uczniowie szkoły aktywnie włączyli się w szereg działań – powstały wymowne plakaty związane z ideą Dnia Rzucania Palenia, a cała społeczność szkolna wzięła udział w głosowaniu na najlepsza pracę. Po zliczeniu głosów z przyjemnością informujemy o wynikach – I miejsce zajął plakat utalentowanego pierwszoklasisty Huberta Koniarczyka. Samorząd Uczniowski postanowił ufundować nagrody dla twórców dzieł, które zajęły II i III miejsce – Karoliny Jurek (kl. III LOp) i Mikołaja Marszuli (kl. I tlż). Gratulujemy kreatywności i talentu!   
Nie od dziś wiadomo, że walka z nałogiem nikotynowym jest trudna, a droga do rzucenia palenia bywa długa i wymaga odpowiedniej motywacji i samozaparcia. By pokazać jak wyniszczający jest to nałóg, a jednocześnie uświadomić młodym ludziom, że walkę z papierosem można wygrać, podczas długich przerw uczniowie oglądali krótkie filmiki o szkodliwości palenia, składzie papierosów, sposobach na rzucenie palenia.

Organizatorzy akcji, Samorząd Uczniowski i pedagodzy szkolni, są przekonani o słuszności przeprowadzania tego typu działań. Może wśród młodych ludzi zapanuje wreszcie moda na niepalenie!

Dodano 26.11.2013

 

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

Od 1991 roku w trzeci czwartek listopada obchodzony jest w Polsce Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Tysiące palaczy starają się wytrwać ten jeden dzień w niepaleniu, a część z nich przestaje w ogóle palić.
Święto to narodziło się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada (tydzień przed obchodzonym w Stanach Zjednoczonych Dniem Dziękczynienia) za Dzień Rzucania Palenia.. Idea dnia, w którym zachęca się palaczy do zerwania z nałogiem, przyjęła się także w innych krajach.

Cel Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu w Polsce
Realizację planu Europy wolnej od dymu tytoniowego osiągamy poprzez tworzenie społecznego
i politycznego poparcia idei - organizowanie w skali populacyjnej, ogólnokrajowej i lokalnej kampanii zdrowotnych promujących zdrowy, wolny od dymu tytoniowego styl życia. Według badań specjalistów, statystyczny palacz podejmuje nawet siedem bezskutecznych prób rzucenia palenia zanim uda mu się przezwyciężyć uzależnienie. Zaledwie 3-5 % palaczy, którzy rzucili palenie bez jakiegokolwiek wsparcia, nie wraca do palenia w okresie od 6 do 12 miesięcy. Podstawą skutecznego rzucenia palenia jest motywacja osoby palącej i pełna informacja na temat trudnej drogi wychodzenia z nałogu.

 

Ty także powinieneś znaleźć swoją drogę, aby rozstać się z nałogiem!
Żeby Ci w tym pomóc w dniu 22 listopada 2013 r. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego organizuje akcję promująca rzucenie palenia.  Akcja odbywać się będzie w godzinach od 9.00 do 11.00 przy Placu Konstytucji 3 Maja
w Pionkach oraz przez cały dzień w budynku szkoły przy Alei Jana Pawła II 7.

Osoby popierające kampanię oraz chcące rzucić palenie zapraszamy do wzięcia udziału.

Dodano 20.11.2013

 

95. Rocznicy Odzyskania Niepodległości

W ramach obchodów 95. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę w CKZiU odbyły się Konkursy Poezji i Pieśni Patriotycznej – Szkolny i Powiatowy. Tegoroczne konkursy były również okazją do uczczenia Obchodów Roku Powstania Styczniowego, dlatego hasłem spotkania stały się słowa pieśni: „Schowaj matko suknie moje, perły, wieńce z róż…”. Konkursy zorganizowane zostały we współpracy ze Związkiem Harcerstwa Rzeczypospolitej – Szczep Puszcza w Pionkach.
8 listopada uczniowie Czerwonego już po raz VII wzięli udział w Szkolnym Konkursie Poezji i Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej. Konkurs odbył się w ramach projektu „Ojczyźnie Miłej Służ!” i został wsparty finansowo przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Jury w składzie: Magdalena Wiśniewska, Zofia Rinas i Paulina Banaszek, uczennica klasy II LOp, wyłoniło w konkursie następujących laureatów:

kategoria - praca plastyczna
I miejce - Hubert Koniarczyk ITbg
II miejce - Natalia Dziedzic IV Tż
III miejsce - Paulina Tuszyńska I LOp

wyróżnienie - Michał Lewikowski III HTl

w konkursie poezji patriotycznej:
I miejsce: ex aequo Sylwia Mucha – klasa III LOp i Mateusz Dziewit – klasa III tbż
II miejsce: Katarzyna Firlej – klasa II zkm
III miejsce: Kinga Sałek – klasa II LOp
wyróżnienie: Jacek Bartosiewicz – klasa III tbl;

w konkursie pieśni patriotycznej – soliści :
I miejsce: Weronika Nojek – klasa IV htk
II miejsce: ex aequo – Klaudia Płaza i Paulina Wiączek – klasa III LOp;

w konkursie pieśni patriotycznej – zespoły :
I miejsce: ex aequo – zespół klasy IV tbl i zespół klasy III htl
II miejsce: zespół klasy II tbl.

Nagrodę Specjalną za interpretację i dobór utworu odwołującego się do powstania styczniowego zdobył Mateusz Dziewit z klasy III tbż.

         12 listopada odbyły się Powiatowe Konkursy Poezji i Pieśni Patriotycznej. Konkursy zorganizowane były w ramach projektu „Niepodległość i Patriotyzm” i zostały wsparte przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Nagrody w Konkursach ufundowało także Starostwo Powiatowe w Radomiu. Jury w składzie: Magdalena Wiśniewska, Zofia Rinas i Magdalena Gregorczyk, przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, wyłoniło w konkursie następujących laureatów:
w konkursie poezji patriotycznej:
I miejsce: Adrian Majewski Publiczne Gimnazjum Nr 2 w Pionkach
II miejsce: Anna Łuczyńska Publiczne Gimnazjum w Suskowoli
III miejsce: Szymon Banach Publiczne Gimnazjum w Suskowoli
wyróżnienie: Michał Kozicz Publiczne Gimnazjum Nr 1 w Pionkach;

w konkursie pieśni patriotycznej:

I miejsce: Katarzyna Rębisz Publiczne Gimnazjum w Zespole Szkół w Goździe
II miejsce: Wiktoria Różańska Publiczne Gimnazjum w Zespole Szkół w Goździe
III miejsce: Łukasz Jaworski Zespół Szkół Ogólnokształcących w Myśliszewicach
wyróżnienie: Klaudia Bogumił Publiczne Gimnazjum w Świerżach Górnych.

Nagrodę Specjalną za interpretację i dobór utworu odwołującego się do powstania styczniowego zdobyła Ewelina Purwin z  Publicznego Gimnazjum Nr 2 w Pionkach.
Polskie pieśni patriotyczne i żołnierskie oraz liryki patriotyczne, w których jak w lustrze odbiły się losy polskiego narodu, a zwłaszcza tragiczne wydarzenia powstania styczniowego z pewnością przyczyniły się do głębszej refleksji nad istotą Narodowego Święta Niepodległości.
Uczniowie naszej szkoły nie tylko śpiewali i recytowali, ale także aktywnie włączyli się w Miejskie Obchody Rocznicowe. W dniu 11 listopada klasy o profilu policyjnym, I LOp i II LOp, wraz z opiekunami i Pocztem Sztandarowym Szkoły, wzięły udział we mszy świętej w intencji Ojczyzny, a następnie wspólnie z całą lokalną społecznością przemaszerowały pod Legionówkę, gdzie pod Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego złożyły kwiaty i uczestniczyły w Apelu Pamięci.
Tego dnia odbył się Bieg Niepodległości organizowany przez UKS Orlik Pionki. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych na dystansie 1500 m chłopców nasi uczniowie zajęli: II miejsce – Jakub Amanowicz z klasy III LOs, III miejsce – Szymon Grabowski z klasy IV tbl, IV miejsce – Maciej Samborski z klasy I tlż, V miejsce – Konrad Karolik z klasy III LOp.

Dodano 13.11.2013

TRIUMF W KONKURSIE RECYTATORSKIM

7.11.2013 w Miejskim Ośrodku Kultury w Pionkach odbył się Konkurs Poezji Patriotycznej. Nasza szkoła reprezentowana była przez dwie uczennice: Katarzynę Firlej z klasy II zkm oraz Sylwię Muchę z klasy III lop. Jak co roku bardzo wysoki poziom konkursu wymagał od wszystkich uczestników maksymalnej koncentracji i opanowania stresu. Nie wszyscy poradzili sobie  z tym zadaniem wystarczająco dobrze, stąd zdarzały się  pomyłki, zająknięcia  a nawet problemy z odtworzeniem tekstu z pamięci.

Nasze reprezentantki poradziły sobie doskonale, triumfując w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Bezkonkurencyjna okazała się Sylwia Mucha, recytując wiersz Ci ludzie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Jak podkreśliła przewodnicząca jury, Sylwia stała się objawieniem tegorocznego konkursu. Gratulujemy tak udanego debiutu naszym koleżankom i ich opiekunce Dorocie Jończyk!

Dodano 10.11.2012

sukcesy Adriana

19-20.10.2013 w Pionkach odbyły się Mistrzostwa Polski wTang Soo Do ,w których wiele sukcesów odniósł uczeń CKZiU Adrian Orlik . Nasz uczeń został mistrzem Polski w konkursie drużynowym .
Ponadto zdobył srebrny medal w walkach  przerywanych Semi Contakt . Udziałem Adriana były brązwe medale w walkach ciągłych Light-Kick oraz w rozbijaniu desek .Głównym celem naszego  mistrza jest przygotowanie się  do mistrzostw Europy w Takewondo , które odbędą się w 2014 roku w Polsce. Gratulujemy.

Dodano 06.11.2012

Stres pod kontrolą

Stres jest obecny w życiu każdego człowieka. Jest reakcją na sytuacje trudne bądź uznane za trudne. Młodzież przygotowująca się do matury, staje wobec takich wydarzeń jak matura, wybór przyszłej drogi życiowej, studia czy praca. Z całą pewnością doświadczy wielu trudnych stresorodnych sytuacji. Ważne jest, żeby była przygotowana do radzenia sobie z wyzwaniami.
Dlatego też 30 października 2013 roku w naszej szkole odbyły się warsztaty szkoleniowe dla młodzieży klas maturalnych których celem było zwiększenie umiejętności radzenia sobie ze stresem, uświadomienie młodzieży, że kontrolowany przez nich stres może im pomóc w osiąganiu założonych celów. W warsztatach uczestniczyła młodzież klas maturalnych: IV htk, IV tbl, IV tż, oraz III lop, III los.

Warsztaty zostały przygotowane i przeprowadzone przez przedstawicieli Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej z Warszawy.

Dodano 05.11.2013

I Etap VI Olimpiady Logistycznej

Uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach, kształcący się w zawodzie technik logistyk, 11 października 2013 r. uczestniczyli w I etapie VI edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej organizowanej przez Wyższą Szkołę Logistyki w Poznaniu. 25 przyszłych techników logistyków z klas II, III, IV punktualnie o godzinie 11.00 zmagało się z 25 zestawami pytań (w olimpiadzie wzięło udział 270 innych szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski). Od chwili otrzymania testu, każdy olimpijczyk miał 40 minut na sprawdzenie swojej wiedzy logistycznej.
Pokonanie szkolnego etapu wymagało nie tylko ogólnej znajomości podstaw logistyki, ale także szczegółowej wiedzy dotyczącej międzynarodowych regulacji transportu drogowego, zasad organizacji transportu morskiego i lotniczego czy znajomości rodzajów dokumentów spedycyjnych, a to dlatego, że hasłem tegorocznej olimpiady jest „Rola transportu i spedycji w logistyce”. Wyniki pierwszego etapu olimpiady będą znane do końca października. Ci, którzy najlepiej poradzą sobie w szkolnych potyczkach, spotkają się na zawodach okręgowych – 5 grudnia. Finał olimpiady, do którego zakwalifikuje się ścisła czołówka młodych logistyków, odbędzie się tradycyjnie w Poznaniu, w siedzibie Wyższej Szkoły Logistyki, 7 marca 2014r. Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi 4 kwietnia 2014 r.
Życzymy olimpijczykom wytrwałości w pogłębianiu wiedzy i sukcesów w kolejnych zmaganiach.

Dodano 27.10.2013

Eurocup 2013

We wtorek i środę, 22 - 23 października 2013 r. na terenie hali sportowej  Akademii Hotelowej w Prešovie (Słowacja) przeprowadzono  21  Międzynarodowy Konkurs Barmański – EuroCup 2013. Impreza odbywa się pod patronatem AEHT - Europejskiego Stowarzyszenia Hotelarstwa i Turystyki, Słowackiego Stowarzyszenie Barmanów i Miasta Presov. Głównym organizatorem konkursu była Akademia  Hotelowa  w Prešovie.
EuroCup daje możliwość motywowania młodych ludzi, do pokazania swoich umiejętności oraz doskonalenia technik zawodowych.
W konkursie brało udział 39 dwuosobowych zespołów młodych barmanów ze Słowacji, Czech, Litwy, Ukrainy, Słowenii, Finlandii, Węgier i Polski.
Naszą szkołę reprezentowali: Klaudia Jaraszek- uczennica klasy drugiej i Mateusz Dziewit – uczeń klasy trzeciej Technikum, w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych.
Nasza drużyna została sklasyfikowana zespołowo na 18 miejscu. Jesteśmy, więc w tym roku w połowie stawki. http://www.hapresov.edu.sk/uploads/wysiwyg/EUROCUP/poradie_skol.pdf
Konkurs składał się z dwóch etapów. Pierwszy etap to test wielokrotnego wyboru, który dotyczył wiedzy barmańskiej, informacji o Jack Daniel’S 7, jak i wiedzy ogólnej. Oczywiście wszystkie pytania były w języku angielskim. Ponadto, za każdą błędną odpowiedź były odejmowane punkty(-1).
Drugi etap to część praktyczna. Każdy z zawodników w wyznaczonym czasie musiał przygotować 3 drinki alkoholowe w kategorii fancy drink  i 3 drinki w kategorii soft. Przekroczenie czasu skutkowało przyznaniem punktów karnych. Na ocenę końcową składały się noty za : umiejętności techniczne i sposób przyrządzania drinka, noty za walory smakowe, ocena za dekorację oraz test.

Klaudia  zajęła wysokie 9 miejsce w kategorii „Fancy drink” przygotowując drink o nazwie
„Red Revolucion”

Dodano 27.10.2013

Na półmetku PIERWSI

Nasza drużyna siatkarzy pierwszą część rundy jesiennej zakończyła na pierwszym miejscu z kompletem 6pkt uzyskanych w kolejnych meczach. Po zwycięstwach z drużynami z LO i Zielonego, zakończyliśmy rozgrywki zwycięstwem z PTS Pionki. W środę drużyna Czerwonego wygrała trzeci mecz wynikiem 2:1. Nasza drużyna gra w składzie : Włodek Kucharski - kapitan, Kuba Cymbała - absolwent, Piotr Sapiński, Damian Skalski, Bartek Iwański, Łukasz Majos, Bartek Furga (czasami :) ), Szymon Babula, Damian Surma, Dominik Bociek. Chłopakom gratulujemy i czekamy na kolejne sukcesy :) .

Dodano 24.10.2013

Nowe zasady naboru do Policji

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych  przed kilkoma dniami skierowało do uzgodnień międzyresortowych projekt nowelizacji rozporządzenia regulującego zasady kwalifikacji do policji.
Dodatkowe punkty w postępowaniu kwalifikacyjnym dostaną kandydaci, którzy ukończyli szkołę ponadgimnazjalną w klasie o profilu policyjnym.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych chce, by zasady naboru do policji zmieniły się od początku 2014 r.
http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/zmienia-zasady-przyjmowania-do-policji,362036.html

Dodano 24.10.2013

Lekcja o bezpieczeństwie na drodze

W październiku uczniowie wszystkich klas drugich naszej szkoły spotkali się z przedstawicielami Ośrodka Szkolenia Kierowców "Auto-Takt".

Zajęcia prowadzone przez instruktora nauki jazdy dotyczyły ogólnego zarysu wiedzy jaki trzeba posiadać przystępując do egzaminu na prawo jazdy. Uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie podstawowe zasady poruszania się po drodze - zarówno jako pieszy jak i prowadzący pojazd. Przedstawiciele ośrodka podpowiadali również, na co warto zwrócić uwagę, kiedy egzamin już się rozpocznie i jakich błędów unikać. Dziękujemy

Dodano 23.10.2013

„Kim Ty jesteś, człowieku…” Dzień Edukacji Narodowej w Czerwonym

Tegoroczny Dzień Edukacji Narodowej świętowaliśmy 15 października. By wspólnie uczcić święto szkoły, zebraliśmy się w sali gimnastycznej. Część oficjalną akademii poprowadziła p. Sylwia Śmietanka, zastępca dyrektora szkoły. Po wprowadzeniu sztandaru i zaśpiewaniu hymnu narodowego głos zabrała p. dyrektor Magdalena Wiśniewska – przywitała zebranych, złożyła wszystkim życzenia i podziękowała za codzienną pracę i zaangażowanie.
Ten wyjątkowy w życiu szkoły dzień jest zawsze okazją do nagrodzenia nauczycieli za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej. Tym razem, obok nagrodzonych pedagogów, stanęli również najlepsi uczniowie – stypendyści Prezesa Rady Ministrów, Konrad Karolik z klasy III LOp oraz Mateusz Lewikowski z klasy IV htk, a także stypendyści Starosty Radomskiego: Patrycja Biernat (klasa III LOp), Artur Woźniak (klasa IV htk), Magdalena Rybicka (klasa II zkm), Paulina Banaszek (klasa III LOp), Katarzyna Jaworska (klasa III htl) i Magdalena Gregorczyk (klasa III tbż). Nagrodzonym serdecznie gratulujemy.
Przewodnicząca szkoły, Magdalena Gregorczyk, wystąpiła jako przedstawicielka Samorządu Szkolnego, by podziękować nauczycielom za wsparcie, cierpliwość i motywację, która pozwala pokonywać codzienne przeszkody i przekraczać granice własnych możliwości. Po raz pierwszy w tym roku szkolnym zaprezentowali się członkowie Samorządu Szkolnego. Obok Magdaleny Gregorczyk uczniów reprezentować będą: Benita Kupis jako zastępca, Martyna Sokół jako sekretarz oraz: Klaudia Jaraszek, Klaudia Traczyk, Paulina Wiączek, Paulina Lis, Magdalena Kołodziejczyk, Artur Woźniak, Mateusz Dziewit oraz Konrad Jaroszek.   
Wspólne wykonanie hymnu szkoły zakończyło część oficjalną uroczystości. Na scenę, przy dźwiękach piosenki „Kim Ty jesteś, człowieku…” i wizerunkach wielkich tego świata – bohaterów i zbrodniarzy, wkroczyli artyści. Przedstawiciele różnych klas, III tbż, II tż, IV htk, III LOp, II tbl, II LOp, II zkm i III LOs, zaprezentowali historię polskiej edukacji, od czasów średniowiecza po XX wiek, zwracając uwagę na ważne postaci i przełomowe wydarzenia. Muzyka, obrazy, śpiew i recytacja, które złożyły się na całość wystąpienia, wywołały w publiczności skupienie, zadumę, a także wzruszenie. Artyści wykazali się wyjątkową wrażliwością sceniczną i dużym profesjonalizmem. Ich wysiłek i umiejętności zostały nagrodzone podziękowaniami pani dyrektor oraz owacjami na stojąco.

Dodano 15.10.2013

Uczniowie CKZiU w roli kelnerów

Z okazji 30- lecia Kozienickiego Parku Krajobrazowego w dniach 9-11.X. 2013 w CAL „Kasyno” w Pionkach oraz internacie CKZiU w Pionkach odbyła się ogólnopolska konferencja dotycząca historii Kozienickiego Parku Krajobrazowego oraz tematyki ekologicznej.
Organizatorzy poprosili szkołę o przygotowanie oprawy gastronomicznej konferencji. Młodzież z klas o profilu hotelarskim, kelnerskim i żywieniowym pod kierunkiem nauczycieli przygotowała i obsługiwała przerwy kawowe, obiad, uroczystą kolację dla 80 uczestników konferencji oraz przygotowała i serwowała śniadanie dla gości, którzy skorzystali z noclegu.

Tradycyjnie, uczniowie i nauczyciele pracowali z dużym zaangażowaniem co zostało wysoko ocenione przez organizatorów i uczestników.

Dodano 15.10.2013

 

XIII Dzień Papieski

W ramach obchodów XIII Dnia Papieskiego - 13.10.2013, pod hasłem "Jan Paweł-Papież Dialogu" w CKZiU przygotowano wystawę przypominajacą życie Jana Pawła II, dla którego dialog z drugim człowiekiem był wyjatkowym wyznaniem i zadaniem. Uważał bowiem, że poprzez właściwą rozmowę ludzie wzajemnie się poznają. Poznanie prowadzi zaś do wzajemnego szacunku, który jest podstawą pokoju między narodami

Dodano 10.10.2013

CZERWONE biega...

Dnia 3 października 2013 roku w Pionkach odbyły się Mistrzostwa Szkół w Biegach Przełajowych. Była to już kolejna tego typu impreza, która została zorganizowana przez klub sportowy „ORLIK”.  Miło jest nam poinformować, że w kategorii szkół ponadgimnazjalnych jesteśmy szkołą, która nie ma sobie równych. Zajęliśmy I miejsce drużynowo oraz byliśmy najliczniejszą reprezentacją, która stawiła się na miejsce startu. Pokonanie dystansu 1000 metrów w przypadku dziewcząt i 1500 metrów w przypadku chłopców nie jest dla naszych uczniów problemem. Jeżeli chodzi o sukcesy indywidualne, to na szczególne wyróżnienie zasługuje Magda Buraczyńska, która zajęła II miejsce oraz Paulina Sobieraj zdobywczyni III miejsca. O zamiłowaniu naszych uczniów do biegania świadczy fakt, iż na wieść o zawodach sami zgłaszali się do nauczycieli wychowania fizycznego aby móc sprawdzić swoją formę przed sezonem zimowym.
WSZYSTKIM, KTÓRZY UKOŃCZYLI BIEG SERDECZNIE GRATULUJEMY I CZEKAMY NA KOLEJNE SUKCESY WIOSNĄ!

Dodano 06.10.2013

Obchody Dnia Języków Obcych

W czwartek 26 września już po raz kolejny świętowaliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków Obcych. Działo się tego dnia wiele, gdyż Komisja Języków Obcych ogłosiła konkurs dla wszystkich uczniów naszej szkoły. Poszczególne klasy losowały z zaproponowanej listy nazwę jednego kraju,  z którym miały się w tym dniu w dowolny sposób zidentyfikować. Nasi uczniowie wykazali się jak zawsze dużą kreatywnością i co ważne, korzystając z zasobów Internetu, pogłębili swoją wiedzę dotyczącą kultury danego kraju. Były więc ciekawe stroje, flagi i wiele innych akcesoriów (także jadalnych J). Rywalizacja była wyjątkowo ostra i wzbudzała wielkie emocje.


Zwycięzcę, którym okazała się kl. I tbg wraz z wychowawczynią-  panią Ewą Belowską wyłoniło jury  w składzie: pani dyrektor Magdalena Wiśniewska, nauczycielka j. polskiego- pani Katarzyna Grzywacz Bielecka, nauczyciel geografii- pan Tomasz Śmietanka oraz przedstawicielka Samorządu Szkolnego Magdalena Gregorczyk.  Zwycięska klasa uda się na jednodniową wycieczkę.
Dzień 16 września obfitował w jeszcze inne wydarzenie, gdyż nasi uczniowie z klas: III htl, III tbż  i II LOp przygotowali wraz z nauczycielami języków obcych bardzo pouczające przedstawienie, mające na celu uświadomienie uczniom, jak ważna jest nauka języków obcych i w jakich sytuacjach można tę umiejętność wykorzystać.
Kasia i Konrad, główni bohaterowie przedstawienia, podróżowali podczas wakacji po krajach europejskich, poznawali nowych przyjaciół, zwiedzali zabytki, no i oczywiście mogli wykorzystywać znajomość języków obcych. Różnie to wyglądało, bo wiemy, że nie wszyscy podchodzą dość poważnie do nauki języków. Mamy nadzieję, że udział w przedstawieniu zmotywował wszystkich opornych uczniów do działania. Życzymy więc wszystkim na przyszłość wielu sukcesów na tej niwie.

Dodano 28.09.2013

„Czerwone” tradycyjnie obsługuje siatkarski mecz charytatywny

Uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego ponownie obsługiwali siatkarski mecz charytatywny rozegrany 19.IX.2013 między PGE Skrą Bełchatów a Asseco Resovią  Rzeszów.
Jest to szlachetna impreza sportowa, którą  już tradycyjnie obsługuje młodzież z „Czerwonego”.
Uczniowie i nauczyciele klas usługowych (hotelarskich, kelnerskich i żywieniowych) mieli przyjemność przygotować i obsługiwać poczęstunek w postaci stołu bufetowego.
Hotelarze z klasy III (M. Bielecka, K. Jaworska, E. Jasek, M. Lewikowski) i IV (J. Danasiewicz, A. Woźniak, Ż. Szczepanik) oraz kelnerzy (N. Surma, P. Solecki, K. Rdzanek, M. Bisińska) mieli okazję spotkać się osobiście z takimi gwiazdami jak: Ignaczak, Wlazły, Pliński, Conte, Uriate.
Przekąski i drobne dania z dużym kunsztem wykonała młodzież z klas o profilu gastronomicznym pod kierunkiem nauczycieli przedmiotów zawodowych.
W przerwie meczu pokaz umiejętności barmańskich zaprezentowały uczennice kl II i uczeń kl III o profilu żywieniowym K. Jaraszek , M. Wieczorek, M. Dziewit. Wspomagała ich utytułowana w barmaństwie  absolwentka  CKZiU  A. Pawlak.
Uczestnictwo w obsłudze takiej imprezy daje dużo satysfakcji więc młodzież i nauczyciele dziękują organizatorom za zaproszenie do współpracy.

Do zobaczenia tradycyjnie w przyszłym roku.

Dodano 26.09.2013

Ślubuję uroczyście…

Tradycją Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego jest uroczyste przyjęcie nowych uczniów w poczet społeczności uczniowskiej poprzez złożenie uroczystego ślubowania na sztandar szkoły w obecności nauczycieli, rodziców i opiekunów. Rotę ślubowania w imieniu pierwszoklasistów wypowiedzieli:  
-  Patrycja Amerek – uczennica klasy I LO – Liceum Ogólnokształcące
-  Benita Kupis  - uczennica klasy I Technikum -technik hotelarstwa
-  Emil Janas – uczeń klasy I Technikum - technik logistyk/technik żywienia
-  Jakub Cybulski- uczeń klasy I Technikum -  technik mechanik/technik 
cyfrowych procesów graficznych
-Aleksandra Bolek – uczennica I ZSZ – kucharz/ ślusarz/wielozawodowa
Życzenia pierwszoklasistom złożyli przedstawiciele Samorządu Szkolnego Klaudia Jaraszek i Mateusz  Dziewit oraz dyrektor szkoły Magdalena Wiśniewska.

W roku szkolnym 2013/2014 do pięciu klas pierwszych CKZiU uczęszczać  będzie 158  uczniów.

 

Dodano 16.09.2013

NOWY ROK SZKOLNY I NOWE SUKCESY SPORTOWE W CKZiU

 

Wielokrotnie informowaliśmy o niesamowitych osiągnięciach sportowych PAULINY BANASZEK uczennicy klasy III LOP. Ta ambitna zawodniczka Klubu Sportowego Centrum Tang Soo Do Pionki zdobywa najwyższe trofea we wszystkich zawodach, które rozgrywane są na terenie Polski i Europy. Jednak kolejny sukces Pauliny przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Zdobyła tytuł MISTRZYNI  ŚWIATA w walkach na Mistrzostwach Świata Tae Kwon Do International. Zawody odbyły się w dniach 12-14 lipca 2013 roku w Coventry, Anglia. Była to bardzo prestiżowa impreza, w której wzięło udział prawie 3000 zawodników z całego świata. GRATULUJEMY I JUŻ TRZYMAMY KCIUKI ZA KOLEJNE SUKCESY!!

Dodano 13.09.2013

22,5 litra życia

10 września 2013r. w naszej szkole obyła się zbiórka krwi. Podczas trwającej zaledwie  5 godzin zbiórki do rejestru krwiodawców wpisało się ponad 70 osób. Do oddania krwi zakwalifikowało się 50 osób. Tym samym uczniom i absolwentom CKZiU udało się oddać 22,5 litra nieocenionego daru życia.
Wszystkim krwiodawcom i wszystkim tym, którzy chcieli a nie mogli podzielić się krwią, serdecznie dziękujemy!

Dodano 10.09. 2013

Informacja dla Rodziców uczniów klasy 1tlż (technik logistyk, technik żywienia)
  1. Szanowni Państwo,

Serdecznie prosimy o wyrażenie zgody na udział Państwa dziecka w Badaniu umiejętności historycznych absolwentów gimnazjum. Badanie to jest prowadzone w ramach projektu systemowego Entuzjaści Edukacji, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i realizowanego przez Instytut Badań Edukacyjnych.
Uczniowie, którzy rozpoczynali naukę w gimnazjach w 2009 roku, są pierwszym rocznikiem kształconym wg nowej podstawy programowej. Jej autorzy położyli szczególny nacisk na kształcenie umiejętności uczniów. Celem badania jest sprawdzenie, na ile – podczas nauki w gimnazjum – uczniowie opanowali umiejętności historyczne oraz w jakim stopniu potrafią samodzielnie korzystać ze zdobytej wiedzy historycznej. Dlatego bardzo ważne jest przeprowadzenie badania na samym początku edukacji ponadgimnazjalnej. Do udziału w nim zaproszono 150 szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski – liceów, techników i szkół zawodowych. Jedną z nich jest szkoła, w której rozpoczyna właśnie edukację Państwa dziecko. 
Jeśli wyrazicie Państwo zgodę na udział w badaniu, uczniowie napiszą 90 minutowy test z historii oraz wypełnią ankietę dotyczącą zainteresowań historycznych. Całość badania odbędzie się na terenie szkoły, w ciągu jednego dnia, w terminie uzgodnionym z Dyrekcją szkoły.
Po przeprowadzeniu badania szkoła otrzyma zbiorcze wyniki opracowane przez ekspertów Instytutu Badań Edukacyjnych i certyfikat uczestnictwa. Dodatkowo wśród 10 klas o największym odsetku uczniów uczestniczących w badaniu (posiadających zgody rodziców i obecnych w dniu badania) zostanie przeprowadzony konkursu na projekt historycznej wycieczki klasowej, a najlepsza propozycja zostanie dofinansowana kwotą 3000 zł.
Badanie realizuje na zlecenie Instytutu Badań Edukacyjnych – wybrana w trybie przetargu – firma Inny Format sp. z o.o., która jest odpowiedzialna za jego sprawne przeprowadzenie. Państwa zgoda na udział ucznia w badaniu będzie dla nas niezmiernie ważna i cenna. Pozwoli nam zrealizować badanie zgodnie z założeniami losowości i reprezentatywności próby. Uzyskane wyniki umożliwią sporządzenie rekomendacji dotyczących funkcjonowania systemu
egzaminacyjnego w zakresie historii, pomogą również w tworzeniu materiałów dydaktycznych przeznaczonych dla nauczycieli tego przedmiotu pracujących w gimnazjach, a przede wszystkim – mamy taką nadzieję –  pozwolą na poprawę jakości edukacji historycznej w naszym kraju.
Z poważaniem,
Katarzyna Nałysz-Safuryn
Kierownik projektu, Inny Format Sp. z o.o.

Dodano 26.11.2012

W szkole znowu głośno

Po dwóch miesiącach wakacji na szkolnych korytarzach znowu jest głośno. Dla uczniów to koniec lenistwa i początek ponownej pracy.
O godzinie 9.00 uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego
i Ustawicznego rozpoczęli nowy rok szkolny. Najlepsze życzenia złożyli uczniom i nauczycielom: Jadwiga Wójtowicz – naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Radomiu, dyrektor Magdalena Wiśniewska oraz przedstawiciele Samorządu Szkolnego.

 

Całej społeczności szkolnej życzymy udanego roku szkolnego 2013/2014, zwłaszcza wytrwałości i wiary we własne umiejętności.

Dodano 26.11.2012

 

 





 


ARCHIWUM: ROK SZKOLNY 2011/2012

Pokazy ratownictwa wodno-nurkowego

W dniu 27 czerwca mieliśmy wyjątkową okazję uczestniczyć w pokazach grupy ratownictwa wodno-nurkowego Głównej Służby Pożarniczej z Warszawy. Wszyscy uczniowie klas mundurowych wraz ze swoimi wychowawcami i nauczycielami poznawali podstawowe zasady ratownictwa wodnego oraz przyglądali się ćwiczeniom zorganizowanym na stawie górnym przed podchorążych i kadrę zawodową SGSP z panem brygadierem Grzegorzem Orankiewiczem na czele.

Zadaniem sekcji wodno nurkowej SGSP jest przygotowanie specjalistów, którzy będą pracowali podczas klęsk żywiołowych, szczególnie, gdy różne rejonu kraju nawiedza powódź lub, gdy trwają poszukiwania zaginionych na różnych akwenach wodnych. Zapoznaliśmy się ze sprzętem ratowniczym, którym posługują się strażacy.  Podczas pokazu mogliśmy między innymi potrenować rzucanie rzutką ratowniczą do tonącego czy też poznawaliśmy kombinezony i specjalistyczną aparaturę do nurkowania. I tak zaprezentowane butle tlenową pozwalają nurkowi na przebywanie pod wodą do sześćdziesięciu minut na głębokości do 20 metrów. d

Z zaciekawieniem przyglądaliśmy się telefonom, których używają nurkowie pod wodą. Strażacy zwodowali na wodzie wiosłową łódź  ratowniczą zaś łódź motorowa  G 620 Gańcza została na brzegu gdyż nie było możliwości jej wprowadzenia na staw. Łódź ta przystosowana jest do pływania na terenach zalewowych gdyż wyposażona jest między innymi w specjalistyczny sonar.

p Kilkakrotnie nurkowie schodzili pod wodę umieszczając wcześniej bojkę z czerwona chorągiewką, która informuje, że nurkowie są pod wodą. Były to pierwsze kontakty ze strażakami z Warszawy. Ale już otrzymaliśmy zaproszenie do udziału w zajęciach tej grupy na wodach Zalewu Zegrzyńskiego. Serdecznie dziękujemy.

Dodano 28.06.2012


Teatr "Pralnia"

Miesiąc czerwiec to czas naszych spotkań z aktorami i twórcami lalkowego teatru „Pralnia”  działającego przy  Środowiskowym  Domu Samopomocy. To nie pierwszy spektakl, który obejrzeliśmy w wykonaniu tych niezwykłych artystów. W kwietniu zeszłego roku w ramach „dni teatru” obejrzeliśmy „Abecadło odnalezione”.

W dniach 11 i 26 czerwca podziwialiśmy „Królewnę Śnieżkę” . Było szczególnie miło, gdyż ten ostatni spektakl był setnym w wykonaniu aktorów „Pralni”. Pan Paweł Sulima – twórca teatru – nawiasem mówiąc nasz absolwent – zawsze powtarza, że to jego najważniejsza pasja.
Każde przedstawienie zachwyca rozmachem i przepiękną scenografia. Zawsze ogromne wrażenie sprawiają lalki wykonane przez twórców teatru.
Czujemy się ogromnie zaszczyceni, że możemy Was podziwiać.

Dodano 28.06.2012


KONKURS FOTOGRAFICZNY

Szanowni Państwo,
miło mi przekazać informację o ogłoszeniu Konkursu Fotograficznego, skierowanego do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w powiecie radomskim. Myślą przewodnią przedsięwzięcia jest prezentacja turystycznych, przyrodniczych i krajobrazowych walorów naszego powiatu. Mam nadzieję, że młodym Autorom uda się również wywołać u oglądających asocjacje dotyczące historii i współczesności naszej małej ojczyzny, połączenia tradycji z nowoczesnością, tego, co było, z perspektywą nadchodzących lat. Krótko mówiąc, proponujemy szeroką formułę prezentowanych treści, w której będzie miejsce na realizację oryginalnych pomysłów, indywidualnych, osobistych inspiracji i oryginalnych rozwiązań formalnych.
Wakacje są dobrym okresem, by utrwalić na fotografii miejsca bardziej i mniej znane, począwszy na przykład od zabytkowych obiektów, uroczych zakątków powiatu, na współczesnej architekturze kończąc.
Proszę o przekazanie niniejszej informacji do szkół, ośrodków kultury i innych placówek gromadzących młodzież. Może są wśród nich prawdziwe talenty, przyszli mistrzowie obiektywu? Walory wykonanych zdjęć oceni profesjonalne jury, a zwycięzców uhonorujemy nagrodami.
Szczegółowe informacje znajdują się w przesłanym Państwu regulaminie konkursu, zamieszczonym również na stronie internetowej powiatu: www.radompowiat.pl oraz w Wydziale Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Radomiu (Katarzyna Jakubiak tel. 048 36 55 801 wew. 153).

Starosta Radomski
Mirosław Ślifirczyk

Dodano 25.06.2012


EURO 2012

W dniu 22 czerwca w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Pionkach odbył się turniej piłki nożnej pod nazwą „Mini Euro”. Zawody zostały zorganizowane przy okazji odbywającego się w Polsce i Ukrainie „Euro 2012”.
Udział w szkolnym „Mini Euro” wzięło 10 drużyn, reprezentowanych przez uczniów różnych klas „Czerwonego”. Swoją reprezentację wystawili również nauczyciele. FZgłoszone drużyny występowały pod nazwami wybranych przez siebie reprezentacji, które grają bądź grały w polsko-ukraińskim „Euro 2012”. Aby oddać prawdziwą atmosferę piłkarskich mistrzostw Europy, uczniowie i nauczyciele przyodziali barwy krajów, które reprezentowali, a kibice zadbali o flagi narodowe i różne gadżety. Rywalizacja turniejowa przebiegła w dwóch fazach: grupowej (każdy z każdym) i pucharowej (przegrywający odpada).F
Pierwsze miejsce zajęła klasa I LOS (Portugalia), która w finale turnieju zwyciężyła 1:0 z klasą II tbl (Francja). Trzecie miejsce zajęła drużyna nauczycieli (Holandia), wygrywając 6:0 z klasą III tbl (Polska). Na zakończenie odbyło się uroczyste wręczenie pucharu i dyplomów drużynom, które zdobyły czołowe miejsca.
Szkolne „Mini Euro” odbyło się w atmosferze gorącego dopingu, przyjaźni i sportowej rywalizacji w duchu „fair play”.E
Emocje były wielkie, gole piękne, a kibice fantastyczni. Z niecierpliwością czekamy na kolejne tak wspaniałe zawody.
Warto zaznaczyć, że na słowo uznania zasługuje wzorowa postawa pani dyrektor., która przez cały czas z polotem i finezją dopingowała zmagania zawodników.

Dodano 25.06.2012


KONKURS HISTORYCZNY

W dniu 6 czerwca 2012 r w Miedzypowiatowym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Radomiu z siedzibą w Iłży odbyła się uroczystość wręczenia nagród w konkursie historycznym na prezentacje multimedialną.

eUczennica klasy IILop Martyna Żywczyk zajęła III miejsce w kategorii Polityka za prezentacje na temat "Polska w latach1926-1939". Wyróżnienie w kategorii Kultura za przygotowanie prezentacji "Malarstwo renesansu" otrzymała Olga Kocoń z klasy IILop.

Dodano16.06.2012


Z życia klasy I LOP

Ostatnie miesiące dostarczyły nam dużo wrażeń. Był to nie tylko czas wytężonej pracy w szkole. Włączyliśmy się także w program kolejnego już festynu miejskiego. Obecność klasy mundurowej na pierwszym tegorocznym festynie, z okazji Dnia Ziemi, bardzo się spodobała jego uczestnikom i organizatorom. Dlatego dyrektor MOK, pani Bożena Nakonieczna, zaproponowała nam byśmy na festynie z okazji Dnia Mamy i Dziecka również pełnili służbę. Odpowiadając na tę propozycję, klasa, ponownie niemalże w całości pojawiła się w mundurach na Ogródku Jordanowskim w niedzielę 27 maja. Zaoferowaliśmy dodatkowo stoisko malowania twarzy dla dzieci.

  Zaraz po festynie, 31 maja spędziliśmy miło czas na wycieczce klasowej do Kozłówki i Majdanka. Bogactwa pałacu Zamoyskich oraz otaczające go dywany kwiatowe i park z uroczymi zakątkami wywarły na nas ogromne wrażenie. Przechadzające się ścieżkami pawie rozpościerały wachlarze piór, pozując nam do zdjęć. g

Z Kozłówki pojechaliśmy do Majdanka. Tam, w atmosferze zadumy odwiedzaliśmy kolejne baraki, zasłuchani w opowiadania przewodnika o torturach, jakie spotykały więźniów w tym obozie. Największe wrażenie wywarła na nas świątynia - Shrine, powstała w jednym z baraków ku czci pomordowanych. Z dachu zwisały kule wykonane z drutu kolczastego. W każdej z kul znajdowała się lampka. Blade światło rozświetlało ciemne pomieszczenie. Atmosferę smutku wzmagały rozbrzmiewające z głośników odgłosy cichych rozmów i modlitw więźniów przerywane przeraźliwym wrzaskiem hitlerowców. Po wyjściu ze świątyni w ciszy zwiedziliśmy pozostałą część obozu

.j j

    Następnego dnia, w Dniu Dziecka, zajęliśmy się działaniami Klubu UNICEF na rzecz dzieci poszkodowanych w trzęsieniu ziemi na Haiti. Ponad połowa naszej klasy to członkowie Klubu. Tego samego dnia wieczorem czekała na nas miła niespodzianka. Uczestniczyliśmy w koncercie Szymona Wydry w Pruszkowie, który zakończył imprezę podsumowującą program szkolno-edukacyjny pt. „Eko-Logika” z cyklu „Zielona Polska”. Udział w koncercie był prezentem od naszej Pani dyrektor. Bardzo dziękujemy! Bawiliśmy się wspaniale. w

Dodano 19.06.2012


15 Spływ Kajakowy po Krutyni

W dniach 11-14 czerwca 2012 uczniowie klasy I Los, Itbż, II Tbl oraz III tbl uczestniczyli w  „15 Czerwonym Spływie Kajakowym po Krutyni” . Tym razem był to największy z dotychczas organizowanych spływów. 38 uczniów, 6 opiekunów, 19 kajaków i 2 canoe robiło naprawdę ogromne wrażenie. g n
Trasa spływu podzielona jest na cztery jednodniowe etapy. Pierwszy rozpoczyna się w Spychowie a kończy w Zgonie. Obejmuje rzęke oraz dwa jeziora: Uplik i Zdrużno. Drugi etap wiedzie przez jezioro Mokre oraz jeziora krutyńskie do Krutynia – urokliwej miejscowości  nad Krutynią. To początek najciekawszego i najbardziej malowniczego odcinka rzeki. Krutynia płynie tu wartkim nurtem, szerokim korytem; dno piaszczyste brzegi wysokie, porośnięte mieszanym drzewostanem. Wiele piaszczystych wysepek.

j e

W sezonie letnim można tu spotkać łodzie "Gondolierów Krutyńskich" wożących turystów na wycieczki do jeziora Krutyńskiego i z powrotem. Etap trzeci to podróż przepięknym odcinkiem Krutyni do Ukty. Podobny jest etap czwarty do Nowego Mostu, w którym kończy się spływ.
W trakcie splywu zorganizowano halowy turniej piłkarski, który wygrała  reprezentacja klasy I Los. Było ognisko i grill. Na campingu odbywały się mecze pilki siatkowej.

s t
Za rok też tam wrócimy……

Dodano 18.06.2012


Zakończenie Roku Szkolnego Klas Zasadniczych

15 czerwca 2012 r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2011/2012 dla klas kończących Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Uczniowie klas: IIzk, IIzkw, IIIztrw odebrali świadectwa ukończenia szkoły żegnani przez: dyrekcję szkoły, swoich wychowawców i nauczycieli oraz młodsze koleżanki i kolegów. Podczas uroczystości wręczone zostały dyplomy, nagrody i podziękowania dla najlepszych uczniów.
Życzymy Wam powodzenia w dorosłym życiu.g

Dodano18.06.2012


I miejsce w Międzypowiatowym Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej

Uczennica klasy I LOp Paulina Wiączek wyśpiewała I miejsce w Międzypowiatowym Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej w Kozienicach. Zdystansowała wielu uczestników z innych szkół ponadgimnazjalnych powiatu radomskiego i kozienickiego.
Paulina, która szlifuje w szkole swoje umiejętności piosenkarskie pod bacznym okiem prof. Mariusza Wrochny, wystąpiła z piosenką Duffy „Mercy”. Za swój profesjonalny występ otrzymała pamiątkowy dyplom oraz tablet.  W konkursie ładnie zaprezentowała się także druga z naszych uczennic Kasia Tokarska z kl. II LOp , która zaśpiewała piosenkę Abby „Mamma mia”.
Organizatorem konkursu był MODN, a impreza odbyła się w piątek 1 czerwca w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Kozienicach.k

Paulinie serdecznie gratulujemy, życząc dalszych sukcesów wokalnych.

Dodano 05.06.2012


Klub Szkół UNICEF na Dzień Dziecka          

1 czerwca Klub Szkół UNICEF działający w naszej szkole zaprosił uczniów i nauczycieli do udziału w akcji „Ulice Haiti to nie miejsce dla dzieci”. Celem akcji było uświadomienie tragicznych warunków, w jakich żyją dzieci w kraju dźwigającym się po niszczycielskim trzęsieniu ziemi, które dotknęło Haiti dwa lata temu. Przemoc, wyzysk, porwania i nielegalne adopcje zagrażają im każdego dnia UNICEF ogłosiło rok 2012 rokiem intensywnej pracy na Haiti. Włączając się w działania UNICEF członkowie Klubu wraz z opiekunem zorganizowali wystawy przedstawiające działania UNICEF na rzecz dzieci na Haiti, a także przybliżające prawa dzieci wynikające z Konwencji o Prawach Dziecka. Głównym punktem akcji w szkole była sprzedaż upieczonych przez uczniów muffinek, ozdobionych logo UNICEF.k

Za pozyskane w ten sposób pieniądze zostaną zakupione zestawy edukacyjne dla Miejsc Przyjaznych Dziecku organizowanych przez UNICEF na Haiti.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za ofiarność i zrozumienie problemu.
Cieszymy się, że wspólnie wniesiemy odrobinę radości w pełne problemów życie haitańskich dzieci.k

Dodano 05.06.2012


Król Maciuś Pierwszy gościem w Czerwonym!

Międzynarodowy Dzień Dziecka w naszej Szkole uświetniła lektura Janusza Korczaka „Król Maciuś Pierwszy”. Fragmenty tej kultowej opowieści czytali uczniom przedstawiciele Rady Pedagogicznej w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Wybór lektury nie był przypadkowy. Nasza Szkoła aktywnie włączyła się w Obchody Roku Janusza Korczaka. Cała Rada Czyta Dzieciom to tylko jedno z licznych działań, jakie zostały zaplanowane w ramach obchodów. Uczniowie i goście Szkoły mogą aktualnie poznać życie i działalność tego Wielkiego Pedagoga – Przyjaciela Dzieci  z okolicznościowej wystawki przygotowanej przez uczniów. Spotkanie z lekturą Korczaka było wielką frajdą zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli.  Zapraszamy  do lektury i spotkań z bohaterami  Korczaka-naprawdę warto!j

Dodano 02.06.2012


Sukcesy lekkoatletów czerwonego

Ogromnym sukcesem zakończył się występ młodych lekkoatletów czerwonego w Mistrzostwach Powiatu w LA. W imprezie uczestniczyło ponad dwustu młodych sportowców z pionkowskich oraz powiatowych szkół średnich. Zawody odbyły się we wtorek 29.05.2012 roku na stadionie miejskim w Pionkach. Były to jednocześnie XI Miting Mistrza Jana oraz II Mistrzoswa Pionek Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych w LA.
Organizatorami imprezy byli: UMKS Junior Pionki, Międzypowiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli z siedzibą w Iłży, Publiczne Gimnazjum Nr 1 w Pionkach oraz Miejski Zarząd Oświaty i Sportu.
Punktualnie o godzinie 1000 odbyło się uroczyste otwarci imprezy. W krótkich wystąpieniach zobaczyliśmy Dyr. PG nr 1 Barbarę Glimasińską oraz wielkiego sympatyka sportu, ks. Piotra Popisa, który poświęcił całość imprezy. Uroczystego otwarcia dokonał Prezes UMKS „Junior” Mariusz Wrochna.

WYNIKI NASZYCH ZAWODNIKÓW
100m – dziewczyny
2. miesce  Paulina Flisińska ZSP-1 14,18sek.
100m – chłopcy
1. miejsce Jakub Amanowicz ZSP-1 11,26sek.
2. miejsce Bartosz Łysiak ZSP-1 11,74sek.
3. miejsce Michał Nowocień ZSP-1 11,80sek.
400m –dziewczyny
1. miejsce Dominika Grzywacz ZSP-1 1min. 17sek
2. miejsce Karolina Alot ZSP-1 1min. 20sek.
3. miejsce Paulina Sobieraj ZSP-1 1min. 21sek.
400m – chłopcy
1. miejsce Bartłomiej Bernacik ZSP-1 58,66sek.
3. miejsce Piotr Skrzyński ZSP-1 1min. 01,70sek.
800m – chłopcy
1. miejsce Szymon Glimasiński ZSP-1 2min. 13sek.
3. miejsce Rafał Grabowski ZSP-1 2min. 19sek.
Pchnięcie kulą – dziewczyny
1. miejsce Karolina Alot ZSP-1 8,65m
3. miejsce Magda Kołodziejczyk ZSP-1 8,17m
Pchnięcie kulą – chłopcy
1. miejsce Błażej Bidziński ZSP-1 12,17m
2. miejsce Bartłomiej Stróż ZSP-1 11,24m
3. miejsce Piotr Wojtasiewicz ZSP-1 11,04m
Oszczep – dziewczyny
3. miejsce Klaudia Chodacka ZSP-1 19,50m
Oszczep – chłopcy
1. miejsce Robert Skrzyński ZSP-1 42,10m
2. miejsce Błażej Bidziński ZSP-1 36,80m
Skok w dal – dziewczyny
1. miejsce Magda Kołodziejczyk ZSP-1 4,61m
2. miejsce Paulina Flisińska ZSP-1 4,34m
Skok w dal – chłopcy
1. miejsce Michał Nowocień ZSP-1 6,30m
3. miejsce Bartosz Łysiak ZSP-1 6,01m

gf

Dodano 04.06.2012


Bezpieczna szkoła – bezpieczny uczeń

W okresie od 1.10.2011 roku do 31.03.2012 nasza szkoła uczestniczyła w ogólnokrajowym konkursie pod nazwą „ Bezpieczna szkoła – bezpieczny uczeń”.
Hasłem konkursu było : Prawo, Przyjaźń, Tolerancja.
Celem konkursu było spopularyzowanie wśród uczniów podstawowych zasad funkcjonowania państwa prawnego i społeczeństwa obywatelskiego, w tym norm współżycia, poszanowania praw jednostki - ucznia-obywatela, przeciwdziałania patologiom, tolerancji wobec ludzi o odmiennej kulturze, rasie, obyczajach, solidaryzmu społecznego.
Równocześnie konkurs miał służyć podniesieniu poziomu bezpieczeństwa szkoły i uczniów.
Szkoła w w/w wymienionym terminie realizowała 10 zadań, które były ocenione przez jury punktowo w skali od „1” do „10”. Warunkiem otrzymania tytułu i dyplomu Bezpieczna szkoła było uzyskanie co najmniej 80 punktów za 10 zadań. W ramach realizacji wymagań szkoła podjęła następujące zadania:

  • We wszystkich klasach szkoły przeprowadzono debaty uczniowskie nt: Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel
  • Przeprowadzono szkolny konkurs nt:, Co powinno się zmienić w Twojej szkole, rodzinie, otoczeniu, by poprawić relacje między ludźmi
  • Przeprowadzono szereg spotkań z przedstawicielami Policji, Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego nt: Bezpieczne zachowanie w szkole, domu, na ulicy, zagrożenia, udzielanie pomocy, obrona konieczna
  • Wszystkie klasy uczestniczyły w następujących konwersatoriach:
  • Tytoń, narkotyki, dopalacze – jak się przed tym bronić
  • Prawna ochrona dóbr osobistych człowieka, w tym nietykalności cielesnej,
    a zwyczaje szkolne
  • Kibole, blokersi, grupy podwórkowe – czym to grozi
  • Mój przyjaciel jest inwalidą – jak kształtować postawy akceptujące niepełnosprawność
  • Nie jesteś sam – „eurosieroctwo”, choroba, bieda, gdzie szukać pomocy
  • Przestrzeganie prawa to obowiązek każdego, także ucznia      

Informacje o wykonanych przedsięwzięciach w ramach konkursu, a także podjętych dodatkowych działań przez szkołę na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa placówki i jej uczniów przesłano do jury konkursu.
W dniu 23.05.2012 roku po jego rozstrzygnięciu nasza szkoła otrzymała certyfikat i dyplom Bezpiecznej szkoły

.m

Dodano03.06.2012


Laureaci konkursu ,,Nasza mała ojczyzna – Pionki i okolice”

Dnia 11.05.2012 o godz. 12.00 w Bibliotece Pedagogicznej w Pionkach odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu ,,Nasza mała ojczyzna – Pionki i okolice”. Konkurs, organizowany przez Bibliotekę Pedagogiczną   w Radomiu Filia w Pionkach, Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych Kozienicki Park Krajobrazowy oraz Doradców Metodycznych w Pionkach MSCDN Wydział    w Radomiu, przeznaczony był dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjum  oraz szkół ponadgimnazjalnych. Uczniowie przygotowywali prace w następujących kategoriach: prace literackie, prace plastyczne, fotografia.
Wśród laureatów konkursu znaleźli się również przedstawiciele naszej szkoły wraz z opiekunem:

Fotografia:
Magdalena Gregorczyk, I TBŻ - III nagroda
Mateusz Dziewit, I TBŻ – wyróżnienie
Gabor Jastrzębski, III HT – wyróżnienie
Opiekunem uczniów jest nauczyciel naszej szkoły-Dorota Jończyk.f

Prace plastyczne:
Karolina Jurek – II nagroda
Serdecznie gratulujemy sukcesu!

Dodano 23.05.2012


Udane starty lekkoatletów Czerwonego

Dnia 28.04.2012 zawodnicy czerwonego wzięli udział w zawodach na Otwarcie sezonu LA, Dzień Miotacza, Memoriał dr. Zdzisława Furmanka KIELCE, 28.04.2012 osiągając kilka dobrych rezultatów oraz ustanawiając swoje rekordy życiowe

Nowocień Michał – w dal -  6.18m
Amanowicz Jakub – 100m – 11.95s
300m – 39.22s
Bidziński Błażej – kula – 11.92m
Magdalen Kołodziejczyk  - kula -  9.64m

g

gZawody te były przetarciem przed Mistrzostwami Mazowsza Juniorów i Juniorów Młodszych w Lekkiej Atletyce które odbyły się w Warszawie dn 12-13.05.2012.  Mistrzem województwa w  3-skoku w kategorii Juniorów został uczeń klasy III Technikum Mechanicznego Michał Nowocień z wynikiem 12.76m zaś Amanowicz Jakub na dystansie 100m uzyskał wynik 11.78s wygrywając swój bieg oraz ustanawiając swój kolejny rekord życiowy. Warto nadmienić iż wszyscy startujący uczniowie są jednocześnie zawodnikami UMKS JUNIOR PIONKI  trenującymi pod okiem p. Jacka Szczechowskiego

Dodano 15.05.2012


Klub Szkół UNICEF

W dniu 7 maja 2012 nasza szkoła przystąpiła do Klubu Szkół UNICEF. W związku z tym możemy posługiwać się logo Klubu. Klub zrzesza szkoły współpracujące z UNICEF.
Działania Klubu będą polegać na włączeniu społeczności szkoły w akcje na rzecz dzieci w krajach rozwijających się. Dzięki współpracy z UNICEF będziemy mieć dostęp do ciekawych i unikalnych materiałów, dotyczących sytuacji dzieci w najbiedniejszych krajach świata. Będziemy też brać udział w konkursach i projektach międzynarodowych i krajowych organizowanych przez UNICEF. W szkole utworzony zostanie kącik UNICEF z aktualnościami. Koordynatorem Klubu odpowiedzialnym za utrzymywanie stałego kontaktu z UNICEF jest Małgorzata Sulima.G

Dodano 14.04.2012


"Bo zwyciężać mogą Ci co wierzą, że mogą"

Jutro matura, dzień,  na który pracowaliście 3 lub 4 lata, dzień, który nerwowo odliczany był od Studniówki. Chociaż jesteśmy przekonani o Waszym dobrym przygotowaniu tez przeżywamy z Wami te chwile próby.
Życzymy Wam połamania czarnych długopisów, optymizmu i dużo wiary we własne siły. Ogromu szczęścia i 99% z przedmiotów, które lubicie, a 98% z pozostałych.

Dyrekcja i Nauczyciele

Dodano 03.05.2012


Dzień Ziemi

Klasa I Lop zaznaczyła swój udział w imprezie poświęconej Dniu Ziemi zorganizowanej przez Miejski Ośrodek Kultury na Ogródku Jordanowskim. W niedzielę 29 kwietnia młodzież pojawiła się w mundurach, aby służyć swoją pomocą organizatorom i uczestnikom festynu. Na początku zostali przedstawieni na scenie przez panią Anię Lipską, prezenterkę imprezy. Wywiad z wychowawcą klasy przybliżył kierunek liceum mundurowego w naszej szkole. lUczniowie przyczynili się także do uatrakcyjnienia programu imprezy. Wywodząca się z klasy „Matka Ziemia” – Paulina Flisińska, przechadzała się ścieżkami parku, częstując jabłkami przybyłych na festyn mieszkańców miasta. Ogromną popularnością wśród dzieci cieszyło się stoisko malowania twarzy. Karolina Jurek i Paulina Banaszek tworzyły arcydzieła na dziecięcych buźkach. Z ogromnym uznaniem został przyjęty występ wokalny Pauliny Wiączek, Agnieszki Cibor i Oli Fusiek, które przygotowały swój repertuar pod kierunkiem pana Mariusza Wrochny. Szczególnie symboliczny wydźwięk miała piosenka pt. „Jak pięknie by mogło być” wykonana przez Paulinę, podkreślająca charakter i cel święta naszej planety.
pLiczę na to, że moi wychowankowie dołożą wszelkich starań by zachować piękno i bogactwo Matki Ziemi z takim samym zaangażowaniem, jakie włożyli w uświetnienie obchodów jej święta.
Malgorzata Sulima

Dodano 05.05.2012


27 kwietnia 2012

Kolejny rozdział życia zamknięty, kolejni ludzie, którzy przez jakiś czas mieli stałe miejsce w życiu też odeszli.... aż łezka się zakręciła.....................g

Pożegnanie maturzystów – klas: IIILOp, IIILOw, IVtbl, IVht, IVtk

„Wasz czas paluszka i główki jako szkolnej wymówki już się skończył. Pożegnanie kolejnej szkoły w Waszym życiu. Te przeżycia pamięta się długo. Właściwie zawsze są one w nas obecne. Stanowią miarę późniejszych przeżyć i uczuć. Potem zjawiają się inni ludzie w naszym życiu, inne przeżycia, niekiedy mocniejsze lub ciekawsze, zacierają tamte...” r

                              Dobrego startu w dorosłe życie i wielu sukcesów Wam życzymy.

Dodano 28.04.2012


Taniec z gwiazdami w "Czerwonym"

Od 30 lat na całym świecie 29 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tańca na pamiątkę urodzin wielkiego reformatora tańca G. Noverra. Aby uczcić okrągłą rocznicę tego święta do  Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 przybyli artyści  z popularnego telewizyjnego programu i udowodnili, że do tańca nie potrzeba pióra ani pędzla – niezbędny jest tylko jeden instrument, ludzkie ciało.k
Pełne humoru i fantazji układy choreograficzne prezentowali: Dorota Gardłas, Robert Gachanek, Rafał Maserati, Natasza Urwańska, Stefano Terakota, Małgorzata Foremka, Blanka Pieniarska, Aleksandra Misio, Rafał Soczek, Edyta Nerwuś, a galę prowadziła Iwona Waflowicz. Oczywiście szybko okazało się, że pod tymi zabawnymi nazwiskami kryją się uczniowie z naszej szkoły, którzy jak zwykle pokazali, że potrafią wiele, a nawet jeszcze więcej. Gratulujemy im odwagi, talentu i zaangażowania.u
Oto prawdziwi bohaterowie szkolnego szoł: Weronika Nojek, Justyna Samuś, Zuzanna Klimowicz, Magdalena Linek, Katarzyna Mikusek, Żaneta Szczepanik, Magdalena Derlatka, Eliza Świątek, Klaudia Serafin, Kornelia Kaca, Adrianna Gola, Daniel Kołodziej i Anna Pawlak.

Dodano 27.04.2012


Podsumowanie prac nad projektem Leonardo da Vinci

W piątek 20 kwietnia  w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Pionkach (zwanym lokalnie „Czerwone”) miało miejsce oficjalne podsumowanie prac nad projektem partnerskim Leonardo da Vinci „Przez Europę bez barier”. Współpracowało w  nim aż pięć instytucji z czterech krajów europejskich, a mianowicie szkoły z Czech, Niemiec, ZSP Nr 1 w Pionkach, ZSZ w Bobowej(woj. małopolskie)oraz instytucja z Bułgarii, pracująca na rzecz osób niepełnosprawnych. (więcej informacji w zakładce Leonardo da Vinci)

Dodano 21.04.2012


  Dzień Przedsiębiorczości w „Czerwonym”

W dniu 17.04.2012r. swoje oferty przedstawiły między innymi:  Politechnika Radomska im. Kazimierza Pułaskiego, Wyższa Szkoła Biznesu im. Bp Jana Chrapka, Wyższa Inżynierska Szkoła Bezpieczeństwa i Organizacji Pracy,  Wyższa Szkoła Nauk Społecznych  i Technicznych, Radomska Szkoła Wyższa, Wyższa Szkoła Handlowa oraz Centrum Nauki   i Biznesu „Żak” oraz Zespół Medycznych Szkół Policealnych. (więcej informacji w zakładce Przedsiębiorczość)
Dodano 22.04.2012

Palma, jajko i kurczaczek

Dnia 3 kwietnia odbył się konkurs stroików wielkanocnych pt."Palma, jajko i kurczaczek". W konkursie pierwsze miejsca za własnoręczne wykonanie oraz pomysłowość zwyciężyli:

Artur Wożniak uczeń klasy 2ht - za oryginalną palmę wielkanocną oraz Magdalena Gregorczyk uczennica klasy 1tbż - za estetykę stroika wielkanocnego

.k

Dodano 12.04.2012


III Konkurs Przedsiębiorczości
Już po raz trzeci  w Zespole Szkól Ponadgimnazjalnych Nr 1 odbył się Konkurs Przedsiębiorczości. Ma on zasięg lokalny i jest adresowany do gimnazjalistów z klas III. Pomysł zrodził się dwa lata temu, a celem jego jest rozwijanie wśród uczniów zainteresowań problematyką przedsiębiorczości, popularyzacji zawodów związanych z tą dziedziną oraz upowszechnianie wśród utalentowanej młodzieży sposobów korzystania z informacji płynącej z rynku. (więcej informacji zakładka Przedsiębiorczość)

Dodano 11.04.2012


Konkurs języka angielskiego i niemieckiego dla GIMNAZJALISTÓW

W czwartek 29 marca mieliśmy przyjemność gościć w murach naszej szkoły 59 uczniów z 6 okolicznych gimnazjów. Przybyli wraz z opiekunami- nauczycielami języków obcych na V już edycję Międzygimnazjalnego Konkursu Języka Angielskiego i Niemieckiego. Konkurs, przeprowadzony w formie testu, sprawdzał zarówno wiedzę językową uczniów, jak i ich wiadomości z zakresu kulturoznawstwa krajów obcojęzycznych. Nauczyciele sprawdzający prace konkursowe stwierdzili, że z roku na rok przybywa talentów językowych. Uczniowie coraz lepiej radzą sobie z przygotowanymi zadaniami. Wręczenie nagród i dyplomów najlepszym uczestnikom konkursu poprzedził program artystyczny, w którym znalazły się znane przeboje wykonane przez uczennice z „Czerwonego”, a także pokaz samoobrony i pokaz musztry w j. angielskim, przygotowany przez uczniów klas mundurowych. Mamy nadzieję, że program podobał się naszym gościom.j
Czas na podsumowanie obu części konkursu.  W konkursie Języka Angielskiego najlepsze wyniki uzyskali następujący uczniowie:
I miejsce- Katarzyna Kowalska z PG 2 w Kozienicach, ucz. pani Alicji Sitarz ,  II miejsce-  Dominika Prokop z PG 2 w Pionkach, ucz. pani Moniki Ziębakowskiej, III miejsce- Zuzanna Molenda z PG 2 w Pionkach, ucz. pani Anny Rokosz- Buko
Wyróżnienia:
Igor Matysiak z PG 2 w Pionkach, ucz. pani Anny Rokosz- Buko, Marcin Śmietanka z PG 2 w Kozienicach, ucz. pani Alicji Sitarz, Anna Jaroszek z PG im. Pokolenia Kolumbów w Jedlni Letnisko, ucz. pani Małgorzaty Nawrot
W Konkursie Języka Niemieckiego odnotowano następujące wyniki:
I miejsce-    Artur Marszałek z PG 2 w Kozienicach, ucz. pani Kariny Szczyrek, II miejsce-   Jan Pawlonka z PG 2 w Kozienicach, ucz. pani Kariny Szczyrek, III miejsce- Filip Nowak z PG 1 w Pionkach, ucz. pani Anny Dąbrowskiej
Wyróżnienia:
Katarzyna Kowalska z PG 2 w Kozienicach, ucz. pani Kariny Szczyrek, Maria Mamica z PG 1 w Pionkach, ucz. pani Anny Dąbrowskiej,  Anna Jaroszek  z PG im. Pokolenia Kolumbów w Jedlni Letnisko, ucz. pani Anny Grzyb
oSerdecznie gratulujemy najlepszych wyników nie tylko uczniom, ale i nauczycielom uczącym obu języków, którym wyniki ich uczniów sprawiły niewątpliwie dużą radość i satysfakcję. Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, także tym, których nazwiska nie znalazły się na liście zwycięzców i mamy nadzieję, że zmotywowani do dalszej pracy w przyszłości również i oni odbiorą swoje dyplomy najlepszych.

Dodano 31.03.2012


Międzypowiatowy Zespołowy Konkurs Matematyczny

Dnia 23. 03.2012 w naszej szkole odbywał się Międzypowiatowy Zespołowy Konkurs Matematyczny dla 
uczniów klas pierwszych i drugich.W konkursie brało udział 9 zespołów.Zwycięzcami okazali się uczniowie klasy ITBŻ w składzie: DZIEWIT MATEUSZ, GREGORCZYK MAGDALENA, KATANA KAROLINA

g

Dodano 25.03.2012


I Szkolny Konkurs Frazeologiczny Języka Polskiego

              Corocznie 21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku. W założeniu ma on dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.
W celu uświetnienia obchodów tego święta w naszej szkole zorganizowano  I Szkolny Konkurs Frazeologiczny Języka Polskiego. Wzięło w nim udział 42 uczniów z klas trzecich.
Zadania konkursowe obejmowały nie tylko wyjaśnienie znaczeń związków frazeologicznych, ale również wskazanie źródeł ich pochodzenia oraz dziedzin życia obyczajowego, z którymi są związane. Jednak najwięcej trudności sprawiły uczniom związki frazeologiczne pochodzące z utworów literackich. Przypisanie cytowanych wypowiedzi do konkretnych dzieł literackich stanowiło dla młodzieży nie lada wyzwanie.
Najlepiej z zadaniami konkursowymi poradziły sobie następujące uczennice:
I miejce – Martyna Wojtalik z III HT
II miejsce – Dominika Rutka z III LOW
III miejsce – Amanda Gawor z III LOP

Gratulujemy sukcesu!
Za organizację konkursu odpowiadały dwie polonistki: Dorota Jończyk   i Dorota Banaszek.

Dodano15.03.2012


Mistrzyni ortografii w CZERWONYM

To nieprawda, że we współczesnym świecie nikt już nie dba o język i jego poprawność.
W marcu w ZSP NR 1 w Pionkach odbył się I Konkurs Ortograficzny dla klas pierwszych, w którym udział wzięło ponad 80 uczniów.

Łatwo nie było! Tekst był arcytrudny i sprawił niemało kłopotów młodym adeptom sztuki bezbłędnego pisania. W każdej z klas dyktando przyjęte zostało najpierw z okrzykiem niedowierzania, że może być tak trudne, ale później wszyscy znakomicie się bawili, wiedząc, że nazwisko nawet największego błędziarza pozostanie wiadome tylko wtajemniczonym. Nerwowość ustąpiła miejsca skupieniu. Od czasu do czasu słychać było okrzyki: „Jeszcze raz! Wolniej! Proszę powtórzyć!”. Niektórzy z piszących śmiali się do rozpuku, bo mieli świadomość niedoskonałości swojego zapisu. Najwięcej problemów przysporzyła pisownia wyrazu „OHYDNY” i dziwnie brzmiącego „NI STĄD NI ZOWĄD”.
Zdania w dyktandzie były wielokrotnie złożone, co wymagało od uczniów wykorzystania wiedzy o interpunkcji. Nie wszyscy skupili się na treści, uznając, że ważniejsza jest forma, a nie rozumienie poszczególnych słów. Jak się okazuje, często postępują tak zwycięzcy ogólnopolskich dyktand.

Komisja wyłoniła zwyciężczynię DYKTANDA w CZERWONYM. Została nią Justyna Samuś, uczennica klasy Ihtl, która nie popełniła żadnego rażącegu błędu ortograficznego. Gratulujemy sukcesu!
Za organizację konkursu odpowiadały dwie polonistki – K. Grzywacz-Bielecka i Katarzyna Pastuszka- Janeczek.

Dodano 12.03.2012


Wizyta u naszych czeskich przyjaciół w Pradze

W dniach 04-08.03.2012 miał miejsce ostatni już wyjazd zagraniczny w ramach projektu Leonardo da Vinci „Przez Europę bez barier”,  współfinansowany przez program „Uczenie się przez całe życie”. Tym razem w wyjeździe uczestniczyło 10 uczniów z klas III tbl i III ht wraz z opiekunkami – p. Marią Mickiewicz i Lidią Oleszczuk. (więcej informacji w zakładce Leonardo da vinci)

Dodano 11.03.2012


MATURA 2012

Harmonogram matury ustnej (do pobrania)

Harmonogram matury pisemnej (do pobrania)

 

Dodano 02.03.2012


Nie straszny jest nam mróz, my lubimy sport i już !

W dniach 5.03.2012-9.03.2012 klasa mundurowa o profilu policyjnym przebywała na obozie sportowym w Białce Tatrzańskiej. Turnusowi przewodniczyli Pan dyrektor Tomasz Śmietanka, wychowawczyni klasy mundurowej Pani Dorota Bzikot i trener sportów obronnych Pan Rafał Wojda.    tUczniowie klasy w komplecie przybyli do Białki, aby móc rozwijać swoje umiejętności związane z samoobrooną.  Program obozu był bardzo atrakcyjny i obejmował codzienne treningi ogólnorozwojowe  ; jazda na łyżwach, na nartach zjazdowych i biegowych, kąpiele w basenie termalnym. Nie zabrakło również spacerów po Zakopanem i wypraw w góry. Niewątpliwym przeżyciem było zwiedzanie Centralnego Ośrodka Sprotu w Zakopanem.  W przeddzień wyjazdu czyli 8 marca Panie  obchodziły swoje święto w związku z tym przyjęły życzenia i zostały obdarowane przez Panów. g

Po  śniadaniu cała klasa udała się  po raz ostatni na stok Kotelnica. Po obiedzie odwiedzono basen termalny w Szaflarach. Wielkimi krokami zbliżał się dzień wyjazdu z tego pięknego miejsca. W piątek po śniadaniu przewodnicząca klasy podziękowała opiekunom za wspaniały wyjazd i wszyscy zadowoleni  opuścili Białkę z nadzieją powrotu. t

Dodano 15.03.2012


To nie domek mamusi, tu porządek być musi…

W dniach od 27 lutego do 2 marca 2012 odbył się programowy obóz sportowy w Białce Tatrzańskiej klasy mundurowej o profilu wojskowym, nad którymi czuwała pani dyrektor Magdalena Wiśniewska, wychowawczyni klasy pani Małgorzata Jaśniewska i pan Rafał Wojda nauczyciel sportów obronnych  Zaraz po przyjeździe, uczniowie spragnieni ruchu udali się zwiedzanie Białki i trening. Już następnego dnia zaraz po śniadaniu grupa udała się na stok Kotelnica, aby podziwiać piękne widoki i popisy narciarskie pana Rafała Wojdy ;) f
Po obiedzie udaliśmy się do Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem, aby wraz z panczenistami z holenderskiej kadry i naszymi rodakami z LKS Poroniec ćwiczyć umiejętności jazdy na łyżwach.
W środę odbył się poranny trening w mundurach. Po południu udaliśmy się na basen termalny w Szaflarach.
W czwartek po śniadaniu ponownie udaliśmy się do Centralnego Ośrodka Sportu  tym razem,  spróbować swoich sił na nartach biegowych. Grupie tak bardzo do gustu przypadło zjeżdżanie na nartach, że po raz kolejny pojechaliśmy na stok Kotelnica. W piątek wyruszyliśmy śladami Janosika ( w tej roli niestrudzona pani dyrektor ;p, która nie odpuszczała mimo śniegu sięgającego prawie pasa ) na Przełom Białki w okolice Skałek Janosikowych. Po tej lekcji survivalu wróciliśmy do hotelu po walizki
i z nadzieją na kolejny tak wspaniały wyjazd opuściliśmy Białkę Tatrzańską. rg

Dodano 05.03.2012


OGŁOSZENIA

Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Pionkach informuje, że z dniem 01 września 2012r. wyłącza się z ZSP Nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie I Liceum Profilowane i I Technikum Uzupełniające zgodnie z Ustawą o systemie oświaty z dnia 19 sierpnia 2011r.

PKS Sp. z o.o. w Kozienicach informuje, iż od dnia 1 marca 2012 uruchamiamy połączenia na trasie Pionki  – Garbatka Letnisko.
Wyjazd autobusu  z Pionek, ul. Radomska - godz. 06:40 i 15:00
Wyjazd autobusu z Garbatki Letnisko, ul. Kochanowskiego - godz. 07:20 i 15:30
Cena biletu miesięcznego dla ucznia na trasie Garbatka Letnisko – Pionki i powrót wynosi 100 zł.
Autokar będzie kursował w Pionkach przez ul. Popiełuszki przy LO.
Sprzedaż biletów miesięcznych na dworcu autobusowym PKS w Kozienice od 27 lutego 2012

Dodano 25.02.2012


ODDAJ KREW - URATUJ ŻYCIE

Wierzymy, że każda oddana kropla krwi może uratować komuś życie!

W dniu 23 lutego 2012r.  50  krwiodawców z naszej szkoły podzieliło się tą „cenną  cząstka swojego życia” –  z tymi, którzy jej potrzebują.

Oddali 22,4 litra. b
Bardzo serdecznie Wam dziękujemy.

Dodano 23.02.2012


Stypendyści Starosty Radomskiego

Uczniowie, którzy w roku szkolnym 2011/2012 otrzymali stypendium Starosty Radomskiego:

1. Weronika Wołos

kl. III tkż

2. Magdalena Śwital

kl. IV ht

3. Kamil Sobieraj

kl. II ztrw

4. Gabriela Olesiuk

kl. IV tbl

5. Natalia Dabińska

kl. IV tbl

6. Iwona Lenartowicz

kl. III LOw

7. Konrad Karolik

kl. I LOp

8. Magdalena Grzegorczyk

kl. I tbż

9. Emilia Kostrzewa

kl. III LOp

Dodano 22.02.2012



„Nieśmiały Pocałunek” Ani z Czerwonego

13 lutego 2012 r. w Hotelu Hyatt Regency (Casinos Poland) w Warszawie odbyły się eliminacje do międzynarodowego konkursu Calvados Nouvelle Vogue International Trophies 2012.
Do konkursu zostało zakwalifikowanych:

  • 32 barmanów – profesjonalistów będących członkami Stowarzyszenia Polskich Barmanów
  • 12 uczniów szkół hotelarsko-gastronomicznych

Uczniowie zostali wybrani ze szkół gastronomicznych i hotelarskich, z którymi współpracują rekomendowane przez SPB szkoły barmańskie prowadzące profesjonalne szkolenia.
Szkołę barmańską „Gemini” z Zakopanego reprezentowała Anna Pawlakuczennica klasy trzeciej w zawodzie kelner z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Pionkach. Ania ze swoim drinkiem „Nieśmiały pocałunek” zdobyła III miejsce
w kategorii Barman Student.
Każdy z uczestników miał do wykonania 4 porcje drinka w wybranej przez siebie kategorii według własnej inwencji. Istotne było zastosowanie odpowiedniej ilości dowolnego Calvadosu Boulard Racke Polska lub Chateau de Breuil – minimum
w short drinku 2 cl i 3 cl w long drinku.
Udział w takim konkursie pozwala zdobyć doświadczenie, poznać pracę profesjonalistów a co najważniejsze wspaniała i rodzinna atmosfera konkursu budzi w każdym uczestniku chęć i zapał do dalszej pracy aby być jeszcze lepszym. Ania swoje umiejętności barmańskie zdobyła na kursie barmańskim I stopnia prowadzonym przez Mastera Bartendera Bartłomieja Gawlaka-Kubika oraz szlifuje na kółku barmańskim prowadzonym przez panią Beatę Jurek w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Pionkach. y

Dodano 16.02.2012


Gala Mistrzów Sportu 2012

Starostwo Powiatowe w Radomiu już po raz trzeci zorganizowało wielką uroczystość aby wyróżnić i nagrodzić najlepszych sportowców naszego powiatu. Na liście najlepszych sportowców  nominowanych do konkursu „ Sportowiec Powiatu Radomskiego” znaleźli się  uczniowie naszej szkoły: Magdalena Kołodziejczyk – lekkoatletyka i Kamil Jaroszek – piłka nożna.
Atrakcją tej niewątpliwie uroczystej  imprezy była obecność Edwarda Skorka, sławnego siatkarza, złotego medalisty Igrzysk Olimpijskich w Montrealu, obecnie trenera AZS Politechnika Warszawska oraz Roberta Prygiela siatkarza Czarnych Radom . Swoją obecnością galę zaszczycił również Andrzej Mędrzycki, znany dziennikarz sportowy.
Każde ogłoszenie wyników poprzedzone było występem artystycznym, a obserwując reakcję publiczności najbardziej podobał się występ zespołu Avocado, znanego z programu X- Factor oraz pokaz brazylijskiej sztuki walki, capoeiry.
Liczymy, że to nie koniec sukcesów naszych sportowców i w przyszłym roku, oprócz tych dwóch gwiazd, zabłysną nowe, które także będziemy oklaskiwać i podziwiać.

cPrawa zastrzeżone dla CZERWONE

Dodano 13.02.2011


Zabawa choinkowa dla dzieci pracowników szkoły

Tradycją szkoły jest zabawa choinkowa dla dzieci pracowników naszej szkoły. 16 stycznia zaprosiliśmy wszystkich maluszków do zabawy. Przybyły bajkowe księżniczki, wróżki, baletnice, spidermani, żołnierze, gwiezdni bohaterowie i wiele, wiele innych.  Wodzirej zabawiał wszystkich wyśmienitą muzyką w takt której, nie tylko tańczyły nasze pociechy, ale też ich rodzice. Był poczęstunek, seans bajkowy, zabawy w balonach i oczywiście św. Mikołaj, który przywiózł ze sobą prezenty dla wszystkich dzieci. Nadmienię, że w tym roku bawiły się trzy pokolenia. Narodziły się pierwsze - wielkie miłości. f

t

Dodano 30.01.2012


To był bal  " na sto par"!

Tegoroczni maturzyści naszej szkoły bawili się na balu studniówkowym 14 stycznia 2012r.  Zgodnie z wieloletnią tradycją, bal rozpoczął się wspaniałym polonezem, który wprowadził uczestników we wspaniały nastrój i zapoczątkował  szaloną zabawę.
Na tej niepowtarzalnej uroczystości zaszczycili nas swoją obecnością: Wicestarosta Radomski – Waldemar Trelka, Przewodniczący Rady Miasta w Pionkach – Bogdan Tosza oraz  Ksiądz Kanonik Stanisław Bujnowski.
Maturzyści podziękowali rodzicom – organizatorom imprezy, dyrekcji szkoły  oraz wychowawcom:  Marii Mickiewicz  - wychowawczyni klasy IVht, Ewie Belowskiej – wychowawczyni klasy IV tbl, Beacie Jurek – wychowawczyni klasy – IVtk, Zofii Rinas wychowawczyni klasy III LOP i  Janowi Siekowi – wychowawcy klasy IIILOw. Były kwiaty i ciepłe słowa.t
„Gorączka sobotniej studniówkowej nocy” minęła szybko.
Zapewniam, że wszyscy uczestnicy mieli świetne humory i niezapomniane wrażenia na tym " balu nad balami, takim co się pamięta latami".guy

Dodano 30.01.2012


Ranking szkół

Dwie szkoły średnie z Pionek sklasyfikowane zostały w najnowszym, ogólnopolskim rankingu szkół ponadgimnazjalnych, przygotowanym przez dziennik „Rzeczpospolita” oraz miesięcznik „Perspektywy”.

„Ogólniak” im. Marii Dąbrowskiej jest 94 na Mazowszu i 8 w regionie radomskim w klasyfikacji obejmującej licea ogólnokształcące.

Dobrym wynikiem może pochwalić się Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1, który jest 33 na Mazowszu i 6 w regionie radomskim wśród techników.

http://www.rp.pl/artykul/19,789009-Torun-i-Lublin-maja-najlepsze-szkoly-w-Polsce.html

 

Dodano 13.01.2012


Wesołych świąt

c

Święta Bożego Narodzenia są tym wyjątkowym okresem, który wygasza emocje, służąc pojednaniu się z bliźnimi. To okres wytchnienia, w którym znajdujemy czas nie tylko na spotkania w gronie rodziny i przyjaciół, ale też i na chwile zadumy nad otaczającym nas światem i naszym w nim miejscu.

Dlatego też chciałabym życzyć Wam - Drodzy Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele i Absolwenci - Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1
- takich świąt, które wniosłyby w to nasze zabiegane codzienne życie radość współistnienia, zapewniając przy tym poczucie otaczającej nas pełnej ciepła wyrozumiałości i bezinteresownej życzliwości.
Życzę wszystkim, by święta były okresem pojednania i spokoju.
Niech ten cudowny i pełen radości czas Świąt przyniesie Wam wiele szczęścia
i radości, a Nowy 2012 Rok spełni najskrytsze marzenia.

Magda Wiśniewska

Dodano 20.12.2011


Policja z psem w „czerwonym”.

Dnia 9 grudnia 2011 roku do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Pionkach zawitał nasz absolwent st. sierż. Szymon Majdański ze swoim podopiecznym, a raczej partnerem, owczarkiem niemieckim. r

Cezar, bo tak się wabi jego pupil, to pies patrolująco – tropiący, który w swoim trzyletnim życiu przeszedł już wszystkie możliwe szkolenia. Pan Szymon opowiadał klasom o profilu policyjnym  w jaki sposób można zostać przewodnikiem psa i jakie są uroki pracy z czworonożnym partnerem. Zaaranżował też sytuacje, które pozwoliły zaobserwować jak Cezar radzi sobie w trakcie chodzenia w różnych kierunkach przy nodze przewodnika, pokonywania przeszkód, a upozorowany atak na policjanta pozwolił naocznie sprawdzić, że lepiej takiemu psu nie wchodzić w drogę. w

Pan Szymon pokazał również jak wygląda bezpieczna pozycja obronna dla człowieka w trakcie ataku niebezpiecznego zwierzęcia oraz opowiedział wiele ciekawych historii, które uzmysłowiły oglądającym jak ciekawa i pełna emocji jest jego praca. Przyszli policjanci, którzy z wielkim zaciekawieniem oglądali widowisko zadawali przewodnikowi wiele pytań związanych z pracą, opieką i przebywaniem z takim „kudłatym” podopiecznym. Cezar natomiast wszystko znosił bardzo dzielnie i ze stoickim spokojem dał się głaskać, przytulać i chętnie pozował do zdjęć.

Dodano 12.12.2011


Finał Obchodów Roku Patronki Szkoły Marii

Rok 2011 jest szczególny dla Zespołu Szkół  Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pionkach. Uchwałą Sejmu RP ogłoszony został rokiem polskiej uczonej, której imię nosi nasza szkoła.
Przez cały rok 2011 podejmowaliśmy różnorodne działania związane z Obchodami Roku Patronki Szkoły. Do najważniejszych z nich należą:t

  • Dzień Dawcy Szpiku w Pionkach – akcja pod hasłem "Młodzież w walce z białaczką", której współorganizatorami byli Siatkarska Liga Szpiczastych oraz  Fundacja  DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych. Podczas Dnia Dawcy Szpiku zarejestrowało się 65 potencjalnych dawców.
  • Obchody Święta Niepodległości, w ramach których zorganizowano V Szkolny Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej oraz pokaz musztry w wykonaniu Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. 22 Pułku Ułanów Podkarpackich z Garbatki Letnisko.
  • Wycieczki  naszych uczniów do jedynego na świecie Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
  • Nagranie filmu dokumentalnego promującego szkołę, jej tradycje i patronkę.
  • Konkursy i pokazy chemiczne.
  • Konkurs plastyczny „Portret Marii Skłodowskiej-Curie" dla gimnazjalistów.
  • Dwie  wystawy główne: dotycząca  życia i działalności Marii Skłodowskiej-Curie „Życie tkane marzeniami" oraz  twórczości Czesława Miłosza „Piękny jest ludzki rozum i niezwyciężony”.
  • Wystawy okolicznościowe w pracowniach.
  • Prezentacja filmu dokumentalnego dotyczącego Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Finał Obchodów Roku Patronki Szkoły:

W dniu 8 grudnia br. odbył się Finał Obchodów Roku Patronki Szkoły Marii Skłodowskiej-Curie. Główne uroczystości poprzedził panel dyskusyjny „Wielkich Polaków Imiona” dot. patrona szkoły, w którym udział wzięły delegacje uczniowskie z pionkowskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Celem spotkania była dyskusja nad rolą, jaką pełni patron w życiu społeczności szkolnej i środowisku lokalnym oraz wypracowanie wniosków do dalszej pracy. g

Podczas części oficjalnej wręczono nagrody laureatom konkursu plastycznego „Maria Skłodowska-Curie – Polka Kobieta Uczona” oraz konkursu wiedzy o patronce szkoły. Uczniowie przedstawili wypracowane wnioski z panelu dyskusyjnego.
Finał obchodów  uświetnił spektakl pt. „Polka- Kobieta, Uczona” przygotowany przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Uroczystości były także okazją do spotkania pokoleń, do snucia refleksji o przeszłości i przyszłości szkoły oraz do zaprezentowania umiejętności kulinarnych i kelnerskich naszych wychowanków.

f

r

 

Dodano 11.12.2011


1 miejsce w Miejskiej Lidze Piłki Siatkowej

Siatkarze z „czerwonego” wygrali wszystkie spotkania rundy zasadniczej i finałowej. W trakcie rozgrywek stracili zaledwie jednego seta.

Podczas środowych finałów najpierw pokonali PTS młodzik 2:0 (25:11, 25:16), a w decydującym meczu nie dali żadnych szans ZSP Nr 2 i wygrali 2:0 (25:12, 25:19). Pierwszy set został wygrany przede wszystkim dzięki imponującej zagrywce absolwenta „czerwonego”, Marcina Cymbały. Druga partia była już bardziej wyrównana, ale i tak zespół z technikum „zielonego” nie potrafił znaleźć sposobu na dobrze dysponowanych rywali. Trzecie miejsce zdobyła drużyna „ogólniaka”, w której zagrała jedyna dziewczyna w turnieju, kapitan juniorskiej drużyny UKS „Beta” Pionki, Anna Pindakiewicz. Ostatnie miejsce po porażce z LO 1:2 (25:21, 23:25, 9:15) przypadło najmłodszym uczestnikom, czyli ekipie PTS Młodzik.

Czołowi zawodnicy otrzymali pamiątkowe statuetki. Dla najlepszych drużyn były puchary i medale. Organizatorami Miejskiej Ligi Piłki Siatkowej 2011 byli Pionkowskie Towarzystwo Siatkówki i Miejski Zarząd Oświaty i Sportu.

g

Jakub Cymbała - najlepszy zawodnik, Mateusz Karwicki, Mateusz Wałęka, Patryk Wilkowski, Szymon Glimasiński, Bartłomiej Giemza, Krzysztof Banaś, Cezary Sikorski, Piotr Sapiński, Mateusz Dziewit, Marcin Cymbała, Radosław Warchoł. Opiekun: Maciej Jończyk.

 

Dodano 10.12.2011


Kurs barmański I stopnia

W dniach 21 -25 listopada młodzież Czerwonego miała możliwość uczestniczenia w corocznym kursie barmańskim I stopnia organizowanym przez Naszą Szkołę i Pana Bartka Gawlaka – Kubika należącego do Polskiego Stowarzyszenia Barmańskiego. Kurs składa się z dwóch etapów:
I etap to część teoretyczna dotycząca m.in. historii, produkcji, sposobu spożywania alkoholi, doboru szkła do alkoholu oraz rodzajów drinków.
II etap to część praktyczna. To właśnie tu młodzież uczyła się, jak posługiwać się sprzętem barmańskim i tworzyć drinki oraz dekoracje do nich.
Osoby, które ukończyły kurs otrzymały dyplom, który uprawnia ich do wykonywania zawodu barmana nie tylko na terenie Polski, ale na całym świecie.

e

Dodano 30.11.2011


Mistrzostwa w Gimnastyce Akrobatycznej

W dniu 28 listopada 2011 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr1 w Pionkach odbyły się Mistrzostwa w Gimnastyce Akrobatycznej. Była to już siódma edycja tej imprezy sportowej, organizowanej przez „Czerwone”.  W zawodach udział wzięli najsprawniejsi uczniowie i uczennice z poszczególnych klas. Rywalizacja przebiegała w dwóch kategoriach: dziewcząt i chłopców. Nad bezpieczeństwem i właściwym przebiegiem mistrzostw czuwali nauczyciele WF wraz z kadrą pedagogiczną. Mistrzostwa cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, którzy z zaciekawieniem oglądali zawody i dopingowali uczestników. j
Dziewczęta wzięły udział w następujących konkurencjach:
- przewroty łączone w przód i w tył
- podpór łukiem leżąc tyłem (tzw. „mostek”)
- układ równoważny na ławeczce gimnastycznej
- skok kuczny przez skrzynię gimnastyczną
- stanie na głowie.
Z kolei chłopcy zmagali się z następującymi ćwiczeniami:
- wymyk – odmyk na drążku gimnastycznym
- skok kuczny przez skrzynię gimnastyczną
- stanie na głowie
- przewroty łączone w przód i w tył.

hg
W kategorii dziewcząt czołowe miejsca zajęły:

  1. Kostrzewa Emilia- kl. III LOP
  2. Samuś Justyna- kl. I HTL
  3. Szczechula Dorota- kl. III LOP

W kategorii chłopców najwyżej sklasyfikowani zostali:

  1. Mróz Szymon – kl. II TŻ
  2. Łuczyński Michał- kl. III LOW
  3. 3. Kutyła Aleksander- kl. III TKŻ

W klasyfikacji drużynowej najwyższe miejsca zajęli:

  1. Kl. III LOP
  2. Kl. I HTL
  3. Kl. I LOS

k

Dodano 30.11.2011


Konkursy językowe 2011

t

Kolejny już raz 79 uczniów naszej szkoły próbowało swoich sił w wewnątrzszkolnych konkursach językowych. 21 listopada odbył się Konkurs Języka Angielskiego i Niemieckiego dla dwóch kategorii wiekowych.  W Konkursie Języka Angielskiego dla klas I i II uczestniczyło 34 uczniów. Najlepsze wyniki uzyskali:

I miejsce-        Mateusz Grzywacz i Michał Karaś z kl. II tbl                                                     

II miejsce-           Paweł Czaban z kl. I tbl                                                                                                      

III miejsce-  Michał Cierpisz z kl. II tbl

W Konkursie Języka Angielskiego dla klas III i IV uczestniczyło 16 uczniów. Najlepsi byli:
I miejsce-        Robert Skrzyński z kl. IV tbl                                                                                             

II miejsce-            Martyna Wojtalik z kl.III ht i Hubert Osiadły z kl. IV tbl                                                            

III miejsce-            Jakub Badeński z kl. III tbl

W Konkursie Języka Niemieckiego dla klas I i II wzięło udział 20 uczniów. Najlepsze wyniki uzyskali:
I miejsce-        Magdalena Gregorczyk z kl. I tbż                                                                           

 II miejsce-            Kamila Warchoł z kl. II LOp                                                                                               

   III miejsce-            Magdalena Wójcik z kl. I LOp

Wśród 9 uczniów klas III i IV z j. niemieckiego najlepsze były:
I miejsce-        Martyna Wojtalik                                                                                                                          

 II miejsce-           Iwona Zawodnik                                                                                                                                 

  III miejsce-           Katarzyna Krawczyk     Wszystkie są uczennicami kl. III ht

7 grudnia odbył się również konkurs „Mistrz czytelnictwa” dla uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Uczestnicy czytali fragmenty książki „The Jungle Book” Walta Disneya,   na podst. powieści Rudyarda Kiplinga. Wyniki były następujące:
I miejsce-        Damian Kuc  z kl.II ztrw                                                                                                        

 II miejsce-           Patryk Skalski z kl. III ztrw                                                                                                  

III miejsce-            Patryk Adamiec  z kl. III zerw
Gratulujemy zwycięzcom konkursów i zapraszamy ich na wręczenie nagród i dyplomów podczas akademii przedświątecznej. Wszystkim pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział w konkursach   i zachęcamy do rywalizacji w kolejnych edycjach.

 

Dodano 25.11.2011


Spotkanie z najlepszymi barmanami

 W dniach 05-10 listopada w hotelu Hilton spotkali się zawodowi barmani z całego świata z okazji kongresu i 60 Mistrzostw świata Barmanów IBA. Dla polskich barmanów był to kongres wyjątkowy, ponieważ po raz pierwszy odbył się w Polsce.

u
W ramach kongresu w dniach 7-8 XI.2011r. odbyły się mistrzostwa w stylu FLAIR i CLASSIC, które mogła oglądać i oklaskiwać młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr1 w Pionkach.
Do Polski na konkurs przybyło ponad 60 barmanów z całego świata ,którzy wykonali ponad 120 coctaili ,z pośród nich został wybrany coctali of the year IBA.
Pomiędzy konkursami uczniowie „Czerwonego’’ brali udział w szkoleniu na temat wykonywania ”drinków molekularnych’’, co jest  najnowszym trendem w barmaństwie.y
Wielu uczniów naszej szkoły wiąże przyszłość z barmaństwem, więc mieli okazję podpatrzyć technikę fachowców w stylu Flaiw i Classic. Najmilszym elementem  była wygrana Polaka Marka Posłusznego w stylu Flair.
Spotkanie młodzieży „Czerwonego’’ z barmanami mogło być zrealizowane dzięki stałej współpracy z panem Bartkiem Gawlakiem – Kubikiem, który prowadzi kursy barmańskie I stopnia w naszej szkole.u

Dodano 25.11.2011


Laureatki Stypendium Prezesa Rady Ministrów

W dniu 16 listopada 2011 r. uczennica klasy III  Technikum  w ZSP Nr 1 Kinga Molendowska oraz uczennica  klasy III Liceum Ogólnokształcącego w ZSP Nr 1 Dominika Rutka uczestniczyły w uroczystości wręczenia  Stypendium Prezesa Rady Ministrów. y

Rozdanie tego zaszczytnego wyróżnienia odbyło się w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu, a wręczała je Pani Dorota Sokołowska Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty. Kinga otrzymała list gratulacyjny od Pana Premiera natomiast Dominika odbierze go osobiście w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów .t
W  radomskiej uroczystości wzięli również udział rodzice, władze powiatowe  oraz przedstawiciele placówek oświatowych. Szczególnym akcentem spotkania był występ uczniów Zespołu Szkół Muzycznych, którzy uświetnili uroczystość utworami  twórców muzyki poważnej.
Naszym Stypendystkom  serdecznie gratulujemy!

Dodano 21.11.2011


zbiórka pieniędzy dla Agaty

W ostatnich dniach października 2011 roku Samorząd Szkolny''Czerwonego'', przeprowadził zbiórkę pieniędzy dla Agaty, która boryka się z poważną chorobą.

Zebraliśmy kwotę 300 zł, która została przekazana koleżance potrzebującej naszego wsparcia. Samorząd ZSP nr 1 w imieniu Agaty i jej rodziców ba

Dziękujemy, że nie zawiedliście i okazaliście wielkie serce.
Samorząd szkolny

Dodano 20.11.2011


Spotkanie partnerów projektu Leonardo da Vinci w niemieckim Traunstein

W dniach 6-10.11.2011 dwie uczennice z kl. IV ht wraz z nauczycielkami: p. M. Mickiewicz       i L. Oleszczuk odbyły długą podróż do niemieckiego miasta Traunstein, położonego na południu Bawarii, tuż przy granicy z Austrią. (więcej informacji w zakładce Leonardo da Vinci)

e

Dodano 15.10.2011


Dzień Dawcy Szpiku w Pionkach

Akcja pod hasłem "Młodzież w walce z białaczką" została zorganizowana w szkole w czwartek 10.11.2011 i trwała od godz. 10.00 do 16.00.

Współorganizatorami Dnia Dawcy Szpiku były Siatkarska Liga Szpiczastych, z Panem Krzysztofem Pastuszka na czele oraz Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych.Pan Krzysztof był z nami podczas akcji. Przyjechała również Pani Renata Rafa z DKMS, która poprowadziła w tym dniu wykłady dla pełnoletnich uczniów naszej szkoły. Akcja została wcześniej rozreklamowana w pionkowskich i radomskich internetowych serwisach informacyjnych. Informacje dotyczące akcji podane zostały w kościołach oraz przekazane do dwóch pozostałych szkół ponadgimnazjalnych w Pionkach. Na mieście, w witrynach sklepów, w ośrodkach zdrowia i aptekach porozklejane zostały plakaty. Uczniowie ZSP 1 uczestniczyli w prelekcjach, których celem było podniesienie świadomości w zakresie przeszczepów szpiku kostnego. Prowadziły je uczennice klasy III technikum hotelarskiego w naszej szkole: Ania Stawczyk, Kasia Krawczyk, Martyna Wojtalik i Martyna Grosiak. Były one zarazem inicjatorkami akcji w szkole. Zaraziły one swym entuzjazmem innych uczniów, którzy wraz z nimi pomagali jako wolontariusze. Wśród nich byli: Magda Derlatka i Paulina Alot z kl. II tkż, Kasia Auguścik, Kinga Molendowska, Ola Makuch, Weronika Wołos, Paweł Machnio i Paeeł Płutniak z klasy III tkż.

g
Podczas Dnia Dawcy Szpiku w Pionkach zarejestrowało się 65 potencjalnych dawców.

Wierzymy jednak, że dzięki naszej akcji, w sercach wielu, którzy się wahają i nie podjęli jeszcze decyzji dojrzeje wkrótce świadomość ważnego wyboru niosącego wewnętrzną radość i satysfakcję z ratowania ludzkiego życia.

Dodano 13.11.2011


Święto Niepodległości w CZERWONYM

9 listopada 2011 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Pionkach, odbyła się V edycja Szkolnego Konkursu Pieśni i Poezji Patriotycznej.Współorganizatorem był Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej – Szczep Drużyn Środowiskowych „Puszcza”. Konkurs po raz kolejny potwierdził, że umiłowanie Ojczyzny, jej historii, tradycji i kultury są bliskie naszej społeczności szkolnej. To jubileuszowe spotkanie upamiętniło nie tylko Obchody 93. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, ale także Marię Skłodowską-Curie, patronkę naszej szkoły, oraz Czesława Miłosza – wielkich Polaków, którym dedykowany jest rok 2011.
Konkurs odbył się w dwóch kategoriach: pieśni i poezji. Nad całością  artystycznych prezentacji czuwało Jury w skład, którego oprócz nauczycieli naszej szkoły weszła Kierowniczka Filii Biblioteki Pedagogicznej w Pionkach Pani Grażyna Dąbkowska oraz przedstawicielka Samorządu Szkolnego Weronika Wołos.
u

Laureatami w kategorii poezji patriotycznej zostali:
I miejsce – Marlena Słomska, klasa III ht, utwór – fragment III części „Dziadów” Adama Mickiewicza;
II miejsce – Marlena Jakubowska, klasa II LOp, utwór – fragment „Kwiatów polskich” Juliana Tuwima;
III miejsce – Dawid Sętowski, klasa II zkw, utwór – „Ziemia” Józefa Barana;
Wyróżnienie – Anna Stawczyk, klasa III ht, utwór – „Sen żołnierza” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

Laureatami w kategorii pieśni patriotycznej zostali:
I miejsce ex aequo zajęli – Paulina Wiączek, klasa I LOp, utwór – „Warszawo ma…” nieznanego autora, duet: Aleksandra Fusiek, klasa II LOw i Paulina Misiuna, klasa IV tk, utwór – „Mury” Jacka Kaczmarskiego, zespół z klasy IV tbl, utwór – „Marsz strzelców” Leona Łuskino;
Wyróżnienia – zespół klasy I tbż, utwór „Marsz Pierwszej Brygady”;  Klaudia Płaza , klasa I LOp, utwór „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos”.
Laureaci otrzymali cenne nagrody książkowe oraz pamiątkowe dyplomy, natomiast wszyscy uczestnicy otrzymali słodycze.

Ukoronowaniem Wewnątrzszkolnych Obchodów 93.Rocznicy Święta Odzyskania przez Polskę Niepodległości był pokaz musztry w wykonaniu Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. 22 Pułku Ułanów Podkarpackich z Garbatki Letnisko oraz uroczyste złożenie wiązanki pod Pomnikiem Józefa Piłsudskiego przed Legionówką. W  obejrzeniu pokazu kawaleryjskiego poza młodzieżą szkolną uczestniczyła również społeczność lokalna.

h

Po raz kolejny Czerwone potwierdziło, że jest szkołą głęboko osadzoną w swojej małej ojczyźnie – Pionkach – ofiarując jej mieszkańcom swoją kreatywność , przywiązanie do wartości patriotycznych dając w ten sposób wzór do naśladowania.
Patriotyczne święto było cennym i ważnym wydarzeniem wpisanym w  Miejskie Obchody Święta Niepodległości w Pionkach.

Nauczyciele odpowiedzialni za organizację i przeprowadzenie konkursu: Dorota Jończyk, Katarzyna Pastuszka-Janeczek, Zofia Rinas, Mariusz Wrochna, Agata Wyroślak.
Patronat nad konkursem objęła: Dyrektorka Szkoły Magdalena Wiśniewska.

Dodano 12.11.2011


PIONKI W OLIMPIADZIE LOGISTYCZNEJ

Ponad 6 tysięcy uczniów wzięło udział w I etapie IV Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej. Zawody odbyły się 21 października 2011r. w 186 szkołach ponadgimnazjalnych w całym kraju. Wśród uczestników byli uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pionkach. Organizatorem przedsięwzięcia jest jak co roku Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu. Patronat Honorowy nad konkursem objęło m.in. Ministerstwo Infrastruktury. więcej

Dodano 02.10.2011


światowy dzień żywności

Szkolna akcja w ramach ''światowego dnia żywności" przebiegała w tym roku pod hasłem ''Jem zdrowo i kolorowo". Uczniowie klas technik żywienia i hotelarstwa przygotowali ulotki, plakaty promujace zdrowe odżywianie. y

Na górnym holu stanął stół w kolorach tęczy - ognista czerwień pomidorów, soczysta zieleń ogórków, energetyzujący pomarańcz marchwi, brzoskwiń - którzy zachócał do spożywania produktów bogatych w cenne składniki odżywcze. W pięknych kształtach i kolorach warzyw i owoców kryje się przecież ogromne bogactwo witamin i minerałów. h

Młodzież z II klasy technikum żywienia, w czasie przerw prowadziła rozmowy oraz wręczała ulotki na temat właściwości zdrowotnych warzyw i owoców i racjonalnego odżywiania. Cala imprezę uświetnił pokaz dekorowania stółów, potraw fantazyjne rzeźbionymi warzywami i owocami przygotowany przez młodzież klasy II kucharz pod kierunkiem nauczycieli z Centrum Kształcenia Praktycznego. c

Dodano 22.10.2011


La Dolce Vita

W dniu 19.10.2011 Roku w naszej szkole odbył się profilaktyczno-edukacyjny spektakl Teatru dla Dzieci i Młodzieży ; Moralitet - La Dolce Vita”, czyli słodkie życie.
Spektakl ukierunkowany był na weryfikację potencjalnych zagrożeń płynących z używek, Internetu czy hazardu. Obejrzeli go uczniowie klas pierwszych i drugich.
Uzależnienia to nie tylko przymus spożywania określonych substancji, ale liczba bodzców, od których mogą uzależnić się młodzi ludzie jest znacznie większa. Pojawiły się nowe formy uzależnień i jest to na przykład uzależnienie od określonych czynności. Problem rozpoczyna się w momencie, gdy ktoś nie potrafi już zapanować nad swymi skłonnościami i jest gotów zaniedbać wszystkie strefy swego życia, byle tylko zaspokoić swe pragnienia.
W spektaklu pojawili się przedstawiciele czterech rodzajów uzależnień: od narkomanii i alkoholizmu, od komputera i Internetu, od hazardu, oraz przesadnej dbałości o własny wygląd.
t

Czy się podobało? To już najlepiej ocenią uczestnicy spektaklu.

Dodano 22.10.2011


Dzień Edukacji Narodowej

W dniu 13.10. 2011 odbyła się w naszej szkole akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Pani Dyrektor Magdalena Wiśniewska złożyła wszystkim pracownikom szkoły serdeczne życzenia oraz podziękowała za trud włożony w edukację i wychowanie naszych uczniów.g

Uroczystość stała się również okazją do wręczenia uczniom naszej szkoły Stypendium Starosty Radomskiego. Za bardzo dobre wyniki w nauce otrzymali je: Gabriela Olesiuk kl. IV tbl, Natalia Dabińska kl. IV tbl, Magdalena śwital kl. IV ht, Weronika Wołos kl. III tkż, Iwona Lenartowicz kl. III Low, Michał Cierpisz kl. II tbl,Patryk Adamiec kl. III ztrw. Część uczniów otrzymała róównież nagrody za szczególne osiągnięcia sportowe. d

Uczniowie klasy II Low i II Lop przedstawili program artystyczny złożony z piosenek i scenek z życia szkoły. W części artystycznej udział wzięli następujący uczniowie: Aleksandra Fusiek, Agnieszka Cibor, Klaudia Serafin, Maurycy Dąbrowski, Bartłomiej Stróż, Jakub Ozga, Izabela Babula, Izabela Belowska, Dominika Kopczyńska, Katarzyna Tokarska, Sylwia Tarnowska.

Dodano 20.10.2011


SZKOłA Z POMYSłEM! ZORGANIZOWANO OBÓZ SZKOLENIOWY

W dniach 10-11 października w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Pionkach odbył się obóz szkoleniowy dla klas III mundurowych o profilu policyjnym i wojskowym. i

Głównym celem tego zgrupowania było jak najlepsze przygotowanie uczniów do przyszłej pracy w zawodzie służb mundurowych.  Pierwszego dnia o godz. 8:00 nauczyciele i pracownicy szkoły przedstawili najnowsze zasady dotyczące udzielania pierwszej pomocy, jak również przygotowali dla uczniów sprawnościowy tor przeszkód, jaki  można spotkać  podczas egzaminów do szkół policyjnych.

.k

Nad bezpieczeęstwem i właściwym przebiegiem konkurencji w sali gimnastycznej czuwali  nauczyciele wychowania fizycznego wraz z kadrą pedagogiczną. Pod czujnym okiem opiekunów uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach: kobiet i mężczyzn. Każdy z uczestników miał do pokonania 8 przeszkód. Dużo emocji wzbudziło przenoszenie manekina, który imitował ranną osobę, jak również pomysłowe sposoby uczniów na pokonanie trzech wysokich skrzyń gimnastycznych.o 
W kategorii kobiet czołowe miejsca zajęły:

  1. Szczechula Dorota (kl. III LOP)- czas: 1:28:32
  2. Świątek Anna (kl. III LOW)- czas: 1:30:97
  3. Sikora Katarzyna (kl. III LOP)- czas: 1:33:91

W kategorii mężczyzn czołowe miejsca zajęli:

  1. Wziątek Kamil (kl. III LOP)- czas: 1:13:60
  2. Woźniak Kamil (kl. III LOW)- czas: 1:15:10
  3. Łuczyński Michał (kl. III LOW)- czas: 1:15:32

Po zmaganiach w sali gimnastycznej, uczniowie wraz z kadrą szkoły udali się do pobliskiego lasu, gdzie o godzinie 11 wzięli udział w tzw. biegu orientacyjno - terenowym na dystansie ok. 4000m. Uczniowie zostali podzieleni na kilkuosobowe „patrole”, w których wyruszyli w teren.r

i Uczestnicy pokonywali nie tylko własne zmęczenie i inne słabości, ale przechodzili także przez obowiązkowe punkty kontrolne, gdzie czekali nauczyciele z przygotowanymi dla nich zadaniami. Uczniowie musieli m.in. posługiwać się „alfabetem morsa”, biec z „ranną osobą” na noszach czy rzucać do celu „granatami”. Szkoła zadbała także o ciepły posiłek, który był zwieńczeniem zmagań uczniów w pierwszym dniu obozu szkoleniowego. Opiekunowie razem z uczniami posilili się wojskową grochówką oraz podzielili się pozytywnymi wrażeniami na temat obozu.
Na czołowych miejscach sklasyfikowano następujące patrole:

  1. Patrol nr 5 w składzie: Michał Napora („dowódca”), Klaudia Chodacka, Justyna Podsiadła oraz Kamil Bębenek- 91 pkt.
  2. Patrol nr 6 w składzie: Stój Aleksandra („dowódca”), Dorota Szczechula, Amanda Gawor, Wioletta Gola oraz Katarzyna Sikora -90 pkt.
  3. Patrol nr 8 w składzie: Kamil Wziątek („dowódca”), Mateusz Kępiński, Katarzyna Zyglińska, Natalia Zaręba, Karolina Krzysztoszek oraz Magdalena Rabow – 68 pkt.  

Drugiego dnia klasa III LOW uczestniczyła w spotkaniu z przedstawicielami WKU i żołnierzami bazy lotnictwa szkoleniowego w Radomiu. Uczniowie rozmawiali na temat uczelni wojskowych w Polsce, zasad naboru i rekrutacji do wojska, działalności jednostek uzupełnień na terenie naszego kraju, jak również o codziennym życiu „poborowego” w danych jednostkach. r
W tym czasie klasa IIILOP była w Komisariacie Policji w Pionkach. Uczniowie mogli dowiedzieć się jak wygląda ścieżka kariery w policji, rekrutacja i egzaminy, praca dyżurnego, testery narkotyków czy zabezpieczanie śladów.
Po spotkaniach z przedstawicielami wojska i policji obie klasy udały się do szkolnej strzelnicy. Podczas zajęć uczniowie doskonali umiejętności strzeleckie oraz rozwiązywali test, dotyczący rodzajów broni i pierwszej pomocy przedmedycznej.
Zorganizowany przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Pionkach obóz szkoleniowy cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, którzy chętnie i  z zaangażowaniem uczestniczyli w tym przedsięwzięciu. Dla klas mundurowych była to znakomita okazja do zapoznania się z arkanami pracy w służbach, współpracy w zespole oraz wspólnej integracji. Uczestnicy obozu nie kryli swojego zadowolenia z bezpieczeństwa i wzorowej organizacji, dlatego też szkoła planuje w przyszłym roku zorganizować kolejny tego typu obóz.   p

Dodano 15.10.2011


KOLEJNE SUKCESY  LEKKOATLETÓW

Dnia 3 października 2011 roku w Kozienicach odbyły się Mistrzostwa Regionu Radomskiego Szkół Ponadgimnazjalnych w Lekkoatletyce. W łącznej punktacji szkół, już trzeci raz z rzędu,  zajęliśmy bardzo dobre II miejsce . j

Do zwycięstwa zabrakło nam tylko 8 punktów co świadczy o tym, iż poziom zawodów był bardzo wyrównany.  Biorąc pod uwagę, że na starcie stanęło 14 szkół z naszego regionu jest to niewątpliwie duży sukces. Zawodnicy startowali  w następujących konkurencjach: bieg na 100m, 400m, 4x100m, 800m, 1000m, skok w dal, skok wzwyż, rzut oszczepem i pchnięcie kulą. Opiekunami naszych lekkoatletów byli p. Iwona Sekuła i p. Jacek Szczechowski.

Nie zdobylibyśmy tak dobrego miejsca gdyby nie sukcesy  indywidualne naszych uczniów:
      - Kołodziejczyk Magdalena – I miejsce w pchnięciu kulą i I miejsce w skoku w dal

  1. Flisińska Paulina – I miejsce w biegu na 100m,
  2. Buraczyńska Magdalena – II miejsce w biegu na 100m,
  3. Alot Karolina – III miejsce w pchnięciu kulą
  4. Gawor Amanda – I miejsce w pchnięciu kulą,
  5. Chodacka Klaudia – II miejsce w pchnięciu kulą,
  6. Szczechula Agata – III miejsce w biegu na 400m,
  7. Świątek Anna – II miejsce w biegu na 100m,
  8. Babula Izabela – III miejsce w biegu na 800m,
  9. Nowak Natalia – III miejsce w pchnięciu kulą,
  10. Bidziński Błażej – I miejsce w pchnięciu kulą i II miejsce w rzucie oszczepem,
  11.  Amanowicz Jakub – I miejsce w biegu na 100m,
  12. Skrzyński Piotr – III miejsce w biegu na 400m,
  13. Bernacik Bartłomiej – III miejsce w biegu na 1000m,
  14. Żarłok Ernest – III miejsce w biegu na 400m,
  15. Skrzyński  Robert – I miejsce w biegu na 100m,
  16. Wziątek Kamil – I miejsce w biegu na 400m,
  17. Łysiak Bartosz – I miejsce w skoku w dal,
  18. Wojtasiewicz Piotr – III miejsce w pchnięciu kulą,
  19. Sztafeta 4x 100m dziewcząt – I miejsce
  20. Sztafeta 4x 100m chłopców – I miejsce

u

 

Dodano 15.10.2011


INTEGRACYJNY WYJAZD  KLASY I HTL

W dniu 5 października 2011 roku odbyła się wycieczka klasy pierwszej o profilu hotelarsko- logistycznym do Warszawy i Ożarowa Mazowieckiego. Opiekunami były: dyrektor Magdalena Wiśniewska i wychowawczyni Jolanta Sulima.t
 Celem wyjazdu było zapoznanie uczniów z wysokimi  standardami obiektów hotelarskich kategorii 4*, 5* oraz bliższe poznanie patronki szkoły Marii Curie Skłodowskiej i zwiedzenie jej muzeum w Warszawie.
Przyszli hotelarze i logistycy w luksusowym Centrum Konferencyjno-Hotelowym „Mazurkas” w Ożarowie Mazowieckim poznawali jak należy profesjonalnie organizować konferencje oraz imprezy okolicznościowe i zwiedzili ten nowoczesny i świetnie do tego celu przystosowany obiekt hotelarski.

o

W Warszawie w hotelu „Bristol” młodzież zwiedziła część recepcyjną, usługową i gastronomiczną. „Bristol” to najbardziej luksusowy hotel w Europie Środkowej. Część pobytową  obiektu poznamy na wiosnę.
Spacer po Starym Mieście odbył się szlakiem hoteli historycznych: XIX wiecznego hotelu „Europejskiego” oraz śladów Marywilu, który powstał z inicjatywy królowej Marysieńki Sobieskiej w XVII wieku. Przechadzka po Starówce skończyła się w Muzeum patronki szkoły gdzie uczniowie poznali ją nie tylko  jako wielką uczoną, dzięki czemu stała się im bliższa.
Cel dydaktyczny wycieczki został w pełni zrealizowany a dzięki wspaniałej pogodzie oraz miłej atmosferze młodzież mogła się lepiej zintegrować.

o

Dodano 11.10.2011


GWIAZDY POLSKIEJ SIATKÓWKI 

W dniach 12 i 13 września na hali sportowej w Pionkach odbyły się 2 siatkarskie mecze charytatywne z udziałem czterech czołowych drużyn Polskiej Ligi Siatkówki: Farta Kielce, AZS Neckermann Politechnika Warszawska oraz Skra Bełchatów i Jastrzębski Węgiel.
W rozgrywkach brały udział gwiazdy siatkówki polskiej oraz reprezentanci Hiszpanii, Holandii, Kuby. Siatkarze rozegrali poważne mecze a dochód z imprezy został przekazany potrzebującej dwójce dzieci.
Przed meczem i po spotkaniu zawodnicy i ich trenerzy oraz działacze mieli do dyspozycji stół bufetowy z przygotowanymi przekąskami, napojami i ciastami. Pod opieką Beaty Jurek i Jolanty Sulimy uczniowie klas kelnerskich i hotelarskich: Monika Olszowiec, Emilia Gryta, Marlena Wąsik, Agata Szczechula i Dominik Rafa dbali o sprawną obsługę i miłą atmosferę w czasie degustacji dań.

Uczniowie nie tylko mogli zaprezentować swoje umiejętności zawodowe lecz w czasie posiłków mieli gwiazdy „na wyłączność”. Sprawiało to młodzieży dużą satysfakcję i radość  tym bardziej, że dla wszystkich fanów i łowców autografów zawodnicy w tym czasie nie byli dostępni.

Dodano 05.10.2011


Ślubowanie klas pierwszych – „pierwsze koty za płoty”

Tradycją  Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych  Nr 1 jest uroczystość w trakcie której uczniowie klas pierwszych w obecności Dyrekcji szkoły, Grona Pedagogicznego i swoich rodziców składają ślubowanie,  od tego momentu stają się pełnoprawnymi członkami społeczności uczniowskiej naszej szkoły.
Podniosła atmosfera,  tekst przysięgi - symboliczny moment pasowania na ucznia nie pozwalają wymazać ze wspomnień tej uroczystości.o

„Ślubuję uroczyście na Sztandar Szkoły, że będę:

  1. Zachowywać postawę moralną i obywatelską – godną ucznia Rzeczypospolitej Polskiej
  2. Strzec honoru i dobrego imienia swojej szkoły
  3. Systematycznie i pilnie zdobywać wiedzę - uczyć się tego co piękne i mądre
  4. Wyrabiać w sobie silną wolę, koleżeńskość i  prawdomówność.
  5. Ściśle przestrzegać regulaminu szkolnego
  6. Okazywać właściwy szacunek władzom szkolnym - oraz właściwie zachowywać się wobec przełożonych – nauczycieli i pracowników szkoły
  7. Przestrzegać zasad koleżeńskiego współżycia
  8. Szanować mienie szkoły i przeciwdziałać niewłaściwemu stosunkowi do niego
Brać przykład z wzorowej postawy i oddania się sprawom Ojczyzny i nauki prezentowanej przez patronkę szkoły Marię Skłodowską-Curiep

Dodano 02.10.2011

Logistycy na Targach Logistycznych KIELCE 2011

W dniu 6 września 2011r. uczniowie klas II, III i IV technik logistyk zwiedzali XVII Międzynarodowe Targi Logistyczne „LOGISTYKA”  w Kielcach.

Targi te były połączone  z XIX Międzynarodowymi Targami Przemysłu Obronnego. Logistyka wywodzi się  ze starożytności i rozwijała się na gruncie wojskowości. Dzięki temu na targach można było zobaczyć połączenie tych dwóch dziedzin w spójną całość. Uczniowie mogli pogłębić swoją wiedzę z zakresu logistyki specjalistycznej i wojskowej, jak również mogli zobaczyć najnowsze trendy i technologie w dziedzinie obronności i logistyki. Targi, w szczególności zaprezentowany sprzęt bojowy zrobił na uczniach nie zapomniane wrażenie.

y

Dodano 02.10.2011

„Śpiewając uczymy się języków”

taki tytuł nosił koncert zorganizowany 26 września w naszej szkole z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych. Obchody tego dnia stały się już tradycją ostatnich lat i przybierały różne formy.
 g

W tym roku zespół nauczycieli języków obcych zaplanował koncert, łącząc przyjemne z pożytecznym. Uczniowie sami zgłaszali chęć wzięcia udziału w koncercie, wybrali piosenki i w ekspresowym tempie nauczyli się tekstów. W ich muzycznym przygotowaniu skorzystaliśmy z fachowej pomocy p. Mariusza Wrochny. Mieliśmy przyjemność usłyszeć naszych szkolnych artystów w następujących utworach:
Lazy Song w wykonaniu kl. III ht
Barbie Girl w wykonaniu  Asi  i Ĺťaneta z kl. II htk
We will rock you w wykonaniu kl. III LOp
It's my life w wykonaniu Klaudii z kl. I LOp
Mamma Mia w wykonaniu Kasi z kl. II LOp i Klaudii z kl. II tbl
One way ticket  w wykonaniu  Agnieszki i Oli z kl. II LOw
Sweet People w wykonaniu  Kasi  z kl. II LOp I Klaudii z kl. II tbl
Keine Grenzen w wykonaniu  Kasi  z kl. II LOp
Radio Hello w wykonaniu  Pauliny z kl. I LOp i Grażyny z kl. III tkż
You may be in lowe w wykonaniu  kl. IV ht

y
W krótkim skeczu Lekcja języka angielskiego wystąpili Szymon z kl. IV tk i Marcin z kl. IV ht.
Mamy nadzieję, że uczestnicy koncertu ośmielili innych uczniów do rozwijania swoich ukrytych talentów i organizowania różnych pozytywnych działań na terenie szkoły, a przede wszystkim zachęcili do nauki języków obcych, także poprzez piosenki.
Informacje o tradycji i obchodach Europejskiego Dnia Języków Obcych uczniowie mogli znaleźć na okolicznościowej tablicy wystawionej na holu szkoły.

Dodano 01.10.2011


MATURA 2012

 

LISTA TEMATÓW NA MATURE USTNA Z JĘZYKA POLSKIEGO pobierz

Aneks do zestawu tematów prezentacji maturalnych
z języka polskiego
rok szkolny 2011/2012
Literatura

  1. Podróżnik. Omów cel i sens podróży na podstawie wybranych utworów literackich.
  2. Omów funkcjonowanie motywu miłości w literaturze romantycznej. Odwołaj się do wybranych utworów.
  3. Literackie portrety matki. Omów na wybranych przykładach literackich.
  4. Motyw holocaustu ukazany w literaturze współczesnej. Omów, odwołując się do wybranych przykładów z literatury.
  5. Konfrontacja marzeń z rzeczywistością na przykładzie wybranych tekstów literackich. Zaprezentuj ten motyw, uwzględniając jego różnorodne ujęcia.
  6. Omów romantyczną i pozytywistyczną koncepcję patriotyzmu – odwołaj się do wybranych utworów.
  7. Przeżycia osobiste jako tworzywo dzieł literackich. Zaprezentuj różne sposoby ich ukazywania w literaturze.
  8. My i wy, starzy i młodzi, rodzice i dzieci. Przedstaw konflikt pokoleń na wybranych przykładach literackich.
  9. Motyw miłości nieszczęśliwej i miłości spełnionej w literaturze. Omów na wybranych przykładach.

Związki literatury ze sztuką

  1. Omów różnorodne ujęcia motywu ogrodu w literaturze i malarstwie.
  2. Katastroficzne wizje i obrazy zagłady w dziełach filmowych i literaturze, zaprezentuj różne ujęcia motywu.
  3. Powstanie warszawskie w literaturze i filmie. Na wybranych przykładach omów losy ludzi i świata.

Język

  1. Język Internetu w świetle kryteriów poprawności językowej. Omów zagadnienie na konkretnych przykładach

 

Dodano 20.09.2011


PODZIĘKOWANIA
t

Dodano19.09.2011


Wakacyjny obóz w ramach projektu Kluczowe Kompetencje

W sierpniu 2011 uczniowie klasy II tbl wraz z opiekunem Sylwią Hajdułą brali udział w Wakacyjnym Obozie Naukowym  w Poroninie. Wyjazd zorganizowany był w ramach „SZKOŁY KLUCZOWYCH KOMPETENCJI”- kompetencja matematyczna. (więcej zakładka kluczowe kompetencje)y

Dodano 19.09.2011


„Czerwone” na Targach Kieleckich

            vWśród zwiedzających XIX Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach nie zabrakło uczniów klas mundurowych IIILOw i IILOw Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 z Pionek.  Jak dowiedzieli się uczniowie w tym roku prezentują się na targach kieleckich firmy z 25 krajów, m.in. z Europy, Stanów Zjednoczonych, Izraela, Korei, Brazylii i po raz pierwszy z Indii. Uczniowie zobaczyli różne rodzaje sprzętu ciężkiego bitewnego oraz broń i amunicję używaną na całym świecie między innymi: śmigłowiec black hawk, różnego rodzaju  wyposażenie bojowe, czyli działka, karabiny pokładowe, systemy optyczne, rakiety wozów pancernych itp.
Młodzież zwiedzała targi z zaciekawieniem, zadawała pytania przedstawicielom reklamujących się stoisk. Uczniowie mogli zobaczyć od wewnątrz pancerne wozy bojowe jak również inny sprzęt bitewny.k
Wyprawa okazała się bardzo ciekawa i zajmująca. Uczniowie wrócili zadowoleni i w pogodnych nastrojach. Opiekunem uczniów była p. Anna Okulska nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa.

Dodano 11.09.2011


Europejski Program Doskonalenia Nauczycieli Branży HoReCa

Bycie nauczycielem, zwłaszcza w szkole zawodowej to nie tylko praca. Co więcej, to zawód inny niż wszystkie. Jego podstawą jest przede wszystkim pasja, chęć nauczania i dobre nastawienie do uczniów, a przede wszystkim ciągłe dokształcanie.
Nauczyciele przedmiotów zawodowych w zawodach kucharz i kelner często nawet mimo najszczerszych chęci nigdy nie mieli okazji przetestować i zweryfikować swojej wiedzy podczas pracy w prawdziwej restauracji czy hotelu. Europejski Program Doskonalenia Nauczycieli Branży HoReCa daje im możliwość podniesienia kwalifikacji podczas dwutygodniowych zagranicznych praktyk zawodowych w restauracji/hotelu w kraju europejskim z dobrze rozwiniętą branżą HoReCa.
W dniach 22.08 – 4.09. 2011 roku, Anna Góralska nauczycielka przedmiotów zawodowych z grupy hotelarsko-gastronomicznej z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Pionkach uczestniczyła w pierwszych zagranicznych praktykach zawodowych w ramach projektu „Europejski Program Doskonalenia Nauczycieli Branży HoReCa”. więcej..

e

t

Dodano 11.09.2011


uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2011/2012

y

p

Dodano 05.09.2011


I LOVE CZERWONE

FILM PROMUJĄCY ZSP Nr 1 w Pionkach

http://pionki24.pl/aktualnosci/2153/nowy-sposob-na-promocje-szkoly-czerwone-nagralo-film.html

Zapraszamy do wysłuchani audycji radiowej o naszej szkole

o d

 

Dodano 2011